Minkä mielikuvan saatte kun teille sanotaan nimi Michael jackson?
Laittakaa tänne mielikuvianne hänestä.
Michael ihmisenä
1
120
Vastaukset
- Dhommi
Naiivi ihminen, ei paha ihminen, julkikuvaansa itsekkäämpi ja laskelmoivampi, melko keskiverto älyllisesti...
Siinä joitakin spontaaneja ajatuksia. Hän on imelään agendaan pohjatun maailmantuhoamisen (ei kun parantamisen!) jättiläinen. Tällä viittaan hänen ilmastoa tuhoaviin lukuisiin kiertueisiinsa ja yleelliseen elämäntapaansa. Aika vähäiset ovat hänen konkreettiset tekonsa maailmanparantamisessa -akselilla. Valitettavasti ennemmin kuin myönteinen (vaikka tarkoitus on ollut hyvä) voidaan sanoa kokonaisvaikutuksen olleen kielteinen ihmis- ja eläinkunnan hyvinvoinnille.
Samanlainen väärällä tavalla hyväntahtoinen, hieman hölmösti maailman kriiseihin suhtautuva, naiivi ihminen vaikuttaisi olevan Paris Jackson, tuo adoptiotyttö. Michael on häneenkin iskostanut harhaluulon, että maailmaa parannettaisiin syysäämällä rahaa hetkellisesti siitä hyötyviin kohteisiin (kuten Parisin eräässä talk-showssa mainitsema lukioiden liikunnanopetuksen parantaminen lahjoituksella - älkää kysykö miksi katsoin Ellen showta!).
Todellisuudessa näiden ökyrikkaiden hurskastelijoiden touhut tuhoavat palloamme paljon enemmän kuin korjaavat. Maailmanparantajapopparin tai -missin huoli globaaleista ongelmista saattaa olla aito, mutta jos Michael olisi todella ollut älykäs ja tahtonut avustaa omalta vaatimattomalta osaltaan(päävastuussa ovat tietysti päättäjät suurissa teollisuumaissa), hän olisi koittanut esimerkiksi pelastaa vielä suojelun piiriin saatavat metsät ja sademetsät. Sen sorttinen humanitäärinen apu mitä hän tuotti, suo antajalleen hyvän mielen, mutta on kuin kaivoon kannettu vesi, valitettavasti.
Pohjimmiltaan Michael on perusjenkki pinnallisine arvoineen, täysin armottomasti. Hänestä puuttuu älykkäälle kulttuurille ominainen itsekritiiikki ja kaunis kyynisyys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 182226
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs561854- 1781503
- 821493
- 211469
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli3091417Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti1011051Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä631027Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää34995- 349894