Petri Princess Penna aivan ihanalla videolla
Laardipallero
15490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Hei laardipallero, oletko tietoinen montako ketjua olet nyt aloittanut aivan lyhyen ajan sisällä?
Ihan ilman ilkeyttä, tuo ei ole enää tervettä. Vaikuttaa siltä, että sinulta on nyt kirjoittelu karannut käsistä!
Keskity itseesi nyt ja hae apua ja jos sinulla on lääkitys, älä jätä niitä väliin.
Kerro lyhyesti, mitä linkissä on. Minä en linkkaa pissapoika Petran juutuubaa.
Homoili kundikaverinsa kanssa.
Laardipallerolle!
Kunnan tehtävänä on huolehtia ammattiavun tarjoamisesta asukkailleen.
Henkilö, joka tuntee tarvitsevansa apua mielenterveysongelmiin, voi kääntyä terveyskeskuslääkärin tai työterveyslääkärin puoleen.
Pienemmillä paikkakunnilla psykiatrisille poliklinikoille eli mielenterveystoimistoihin voi hakeutua suoraankin, mutta suurilla paikkakunnilla erikoissairaanhoidon palveluiden tarpeen arvioi perusterveydenhuollon lääkäri, joka tarvittaessa kirjoittaa lähetteen esimerkiksi psykiatriselle poliklinikalle.
Osa mielenterveyspalveluista on julkisia, osa yksityisiä. Hakeutuessaan julkisen terveydenhuollon tarjoamaan psykoterapiaan asiakas ohjataan sen työntekijän vastaanotolle, jolla on vapaita aikoja. Yksityisellä sektorilla asiakas maksaa terapiastaan itse ja hänellä on suurempi mahdollisuus valita psykoterapeuttinsa.
Asiakas joutuu itse hankkimaan yksityisen psykoterapeuttinsa. Psykoterapeuttiin otetaan yleensä ensin yhteyttä puhelimitse. Jos hänellä on aikaa uuden terapian aloittamiseen, sovitaan haastattelusta. Haastattelukäyntejä on yleensä 1–3 kertaa. Niiden aikana selvitetään asiakkaan ongelman laatua ja hänen tavoitteitaan hoidon suhteen. Jotkut psykoterapiaan pyrkivät tapaavat muutamia terapeutteja, jotta heillä olisi valinnassaan vertailukohtia.
Haettaessa psykoterapiaa Kelan kuntoutuksena tarvitaan psykiatrin lähete, missä arvioidaan psykoterapian tarve. Lähete viedään Kelan paikallistoimistoon, missä täytetään kuntoutushakemus ja virkailija haastattelee asiakasta. Tätä ennen on asiakkaan täytynyt etsiä itselleen psykoterapeutti valmiiksi. Kela kustantaa terapiaa henkilölle, jonka työkyky tai opiskelu on sairauden vuoksi uhattuna ja jonka työelämässä tai opiskelussa jaksamista tai työhön paluuta voidaan terapian avulla tukea.
Tietoa oman paikkakunnan psykoterapiapalveluista saa:
Lähettävältä lääkäriltä
Mielenterveystoimistosta
Terveyskeskuksesta
Kunnan kasvatus- ja perheneuvolasta
Kirkon perheasiain neuvottelukeskuksesta
Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiöstä
Psykoterapian koulutusyhteisöjen puhelinpalveluista
Paikallisesta Lääkäriluettelosta kohdasta "psykiatria". (Esim. Helsingin Lääkäriyhdistyksen laatimaa Lääkäriluetteloa saa apteekeista.)
Suomen Psykiatriyhdistyksestä
Psykoterapeuttiluettelosta, jota voi tilata Suomen Psykologiliitosta, puh. (09) 6122 9122
http://www.mtkl.fi/tietopankki/mista_apua/hoitoon_hakeutuminen/
Sinun olisi kannattanut tarjota noita ohjeita ja linkkiä Petrin vanhemmille jo vuosia sitten. He olisivat sitä apua tarvinneet. Nyt lienee liian myöhäistä. Muistanevat varmaan kylillä kehua poikansa elämänmenoa... tai sitten ei.
Hyi vittu! Tuo Petri on niin ruma! Miten kukaan pystyy tuollaiseen edes koskemaan?
No onhan tuo Petra tyttömäisempi kuin keskivertoruskeanreiänritari:) Sitä kautta luulisi olevan hyväkin vienti homppelimarkkinoilla:)
Minäkin järkytyn aina kun näen Petrin, sehän on yksi rumimpia ihmisiä mitä koskaan on nähty.
Tuo valkoinen finninen epäsiisti iho...
Pienet tihrusilmät...
Huonot keltaiset epäsiistit hampaat...
Lihava ja löysä...
Rumat huulet...
Ohuet todella huonokuntoiset kammottavat hiushaivenet...
Halpahallityylisiä karseita vaatteita...
Miten kukaan mies voi tuohon koskea pitkällä tikullakaan, ei helvata.
Toi Joni vaikuttaa daijulta, yksinkertaiselta ja kaikinpuolin typerältä, joku työtön jostain pikkukylästä, mutta on se silti sentään paremman näköinen mitä toi hirvitys.
Hyi vittu!! Miksi edes katsoin tuon videon!? Järkyttävää , miten nuo kehtaa? Eikö niitä hävetä?
Nämä veitikat ovat Jollaksen Hulluilla Päivillä keskiviikkona 29.8.
Heille on varattu oma yksityishuone, jos he haluavat välillä, kesken kaiken, olla silleen.
Musiikki oli kuitenkin hauska:)
Jollaksen perinteiden mukaan nämä veijarit pelehtivät puolialasti rouva Tukiaisen ihailtavina.
I can`t wait. Siitä tulee vuoden sirkus kun tyrkyt ja väkivaltainen Tuksu laitetaan samoihin tiloihin. Lentääkö ravut ja skumppalasit ilmassa kun The Tuksu aloittaa riehumisen? Kukaa saa turpaan juhlissa ja kuka heitetään ulos? Se jääköön nähtäväksi.
n iinkö
Laulavatkohan syvästi uskovaiset vieraat taas Herran kämmen -virren vaimikäseoli...? Se näky on piirtynyt ikiajoiksi mieleeni, harras ihminen kun olen.