tieoa kultaiselta vasikalta

e-atu

Tulee mieleen tämä palsta vuosien takaa ja nimenomaan kysymykset kissojen hoidosta.
Tuolloin kyselyihin vastaili ahkerasti nimimerkki "mamma40".Hänellä tuntui olevan suunnaton määrä tietoa kissojen hoidosta ja ansioistaan - tiedon jakamisesta palstalaisille - hän saikin palstalla sittemmin hyvin ansaitsemansa arvonimen "kultainen vasikka".
Lienee mainittu nimimerkki jo häipynyt palstalta. Ei ainakaan ole aikoihin tullut tänne sellaista asiantuntemusta osoittavia vastauksia.

2

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ean.

      Tulee tosiaan mieleen kyseinen kirjoittaja lähes kymmenen vuoden takaa. Hänellä oli tosiaan kissatietoa, oli sitten kyseessä kissan sairastelu tai kissan käyttäytyminen.

      Tämän kirjoittaja esitti kerran kysymyksen, johon tuo kaikkitietäväkään ei pystynyt vastaamaan. Kysymyksessä mainittiin tiibetiläinen kissarotu, josta hän tunnusti, ettei tuntenut tätä.

    • 9+0

      Monet asialliset ja asiantuntevat vakkarikirjoittajat ovat häipyneet palstalta tai sitten kirjoittavat puskasta. Moni nimittäin sai aika lailla kuraa niskaan provoilta ja varmasti kyllästyi näihin palstalla pyöriviin "ammattitrolleihin" jotka pyrkivät vesittämään jokaisen asiallisen keskustelun.

      Palstalla olisi hyvä olla asiallinen sefu joka valvoisi kirjoittelua, mutta ei kyllä sellainen mikä meillä täällä viimeksi oli. Kenkäähän se sitten onneksi sai.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      154
      13525
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      74
      9804
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9172
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8149
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6783
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      68
      4297
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    9. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      39
      2877
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      398
      1285
    Aihe