12/70 päällekkäispiippuisessa haulikossani homma on toiminut niin, että kun ampuu ensimmäisen piipun, sen jälkeen on voinut ampua toisen heti perään. Ensimmäisen laukauksen rekyyli on heilauttanut laukaisukoneistossa jotain kiskoa taaksepäin, mikä vapauttaa sellaisen kynnen alas, mikä puolestaan mahdollistaa sitten toisen piipun ampumisen. (pahoitteluni termeistä. olen tutkinut mekanismia, mutten tiedä mitään minkään osan nimistä).
Jostain syystä haulikko ei enää toimi niin että pystyisi heti laukauksen perään ampumaan toisen laukauksen. Sen sijaan pitää piipunvalitsinta kääntää välillä jotta toinen laukaus on mahdollinen, ja silloin riistaeläin on jo tiessään.
Kun aukaisen laukaisukoneiston ja sormella liikautan kiskoa taaksepäin, homma toimii kuin pitääkin. Olen puhdistanut ja keittänytkin koko laukaisukoneiston kertaalleen. Sen jälkeen ase toimi yhden metsästysreissun ajan, jonka jälkeen taas vika ilmeni. Osaisiko kukaan sanoa, mikä on ongelmana, ja mitä sille voisi tehdä? Ilmeisesti rekyyli ei pääse välittymään kiskoon ja heilauttamaan sitä taaksepäin?
Toinen piippu ei laukea
9
3825
Vastaukset
- Latailija
Muistithan myös öljytä kaik mahd nivelet ja limpsukat notkealla, hyvällä öljyllä etkä kärrin akselirasvalla?
- toinenpiippueilaukea
Aivan hyvä kysymys. Aseöljyllä öljysin, mutta nyt keitin uudelleen ja kokeilin vähän paremmalla öljyllä. Pitääpä kokeilla toimisiko nyt.
- Latailija
toinenpiippueilaukea kirjoitti:
Aivan hyvä kysymys. Aseöljyllä öljysin, mutta nyt keitin uudelleen ja kokeilin vähän paremmalla öljyllä. Pitääpä kokeilla toimisiko nyt.
Kats onko jossain nivelessä karheuden tuntua myös.
- jyvällä
Onko Made Russia? Katso tosiaan karheus ja käytä suihke öljyä.
- toinenpiippueilaukea
Ei oo veli venäläisen ase, vaan italialainen Armi Silma. En voi kyllä suositella, niin paljon on vikoja ollut. Välillä aseella pystyi ampumaan, vaikka varmistin oli päällä. Se saatiin korjattua.
- toinenpiippueilaukea
Ei vaan toimi edelleenkään, vaikka on öljytty. Kohta pitää jo luovuttaa ja viedä asesepälle. Mutta sitä ennen: Mitä sille karheudelle voi tehdä jos sitä on? Toiseksi muistan, että viimeeksi kun toinenkin piippu laukesi niinkuin pitää, olin vahingossa jättänyt tukin liian löysälle (alkoi lonksumaan muutaman laukauksen jälkeen). Nyt taas kun tukki on kireällä ei toimi. Voisiko tukin kireys oikeasti vaikuttaa tähän vikaan (äkkiä en osaa kyllä syytä keksiä miten se voisi), vai oliko kyse vaan yhteensattumasta?
- puoliautomaatti.
totta kai tukin kireys vaikuttaa. Tukin ollessa löysällä koneisto saa paljon äkäisemmän rekyylin. Oletko kokeillut erillaisilla patruunoilla?
- toinenpiippueilaukea
puoliautomaatti. kirjoitti:
totta kai tukin kireys vaikuttaa. Tukin ollessa löysällä koneisto saa paljon äkäisemmän rekyylin. Oletko kokeillut erillaisilla patruunoilla?
Tämä on mielenkiintoinen tieto! Pitää yrittää löysätä tukkia. Harmi vaan, että tuosta kun hivenenkin löysää, niin äkkiä alkaa tukki hölskymään, ja siinähän on riskinä tukin halkeaminen.
Erilaiset patruunat on kokeiltu. Ei eroa. - puoliautomaatti.
toinenpiippueilaukea kirjoitti:
Tämä on mielenkiintoinen tieto! Pitää yrittää löysätä tukkia. Harmi vaan, että tuosta kun hivenenkin löysää, niin äkkiä alkaa tukki hölskymään, ja siinähän on riskinä tukin halkeaminen.
Erilaiset patruunat on kokeiltu. Ei eroa.juuh. EN KYLLÄ EHDOITTANUT TUKIN LÖYSÄLLÄ PITÄMISTÄ. Vain puupää voisi ehdoittaa jotain niin typerää, nimittäin jos kaikki menee oikein kunnolla poskelleen voipi tukki haljeta ja raudat tulla silmille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2786215Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss643258- 2002981
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242417- 741832
- 1461582
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1961539Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631491Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1121428- 881343