Koira tärisi ja suusta tuli vaahtoa.

apua!??

Meillä on n. 5 vuotias jämptlanninpystykorva. Metsässä kova on käymään ja on tuolle muutama hirvi ammuttu. Tänään kun katselimme koiraa ikkunasta, se kaatui maahan ja alkoi täristä. Juoksimme pihalle ja nostimme sen pystyyn. Se virkosi ja sen suusta valui kuolaa tai semmosta valkoista vaahtoa. Se käveli ympäri häkkiä ja joi paljon vettä. Se ei tunnistanut meitä ollenkaan ja vierasti. Kastelimme sitä vedellä ja se tunnisti meidät. Se joi taas n. katillisen vettä. Koiran suusta löytyi juuri. Emme ole varma mikä juuri se on, mutta häkin ympäriltä löytyy Suokeroalpea. Samanlainen kohtaus on tapahtunut mökillämme ja hänen suustaan löytyi jotain heinää. Uskoisimme että hänellä on epilepsia, mutta myös myrkytys voi olla mahdollista. Kohtaus kesti n. alle 1-2 min. Olisiko mitään suuntaa mistä tällainen kohtaus tulisi?

4

3508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • beenth

      Kuulostaa aika tyypilliseltä epilepsiakohtaukselta.

    • jkkll

      epilepsia

    • l

      Minustakin tuo kuulostaa epilepsiakohtaukselta. Siskollani on koira, jolla on epilepsia, ja hän on kuvannut kohtaukset juuri tuollaisiksi.

      Mainitsemiesi oireiden lisäksi siskoni koira myös esim. pissaa alleen kohtauksen aikana. Koiralla on lääkkeet ja kohtauksia tulee nykyisin todella harvoin (vain pari kertaa vuodessa).

    • Rauhoita ympäristö!

      Joo, varmaankin epilepsia. Koirallani kohtauksia n. 3-5 vuodessa. Ei lääkitystä. Narttuni viitisen vuotta vanha ja tänä vuonna ollut kohtauksia kaksi. Nyt vien steriloitavaksi ja katsotaan sitten jatkossa miten käy. Tutuillani joilla koiralla ollut epilepsiakohtauksia, niin ovat hävinneet kastraation tai steriloimisen jälkeen. Tämä ei päde kaikkiin, mutta osaan ainekin. Itse pidän koiraa hellästi mutta riittävän tiukasti paikoillaan, ettei satuta itseään (tosin koira on alle kymmen kiloinen). Isomman kanssa on hyvä katsoa, ettei muita koiria ole lähellä eikä mitään mihin koira voi itsensä satuttaa. Kohtauksen voi jos on malttia tallentaa vaikka puhelimeen, jos on vaikka apua eläinlääkärille. Raikasta ilmaa, lepoa ja vettä kohtauksen jälkeen. Eikä heti seuraavana päivänä liikaa riehumista. Voimia taudin kanssa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7748
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3722
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1160
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1013
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      973
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      772
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      268
      703
    Aihe