Miksi nykyään tarvitaan mopokortti, kevytmoottoripyöräkortti ja monenlaisia moottoripyöräkortteja?
Milloin aletaan rahastamaan jalankulkijan kävelykortilla ja polkupyöräkortilla?
Milloin aletaan rahastamaan jalankulkijan kävelykortilla ja polkupyöräkortilla?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Odota vaan kyllä nekin kohta tulevat on noi päättäjät niin tolloja.
Euroopassa ajellessa kannatta pitää mukana EUn Kela-korttia....
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/040504143116MH?OpenDocument
>> Miksi nykyään tarvitaan mopokortti, kevytmoottoripyöräkortti ja monenlaisia moottoripyöräkortteja?
Vilkaise huviksesi näiden kulkuvälineiden vakuutusmaksuja. Joku 60 % niistä menee vahingoista aiheutuviin kustannuksiin, loput veroihin ja vakuutusyhtiön kustannuksiin. Jokainen mopoilija korvaa aiheutettuja vahinkoja noin 150 euron edestä vuodessa (tarkka summa riippuu yhtiöstä yms.) jos vakuutusmaksu on reilu 200 euroa.
Ajokortti on todistus siitä että on saanut kuljettajakoulutuksen ja läpäissyt kokeet. Sakko on rangaistus siitä että toimii koulutuksensa vastaisesti.
päivän pohjalaisessa oli eräs kirjoittanu että ne jokka säätää lakeja ajokorteista ei ole mitään tietoa liikenteestä,esimerkiksi traktorikortilla saat huristella keskellä kaupunkia iso sorakuorma kyydissä tai käydä vaikka puimurilla torilla nakkikiskalla mut mopoautoa et sillä saa ajaa.mopoauto kortilla saat ajaa mopomönkijää kypäräpäässa kun traktorikortilla puolestaan voit ajaa 800cc traktorimönkijää ilman kypärää,mopo kortti maksaa 500e kun traktorikortti 80e.muistaakseni oli vielä et kuormaauto kortilla sait ajaa tyhjää täysperävaunu yhdistemää mut pakun perään kun laittaa isomman asuntovaunun tarvii pikku e:n.ja todellinen tarkotushan on vain varain siirto eri muodossa valtiolle.kirjoittaja lisäsi et nyt ajoneuvoilla perittävistä veroista 1/5 osa menee tieverkoston parantamiseen ja jos ajaa saksasta ruotsin kautta uumajaan ,voi vain ihastella tieverkon kuntoa kun taas suomessa tiet akavat näyttään siltä et kohta täällä ajetaan vain traktorimönkijöillä.
Kyllähän nämä ajo-oikeusjutut ovat ylimitoitettuja nykyään. Ajaminen on helppoa.