Tässäpä hieman kuulumisia vuoden 2012 marjanpoiminnasta.
Hillakausi oli kohtalainen, ei niinkään marjan määrän vaan hinnan puolesta. Uusi ostaja maksoi 15-17e/kg, joka on paras hinta mitä olen toistaiseksi saanut. Paras saalis oli hieman yli 7kg/5,5 tuntia, josta tuli vähän yli 120e. Muut päivät olivat jo heikompia ja hintakin putosi pari euroa.
Puhdistetun mustikan ostohinta oli myös aivan hyvä, 5e/kg puhdistetusta. Marjan laatu on kuitenkin niin huonoa tänä vuonna, että puhdistaminen kävi liian työlääksi ja myydyt kilot vähäisiksi.
Isompia määriä poimivalle tärkeimmät ovat roskainen puolukka ja mustikka. Valitettavasti mustikan ostohinta Oulun seudulla on nyt 1,7 e. Tein torstaina seitsemän tunnin päivän, marjaa kertyi vain 30kg. Tuloksi siis noin viisikymppiä ja tästä vähennettävä bensakuluja relu vitonen. Tuntipalkaksi jää siten vähän yli kuusi euroa.
Yhtälö marjan määrän ja hinnan välillä ei ole oikein, ainakaan omilla marjamaillani. Poimijan saama korvaus ei ole kohtuullinen. Työ on erittäin raskasta, tällä hetkellä eilinen tuntuu lihaksissa ja rakonkin sain sormeeni, kun unohdin hanskat. Myöhemmin sormien turpoaminen rasituksesta ja alkava jännetuppitulehdus kuuluvat asiaan, kun sitten puolukkaa aletaan kiskomaan tosissaan. Kipu on läsnä aina pitempää päivää tehtäessä marjanpoiminnassa.
Niin, siinä otetaan miehestä mittaa, kun aletaan nykyhinnoilla ansiomielessä marjaa poimimaan. Kunnioitan suuresti Thaipoimijoita heidän kovuutensa tähden. Toki marjan hinta heille on heidän tulo- ja elintasoonsa suhteutettuna moninkertainen suomalaiseen poimijaan verrattuna, ja se tietenkin motivoi lähes yli-inhimilliseen rehkimiseen.
Törkeää on välittäjien ja marjakeisarien valitus suomalaisten laiskuudesta lähteä marjametsään. He itse ovat suomalaisen marjan hinnan alas polkeneet ulkomaisen työvoiman hyväksikäytöllä. Eihän millään muulla alalla voi tuoda työntekijöitä kehitysmaista lähes kehitysmaiden palkkatasolla töitä tekemään. Isäni kertoi kuinka hän nuorukaisena sai helposti marjametsältä parempia päiväansioita kuin isänsä kirvesmiehenä. Nykyään ammattimiehen palkoille voi päästä korkeintaan tekemällä töitä reilusti kellon ympäri, jos sittenkään.
Ensi viikolla alkaa sitten puolukan osto. Saapa nähdä, poljetaanko hinta alle euron/kilo.
Kovaa työtä 2012
4
711
Vastaukset
- Urpoja olette
Te ootte tyhmiä ku saappaat, mä myin 70kg hillaa 22€/kg JA meni n 25min aika a löytää ostaja...
Mustikasta maksetaan 5€/l kun ei myy sitä ilmaiseksi..
Ja jos myyt Puolukkaa alle 1€/kg ostan välittömästi 5000kg/ saan tästä itse 2.5-3€/kg - puimuri kolli
En tiedä mitä maksavat mustikasta. Itelle poimin 13 sankoa pakastimeen ja pari apajaa löysin josta saisi 3-4 sankollista. En kehtaa poimia rahaa vastaan kun menee bensaan 6 euroa per reissu ja näillä persaukisilla ei kai oo vara maksaa marjoistaan. Itkevät vaan kun kukaan ei myy ja vittuilevat roskista jos niille myyn. Ois värivirheetöntä isoa mustikkaa. Siinäpähän itkevät. Ei rahalla kaikkea saa.
- symbioosissa
Olen tehnyt tähän mennessä marjan poiminnalla 9750 euroa tälle vuodelle ja tyrnit on vielä poimimatta. Veroa en ole maksanut näistä centtiäkään. Jos kerkeän tyrnien puristamiselta niin kerään vielä suppilovahveroita ja kanttarelleja. Tuloni marjoista (ja sienistä) tulee olemaan n. 12 000 euroa tältä vuodelta ja kaikki puhtaana käteen.
Miksei työttömiä voida laittaa metsään keräämään luonnon antimia ja maksaa heille siitä kunnon palkka? - jkljklökj
Symbioosi, kun näistä työttömistä hyvin harvasta on tähän hommaan ;)
siinä kun ei vässykkä pärjää..
Tän vuoden saldo, 4000€ ja tavoitteena 2000€ tähän kuukauteen summa summarum kaikkiaan 6000€ mennyt aikaa n 5viikkoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark3098581Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2004687Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy323311Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1952634Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171192218Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s1011769- 511766
- 581688
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3501368- 1701364