Jos olisi .suomi ja .sverige jne. domain päätteet myös

Järviäkki

Osa YLE n ja muun median sisällöstä on rajattu vain Suomeen näkyväksi, ilmeisesti vain tekijänoikeussyistä jos ulkomainen taho on sitä vaatinut.

Mitä jos olisi vaihtoehtoinen nimipalvelin jonka kautta saa esim. yle.suomi ja areena.yle.suomi osoitteet niitä sisältöjä varten jotka näkyy vain Suomessa, selkeyden vuoksi. Sitä .suomi (piste suomi) systeemiä käytettäisiin normaalin netin rinnalla niin ettei käytössä tarvitse säätää mitään.

Ehkä tällaisella systeemillä olisi jotain tietoturvaankiin liittyviä hyviä puolia, kuten palvelunestohyökkäysten vaikeutus?

Se ei vaadi kysymistä esim. ICANN järjestöltä.

5

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5nvb9dh

      Yksi tapa saada vahvistusta - tosin epätarkkaa - sille että käyttäjä on Suomessa, on vaatia riittävän pieni signaaliviive eli ping käsittelyviiveet. Valon nopeuteen perustuva suodatus voi vaatia esimerkiksi että käyttäjä on 700 kilometrin säteellä Oulussa olevasta palvelimesta, tai 200 kilometrin päässä jostain palvelimesta joka sijaitsee (esimerkiksi) joko Helsingissä, Turussa, Tampereella, Jyväskylässä, Oulussa, Rovaniemellä tai Ivalossa. Näin palvelunestohyökkäyksen täytyisi tulla sopivalta alueelta joko Suomesta tai osasta naapurimaita.

      Ilmeisesti se ei toimisi nykyisen mobiilinetin kautta koska 3g aiheuttaa usein jopa sekunnin signaaliviiveen eli toinen pää voisi olla puolessa välissä Kuuta. Mutta ehkä se ongelma korjataan 3g ssä ja 4g ssä koska se on haitta monessa asiassa.

      • 5nvb9dh

      • 47fhhhek7z
        5nvb9dh kirjoitti:

        Vaihtoehtoisista juurista:

        http://en.wikipedia.org/wiki/Alternative_DNS_root

        Teknisesti yksinkertainen asia osaavalle, mutta muussa suhteessa (hallinnollisesti?) iso ja mutkikas asia.

        "(hallinnollisesti?) iso ja mutkikas asia"

        ehkä yhdelle ihmiselle mutta jos puhutaan yhdestä maasta niin yksi isohko kohtalaisen tunnettu organisaatio pystyy sellaisen toteuttamaan yhdelle maalle.


      • buhhaahhaa..
        5nvb9dh kirjoitti:

        Vaihtoehtoisista juurista:

        http://en.wikipedia.org/wiki/Alternative_DNS_root

        Teknisesti yksinkertainen asia osaavalle, mutta muussa suhteessa (hallinnollisesti?) iso ja mutkikas asia.

        Jaa palvelunesto hyökkäystä yleen suunittelet vai.
        Turha vaiva.. ylen järjestelmä on yksi parhaista.


    • ihan eri juttu

      Höpö höpö..
      se on vain viitteellinen jonka voit vaihtaa selaimesta.. jos haluaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      223
      18481
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      96
      4084
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      71
      2565
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      47
      2144
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      185
      1725
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      1602
    7. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1553
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      133
      1503
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      168
      1484
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1374
    Aihe