Mikä näistä paras ja kannattavin suuntautumisvaihtoehto?
markkinointi
taloushallinto
rahoitus
kansainvälinen liiketoiminta
henkilöstöjohtaminen
yritysviestintä
julkishallinnon suunnittelu
tietotekniikka
yrittäjyys
logistiikka
tuotantotalous
matkailu
oikeushallinto.
markkinointi
taloushallinto
rahoitus
kansainvälinen liiketoiminta
henkilöstöjohtaminen
yritysviestintä
julkishallinnon suunnittelu
tietotekniikka
yrittäjyys
logistiikka
tuotantotalous
matkailu
oikeushallinto.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Luultavasti taloushallinto, laskentatoimi ja rahoitus. Markkinoinnissa ovat yleensä huonoimmat joilla on liian ruusuiset kuvat alasta. Markkinointi kun kuulostaa trendikkäältä.
Itse valitsin aikanaan taloushallinnon, koska sillä saralla riittää töitä. Tosin ei kylläkään tässä nykyisessä kaupungissa missä asun, ja siksi olenkin muuttamassa muualle.
Paras vaihtoehto on se, joka kiinnostaa sinua eniten. Edessä on kuitenkin monta pitkää tuntia opiskelujen parissa sekä pitkä työura, joka luultavasti liittyy ainakin jollain tasolla valitsemaasi vaihtoehtoon. Silloin pitää olla motivoitunut. Itseäni ei ainakaan motivoisi opiskella jotain muuta kuin sitä mikä itseäni eniten kiinnostaa ja jonka parissa haluan tehdä työtä.
Paras on se joka kiinnostaa, mutta itse kansainvälistä kauppaa opiskelleena voisin todeta ainakin sen olevan yhtä huono kuin markkinoinnin sv. Taloushallinto tai laskentatoimi on ainakin työllistävin.
Myynti ja taloushallinto työllistävät tulevaisuudessa.
Paras suuntautuminen on käydä eka vuosi ja tehdä koulun sisäinen siirto ja vaihtaa tekniikan ja liikenteen alalle.J
Paras on jos saa yhdistettyä tradenomin ja insinöörin opinnot niin että saat molemmat tutkinnot.
Kauppa tekninen ala yhdistettynä on aika jepa työhaastattelussa.
Siinäs yhdistät. Insseillä on se about 50h viikko että jos vielä haluat lisää tradenomi opintoja niin mihin väliin saat ja miten jaksat.
Multi skill on in!
2, 3 tai 4 eri tutkintoa korkeakoulusta/yliopistosta auttaa työhaastattelussa jos on vielä noiden jälkeen muuten järjissään.
Mikä muka on matkailun tradenomi (AMK)? Se on matkailun ko eli restonomeja valmistuu siitä.
Onko muka mahdollista yhdistää tradenomin ja insinöörin opinnot???
Tradenomin ja insinöörin voi yhdistää, kun suorittaa molemmat opinnot. Ei toki samalla kertaa, vaan lukee ensin toisen ja sitten toisen.
Kannattaa kyllä lukea ensin insinööriksi, ja jos ei saa töitä, sitten tradeksi. Tai ennemmin KTM. Mutta jos KTM, sitten ei enää tarvitse olla insinööri.
Sori tyhmät kysymykseni mutta mitä tarkoittaa KTM ja voiko hyvillä merkonomin papereilla päästä insinööriksi?
KTM = kenttätykistömies.
Eli armeijan käytyäsi et tarvitse insinöörinpapereita mihinkään.
Paras suuntautuminen, mitä tradenomiopiskelija voi ajatella, on suuntautua kohti kaupallisia yliopistotutkintoja.
KTM on kauppatieteen maisteri. Ihan käytössä oleva lyhenne.
Hyvillä merkonomin papereilla voi päästä insinöörikouluun ja sen käymällä insinööriksi.
Markkinointi on hyvä, samoin logistiikka. Taloushallintokin työllistää mutta matalapalkkatehtäviin kuten kirjanpitoon jossa keskipalkat reilusti alle 2000 e/kk.
Itse opiskelen myyntityötä ja luvataan kovasti että hyvät työllistymismahdollisuudet olisi koska eroaa perus liiketalouden opinnoista. saa nähdä..
Markkinointi on hyvä. Tiedät sitten miten kirpputoripöydässä laitat villasukkasi esille ja mikä on asiakassegmentti.