kun teille on näköjään nyt niinvitun tärkeää saada joku lelu halvemalla netistä kuin Maritimista, Syökää nyt sitte kans ihmeessä lämmitettyä hernekeittoa veneenne avotilassa, älkääkä menkö pursiseuran ravintolaan syömään alkupaloja ja pippuripihviä.
Näin säästätte yhdessä illassa sata €
Näin säästätte yhdessä illassa sata €
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onko maalla paljon näitä savoa puhuvia "Erkkuja"? Luin ensin että olisit kirjoittanut maalaisserkkuja.
Taidettiin lomalla syödä hernerokkaa satamassa ollessa ainakin 3-4 kertaa, ja hyvää oli.
Sieltä ostetaan mistä edullisesti saadaan. Ei se ole tyhmä, joka liikaa pyytää vaan se, joka maksaa.
Kyl toi valla Jaska Pasonen jo ny alotti tän jutun on ihan out...
Vertauksessasi ei ole mitään järkeä. Järkeä olisi siinä, että kehotat tekemään ne alkupalat ja pippuripihvin itse veneessä ja säästämään satasen tms.
Voi pojat, nyt syötte pihvejä väärässä paikassa. Syötiin Zululandin pursieuran clubiravintolassa maailman melkein parhaita 500 gr T-luupihvejä sienikastikkeella ja muilla vege lisukkeilla ja salaatti tai ranskalaiset hintaan 9 € ja lasillineni Etelä-Afrikkalaista hyvää viiniä tai oliutta a' 1 €. Perjantaisin oli mustilla pojilla barbeque bisnes clubin ulkoalueella ja hinta oli silloin 3 € vähemmän, mutta lisukkeitakin oli niukemmin. Söin niin paljon näitä pihvejä kuukaudessa, että ähky alkoi uhata. Niin söivät muutkin purkkarituristit. Tähän pitäisi meidänkin marinoiden ravintoloissa pyrkiä. WWW.snoopy.fi
Mää nielen!