Silmälasit??:/

Nyt ahdistaa :/

Olen 13 vuotias poika, ja meillä oli 7lk terveydentarkastus, kun minulta katsottiin näkö, niin jotain näin että kirjoitteli 0.8 tjsp(?) Mutta en näe kunnolla kaukaa pientä tekstiä, minulla sumenee silmissä hieman jos yritän tarkasti katsoa kaukaa pientä tekstiä, mutta näen kunnolla tunnilla taululle ja istun takarivissä. En vain haluaisi silmälaseja koska, olen jo hieman kiusattu koulussa ja ajattelen että lasini rikottaisiin ja myös että haukuttaisiin niistä. Ja harrastan jääkiekkoa niin en myöskään sen takia haluaisi laseja. Ja en itse tiedä yhtikäs mitään laseista tai niistä luvuista että jos joku haluaisi auttaa niin kiittäisin!:)

Ps. Onko lapsille tarkoitettuja piilolinssejä?
Pss. Anteeksi kirjoitusvirheet :)

9

1618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • l

      Käy optikkoliikkeessä.
      Sieltä saat tarvittavan information.

    • piilarimies

      Tota kiusaamista nyt ei kannata pelätä. En ole kuullut, että ketään oikeasti olisi kiusattu silmälasien takia. Ne, joita kiusataan silmälaseista, olisivat joutuneet kiusatuksi joka tapauksessa, vaikkei olisi silmälaseja. Syyksi vain keksittäisiin joku muu.

      En minäkään noista luvuista mitään ymmärrä, mutta jos kerta kuitenkin näet takarivistä taululle, ei näkösi voi kovin huono olla. Eli sikäli ei aihetta mihinkään paniikkiin.

      Mutta silti ymmärrän erittäin hyvin, että et halua silmälaseja. Eihän ne niin kovin kivan näköiset ole ja hankalat urheillessa jne.

      Ethän sinä nyt enää niin lapsi ole. Ainakin ikäsi puolesta ja todennäköisesti muutenkin voisit saada piilolinssit. Kannattaa kysyä vanhemmiltasi, voisitko varata ajan piilolinssisovitukseen ja näöntarkastukseen optikolta.

    • ja vielä...

      Jos mainitsemasi lukema 0,8 pitää paikkansa, et ole lasien tarpeessa lainkaan. Siihenhän viittaa sekin, että näet kaukaa taululle noin hyvin. Itse sain lasit sinun iässäsi ja minulla oli miinusta toisessa silmässä 2,0 ja toisessa 1,75.

    • rohkeuta vain

      Reilusti lasit päähän. Ne vielä pukee useimpia. Lasinrikkoja aina maksaa uudet. Älä anna kiusata. Vetäse kuonoon, niin se loppuu siihen.
      Isäni antoi neuvon, kun kaksivuotiaana valitin kiusaamisesta. Ei ole kiusattu sen jälkeen.

    • Aloittaja taas täällä!!

      Kysyin itse terveydenhoitajalta ja minulla on vasen silmä 0.5 ja oikea 0.8 eli tarvitsen todnäk. piilolinssin vasemalle silmälle, koska se on paljon heikompi.

      • piilarimies

        No hyvä et kysyit. Siitä ne asiat lähtee selviämään, seuraavaksi vaan piilareiden hankintaa selvittelemään. Piilareissa on se hieno homma, että voit melkein unohtaa tuon (pienen) näköongelmasi.


      • U

        Ei kannata pelätä laseja, ei niiden takia kai sentään enää kiusata. Joskus 40-50 vuotta sitten voitiin haukkua rillipöllöksi tms. Itse asiassa aika monet jääkiekkoilijat käyttävät siviilissä silmälaseja, nyt muistan ainoastaan vähän vanhemman pelaajan Teppo Nummisen, jolla oli usein lasit päässä kaukalon ulkopuolella. Pelatessa voi kai sitten käyttää piilolinssejä, mutta kyllä nekin saattavat joskus kovassa menossa irrota silmästä. Sitten ei muuta kun varalinssi tilalle, nykyään kun on noita kertakäyttöisiä piilareita!


      • Anonyymi
        U kirjoitti:

        Ei kannata pelätä laseja, ei niiden takia kai sentään enää kiusata. Joskus 40-50 vuotta sitten voitiin haukkua rillipöllöksi tms. Itse asiassa aika monet jääkiekkoilijat käyttävät siviilissä silmälaseja, nyt muistan ainoastaan vähän vanhemman pelaajan Teppo Nummisen, jolla oli usein lasit päässä kaukalon ulkopuolella. Pelatessa voi kai sitten käyttää piilolinssejä, mutta kyllä nekin saattavat joskus kovassa menossa irrota silmästä. Sitten ei muuta kun varalinssi tilalle, nykyään kun on noita kertakäyttöisiä piilareita!

        Nhl tähti alexander sasha barkov oli 11 vuotiaasta lähtien piilarit silmissä, ilman miitä ei olisi nähnyt mitään, otti hän ne päässä mm kultaa ja jotain muutaa, sitten änärissä pelasi vähäsen ja meni laserleikkaukseen.


    • ystävän auttaja

      Ystäväni saattaa saada lasit, sillä hänellä heittelee kuulemma kirjaimet päässä voisiko se johtua aivoista vai silmistä? Sinun kannattaa kysyä piilolinsseistä optikolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      164
      11531
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8132
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      6014
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      166
      4977
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      21
      4747
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      39
      4384
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      101
      4285
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      101
      3652
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3290
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1791
    Aihe