kotitöihin, esim. ruuanlaittoon, leipomiseen jja jopa siivoamiseen oma-aloitteisesti.
Meillä ei valitettavasti.
Meillä ei valitettavasti.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
onhan puolisoni minun vaimoni jolle hommat kuuluu luontaisesti. Itse nostan koipia jos ovat tiellä imuroidessa.
Puolisoni tekee kaiken ja nauttii Appenzellin häiriöstä jatkuvasri
Osallistuu... :)
Oikein hieno juttu. Onneksi olkoon vaimollesi.
Juu-u.Toki.
Mitä sellaisella tekisi,joka ei mitään tekisi...
Tasajako se olla pitää.Meillä on työnjako niin,että ukko hoitaa kokonaan keittiöpuolen(minä teen kyllä täytekakkuja ja myös joitain muita herkkuja),minä siivouspuolen.
Ukko hoitaa ruohonleikkuun ja lumet,minä muut pihahommat.
Koirista vetovastuu minulla,koska ne on minun harrastus.Mutta poissaollessani kyllä ruokkii ja hoitaa ne ulos.
Nii ja marjat :D Se hoitaa mettät ja minä pihan :D
No meillä on jaoteltu hommat tälleen
mies tekee : kodin yleinen ylläpito, imurointi,tasojen puhtaanapito (ymmärrettävää kun mies tekee viikolla vähemmän töitä kuin minä)
minä teen : viikkosiivoukset, juoksulenkit koirien kanssa, paikkojen järjestely
yhdessä: pyykkääminen, pihatyöt
hei ulla mistä tietää että ahvenanmaalaiset on harrastanut seksiä hylkeiden kanssa? turkulaisista...
Meil ukko tekkee kothommat kaikki, ja hoitaa myäs koirat, sikku niilt hommiltaa selvii ni menee metsään hakemaa särvintä puurosa kans.
Mää keksin ain jottai etten tarvi osallistuu ainaska noihin marjan poimintoihi, enkä oikiast muuhukkaa, kaupois kyl käyn.
Kun olin naimisissa minä töissä ja ukko kotona koirien kaa.Hoiti koirat myös illalla ja yhdessä kun olin kotona.Mut mulle usein jäi ruuanlaitto ja siivous.Hän vetosi siihen kun käy pitkillä lenkeillä koirien kaa.Kunnes sain kuulla et koirat usein sidottuna kiinni jonku kioskin eteen ja mun ukko pelaamassa.Siinä ne pitkät lenkit.Kyllä kovalla komennolla sai sen jotain tekeen.Kun ei ees pesukonetta saanut päälle aloin peseen omat pyykkini ja siitäkös tuli sanomista ku hällä ei oo puhtaita vaatteita.Yksinkertaisesti lopetin kotitöiden teon ja esim aloin syömään töissä oli hyvä sanoo että ei mul oo nälkä illalla tee itelles jotain.Kyllä pikkuhiljaa alkoi jotain tapahtuu ja jossain vaiheessa teki jopa ruuankin valmiiksi ku tulin kotiin.Ja siivosi tosin heikosti mut yritys oli hyvä juttu.
Miksi puhut "kun olin naimisissa "
Vihdoinkin sait sen opetettua tavoille, niin sitten se hauskuus loppui ???????
Eihän noin nuljua muijaa kukaan jaksa kauaa kattella. Eroonhan siitä pitää päästä ja pikimmiten. ;D Kautta tunnetun histoorian naisten tehtävät on olleet keittiössä ja huushollin pidossa. Ja jos on aikaa jäänyt niin on voineet harrastaa työntekoakin.
Koska ukko kuoli ja mitä se kellekkään kuuluu jos olin naimisissa enkä enää oo
minä ja vaimoni siivoomme yhdessä talon ja teemme ostokset yhdessä.Meillä ei tarvitse toista pyydellä ja petivaatteetkin kultani kanssa vaihdetaan yhdessä.Koska rakastamme ja arvostamme toisiamme.
Mihin kuoli ???? Ei kait vaan koulutuksesi sittenkin ollut liian kovakouraista :)))))
ihan siltä kuin tässä on mies joka on päättänyt unohtaa miehuutensa ;D
Jokaisen feministiakan toiveiden täyttymys.