Kumpi on parempi materiaali mökkiveneelle alu vai lasikuitu? Vene tulee kalastukseen sekä päiväreissujen tekoon lähialueilla (meri). Miksi pitäisi valita alu ja miksi lasikuitu?
Kiitos asiallisista kommenteista!
Kiitos asiallisista kommenteista!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jätä ne Yamariinit & terhit ym. kauppaan ja osta buster ja jos vaimo valittaa ulkonäöstä niin silver.
Aluvene KESTÄÄ ja säilyttää arvon tukevia ajaa kovemmassakin kelissä. Isältä pojalle.
uusi Buster L on pihalla trailerilla valmiina vesille laskuun. 50 4t kone ja pari pulpettia.
Kun EI OOTA kaikki myyvät... Vai mistä liikkeestä busterin päivässä saa????
Turkanen, Buster varmaan sitten nostaa hintojaan syksyksi. Ja minä kun meinasin tehdä edulliset syyskaupat, tosin S mallista.
Busterin hinnat nousevat syksyllä 3 prosenntia uusin hintojen myötä. Niin väitti myyjät. Itse sain eräästä liikkeestä viimeisen kappaleen, kun heillä oli yksi kappale kiintiöstä myymättä. Hain sen itse trailerilla Ähtärin tehtaalta.
Itse tykkään lasikuidusta. Miellyttävämpi on kuin alu-vene.
Tosin lasikuituveneitä on myös huonoja - huonosti tehtyjä ja suunniteltuja.
--- Kuten myös alu-veneitä.
Lasikuitu on myös kätevä korjata ja huoltaa, kun jotain sattuu... lasikuituvene ei ole kertakäyttövene. Kestää isältä pojalle....
On samoin käynyt minullekin.
Hankin kestävän alu-veneen. Pian vaihdoin tuon kolisevan kaukalon sitten kunnon lasikuituveneeseen.
Veneilyssä ominaisuudet ratkaisee, kuka mitäkin arvostaa................
jos vene on laiturissa etkä rantaudu jatkuvasti kivikoiselle rannalle tai kalliolle missä aallot heittelee venettä niin abs tai lasikuidu ovat erittäin hyvä valinta,alumiini taas kestää hyvin kivenkolhuja ja hankausta joten silloin se on pitkällä tähtäimellä parempi,mutta myös veneen merkillä ja mallilla on suuri merkitys,uudemmat aluveneet ovat ihan siistejä ja jopa naapurille uskaltaa näyttää kun taas vanhat(vaikka Buster RS)ovat rumia ja sisuskaluja ravistavia ammeita.
Yleisveneelle oikea valinta mökille on mielestäni alumiini. Mikäli haluat matkaveneen, jolla pröystäilet muille veneilijöille, osta kaunis lasikuitunen paatti tiikkilistoilla:) . Aluvene on helppohoitoinen ja kestävä. Myös arvo säilyy hyvin esim Busterit.
Alumiini on ihan ykkönen.
Oma Buster plaanaa kauniisti, ottaa isommatkin aallot hyvin, ei keiku eikä valmistajan mukaan uppoa täydessä lastissa täynnä vettäkään - vaahto kelluttaa ja vaimentaa ääntä.
Joten jos tulee reikä pohjaan, ei tarvitse sukellusveneillä ja metallin voi paikkahitsata helposti.
M
hommaa busteri,siihen 13 vapaa katolle.Ja ei muutakun yöllä kalastamaan ilman valoja ja poikittain pitkin väyliä.Ainiin ja sivuplaanareita pitää olla,mieluiten sillein merkattuja,että ite just ne näät,muut ei.Näin tapana keskisuomessa.perkele.