lepakon, joka äänteli hätäännyksissään paniikissa. Miten yleensä kissa voi saada lepakon kiinni? Syökö kissat lepakoitakin? Onko niistä haittaa kissoille? -Vein lepakon ulos, pidin kissan sisällä. Nyt hiukka vaivaa kun en unenpöpperössäni tullut tutkineeksi olisko lepakko vioittunut jotenkin? Olisko pitänyt lopettaa se vai -?
Kissani toi viime yönä
Lepakkokissa
32617
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Lepakot ovat rauhoitettuja.. Niillä on hirveästi bakteereita (suussa), joten voi olla paha juttu jos sellainen pääsee puremaan kissaa. En kyllä usko että lepakot ovat mitenkään hyvää ruokaa kissalle.. Se varmaan pyydysti sen ihan "leikkimielessä".
Jostakin muistan kuulleeni/lukeneeni, että suomalaisetkin lepakot saattavat levittää rabiesta eli raivotautia eli vesikauhua. Tarttuu helposti myös kissaan. Rabieshan leviää niin, että rabiestartunnan saanut eläin puree kissaa, koiraa tai mitä tahansa toista eläintä.
Jotenkin epäilyttää, onko lepakko ollut valmiiksi sairas kun kissa on sen kiinni saanut? Tuntemistani vapaasti ulkoilevista kissoista yksikään ei ole koskaan saanut lepakkoa (ainakaan niistä, jotka tuovat kaikki saaliinsa kotiin näytille) ja vain harva on saanut lintuakaan kiinni.
Sitä itsekin ihmettelin ja ajattelin lepakon pentulepakoksi kun ei ollut kooltaan kovin iso. Jospa ekoja kertoja liikenteessä? Toinen vaihtoehto tuo jos olikin loukkaantunut lepis. Terhakasti piti ääntä ja kuin sähäytti välillä, voiko sellasesta sylkisähäyksestä levitä joku tauti kissaan. Kissa kyllä vetäyty joka kerta kauas siitä, leikitellen vaan läpsäs sitä tassullaan kun se oli välillä hiljaa.