Toinen piippu ei laukea

toinenpiippueilaukea

12/70 päällekkäispiippuisessa haulikossani homma on toiminut niin, että kun ampuu ensimmäisen piipun, sen jälkeen on voinut ampua toisen heti perään. Ensimmäisen laukauksen rekyyli on heilauttanut laukaisukoneistossa jotain kiskoa taaksepäin, mikä vapauttaa sellaisen kynnen alas, mikä puolestaan mahdollistaa sitten toisen piipun ampumisen. (pahoitteluni termeistä. olen tutkinut mekanismia, mutten tiedä mitään minkään osan nimistä).

Jostain syystä haulikko ei enää toimi niin että pystyisi heti laukauksen perään ampumaan toisen laukauksen. Sen sijaan pitää piipunvalitsinta kääntää välillä jotta toinen laukaus on mahdollinen, ja silloin riistaeläin on jo tiessään.

Kun aukaisen laukaisukoneiston ja sormella liikautan kiskoa taaksepäin, homma toimii kuin pitääkin. Olen puhdistanut ja keittänytkin koko laukaisukoneiston kertaalleen. Sen jälkeen ase toimi yhden metsästysreissun ajan, jonka jälkeen taas vika ilmeni. Osaisiko kukaan sanoa, mikä on ongelmana, ja mitä sille voisi tehdä? Ilmeisesti rekyyli ei pääse välittymään kiskoon ja heilauttamaan sitä taaksepäin?

9

3937

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Latailija

      Muistithan myös öljytä kaik mahd nivelet ja limpsukat notkealla, hyvällä öljyllä etkä kärrin akselirasvalla?

      • toinenpiippueilaukea

        Aivan hyvä kysymys. Aseöljyllä öljysin, mutta nyt keitin uudelleen ja kokeilin vähän paremmalla öljyllä. Pitääpä kokeilla toimisiko nyt.


      • Latailija
        toinenpiippueilaukea kirjoitti:

        Aivan hyvä kysymys. Aseöljyllä öljysin, mutta nyt keitin uudelleen ja kokeilin vähän paremmalla öljyllä. Pitääpä kokeilla toimisiko nyt.

        Kats onko jossain nivelessä karheuden tuntua myös.


    • jyvällä

      Onko Made Russia? Katso tosiaan karheus ja käytä suihke öljyä.

      • toinenpiippueilaukea

        Ei oo veli venäläisen ase, vaan italialainen Armi Silma. En voi kyllä suositella, niin paljon on vikoja ollut. Välillä aseella pystyi ampumaan, vaikka varmistin oli päällä. Se saatiin korjattua.


    • toinenpiippueilaukea

      Ei vaan toimi edelleenkään, vaikka on öljytty. Kohta pitää jo luovuttaa ja viedä asesepälle. Mutta sitä ennen: Mitä sille karheudelle voi tehdä jos sitä on? Toiseksi muistan, että viimeeksi kun toinenkin piippu laukesi niinkuin pitää, olin vahingossa jättänyt tukin liian löysälle (alkoi lonksumaan muutaman laukauksen jälkeen). Nyt taas kun tukki on kireällä ei toimi. Voisiko tukin kireys oikeasti vaikuttaa tähän vikaan (äkkiä en osaa kyllä syytä keksiä miten se voisi), vai oliko kyse vaan yhteensattumasta?

      • puoliautomaatti.

        totta kai tukin kireys vaikuttaa. Tukin ollessa löysällä koneisto saa paljon äkäisemmän rekyylin. Oletko kokeillut erillaisilla patruunoilla?


      • toinenpiippueilaukea
        puoliautomaatti. kirjoitti:

        totta kai tukin kireys vaikuttaa. Tukin ollessa löysällä koneisto saa paljon äkäisemmän rekyylin. Oletko kokeillut erillaisilla patruunoilla?

        Tämä on mielenkiintoinen tieto! Pitää yrittää löysätä tukkia. Harmi vaan, että tuosta kun hivenenkin löysää, niin äkkiä alkaa tukki hölskymään, ja siinähän on riskinä tukin halkeaminen.

        Erilaiset patruunat on kokeiltu. Ei eroa.


      • puoliautomaatti.
        toinenpiippueilaukea kirjoitti:

        Tämä on mielenkiintoinen tieto! Pitää yrittää löysätä tukkia. Harmi vaan, että tuosta kun hivenenkin löysää, niin äkkiä alkaa tukki hölskymään, ja siinähän on riskinä tukin halkeaminen.

        Erilaiset patruunat on kokeiltu. Ei eroa.

        juuh. EN KYLLÄ EHDOITTANUT TUKIN LÖYSÄLLÄ PITÄMISTÄ. Vain puupää voisi ehdoittaa jotain niin typerää, nimittäin jos kaikki menee oikein kunnolla poskelleen voipi tukki haljeta ja raudat tulla silmille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      49
      6021
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      263
      5927
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      89
      5736
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      36
      4890
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      49
      4729
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      216
      4065
    7. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      3751
    8. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      147
      3572
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      31
      3175
    10. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      25
      3127
    Aihe