Harvoin enää Mummo ja Pappa

Onnitteluohjelmat:

" Onnea pikku-miehelle Helsinkiin, toivottaa Mummo ja Kalle, Mummo ja Pekka, Mummo ja Farom , Mummo ja Jorgos, Mummo ja Taavetti".

Hyvin harvoin, ei juuri koskaan: Mummo ja Pappa
12162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tuokin todistaa, jotta papat on saaneet rauhan. Päässeet haudan lepoon, tai karanneet etelän aurikoon nuorikkonsa kanssa.

Mummot ja "puumanaiset" on panneet tekohampaat suuhunsa, valkoisen puvun, huntuineen päälleen ja marssineet oman uuden onnensa kanssa papin pakeille.

Äänestä

Oiskohan nyt niin, että aloittajalla on valikoiva kuulo? Papatkin onnittelee uusien vaimojen kanssa. Kallesta, Pekasta, Jorgesta...jne ei pappaa saa tekemälläkään.
Ei lapsenlapsilla ole kuin yksi pappa ja mummi.

Äänestä
  • yleensähän niillä on kaksi molempia kummankin vanhemman puolelta yhdet näin mää oon käsittäny ja toisilla voi olla useempiakin riippuu vähän siitä minkälainen se suhde on mummun tai vaarin uuteen elämänkumppaniin ja kuinka pitkäaikainen.

    Äänestä

  • tiinaex... kirjoitti:

    yleensähän niillä on kaksi molempia kummankin vanhemman puolelta yhdet näin mää oon käsittäny ja toisilla voi olla useempiakin riippuu vähän siitä minkälainen se suhde on mummun tai vaarin uuteen elämänkumppaniin ja kuinka pitkäaikainen.

    Tosi näppärää ;)

    Äänestä

  • tiinaex... kirjoitti:

    yleensähän niillä on kaksi molempia kummankin vanhemman puolelta yhdet näin mää oon käsittäny ja toisilla voi olla useempiakin riippuu vähän siitä minkälainen se suhde on mummun tai vaarin uuteen elämänkumppaniin ja kuinka pitkäaikainen.

    "Tiinaex.."

    Minä vähän hinkkaisin tässä tiinaa vasten, kerrankin vähemmän innokkaasti.

    Vauvasta alkaen parhaan ystäväni isä, meni uusiin naimisiin , kun vaimonsa kuoli.
    Kun alueemme sotaveteraaneista tehtiin matrikkeli, oli tuo uusi vaimo laittanut ystäväni isän puolisoksi itsensä. Minun tuntemani nainen, niin monta sapuskaa ja hellyyttä meille ystävyksille laittanut, katosi matrikkelissa kokonaan.
    Ihqu-Suomalaisena näen minä, että mummous ja pappaus koskee vain heitä, jotka ovat heidän, yhdessä luonnonmenetelmällä siittämänsä lapsensa lapsia.
    Pikkuisen surullisena olen kyllä todennut, että sääntöjeni puitteissakin tulee lisääntymään:

    Marimba ja Raija, Reijo ja Lambada... ja niin pois päin.
    Onnittelee vastasyntynyttä Oghohhoh Lauri Eeliä...
    YH.

    Äänestä

Papoilta on ajat sitten viety omatkin lapset, tuskin edes tietävät lastensa lapsista.

Äänestä

Älä horaja. Papat tietää - tasan tarkkaan lastensa ja lastenlastensa kaikki tärkeät päivät ja tapahtumat, jos sallitaan tietää.
Oikein asiansa pelannut pappa on aina kuvioissa mukana.
Varsinkin Joulun aluspäivinä ja lastenlasten synttäreiden, rippiäisten, kihlajaisten ja Ylioppilasjuhlien ja naimiaisten aikaan hyvinkin suosittu heppu, on se pappa.

Äänestä
  • Perinnönjaossa tulevat yleensä lapset ja lastenlapset ensi kerran käymään.

    Äänestä

Naapurin postilaatikossa on kolme nimeä. Kyseessä nuoripari ja lapsi.

Äänestä
  • Näin sivusta sanon että noihin postilaatikkoihin on tulossa sellaset esiin verettävät luottokortti tyyppiset nimitaskut että kaik saavat nimensä esiin.

    Äänestä

Kun joka kolmas avioliitto päättyy eroon, ihmekös tuo on.
Kyllä minun onnittelukorteissa lukee kaverini nimi myös.

Äänestä

Minkä maan kielellä keskustelut käydään?


Voisiko puhua asiat suoraan, tämä on sitä uutta suomea joka on politiikassa tänään.

Nollat luulevat Suomen maksaneen ulos rahaa vaikka mitään ei ole maksettu koska maa itse lainaa elääkseen!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Pappa ja Olga kirjoitti:

Onnitteluohjelmat:

" Onnea pikku-miehelle Helsinkiin, toivottaa Mummo ja Kalle, Mummo ja Pekka, Mummo ja Farom , Mummo ja Jorgos, Mummo ja Taavetti".

Hyvin harvoin, ei juuri koskaan: Mummo ja Pappa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu