Miten eroon mustasukkaisuudesta?

Srollllll

Haluaisin kuulla kokemuksia teiltä, ketkä ovat mustasukkaisia tai ovat olleet? Miten olette päässeet niistä riipivistä tunteista eroon, tai oppineet kontrolloimaan niitä edes? Puhun siis häiritsevästä ja sairaasta mustasukkaisuudesta, en pienestä ja viattomasta mikä varmasti kuuluu lähes jokaiseen parisuhteeseen aika ajoin.
Minulla on semmoinen tilanne, että kärsin itse erittäin pahasta mustasukkaisuudesta ja se syö minut sisältä ihan täysin. Ja on ollut syynä epäonnistuneisiin parisuhteisiini, nyt en seurustele enkä haluakaan ennen kuin olisin saanut hoidettua tätä asiaa. Se tuhoaa suhteen, kumppanin ja minut itseni. Se tunne kun pelkää niin paljon toisen tekevän jotain selkäni takana on kuin myrkkyä ruiskutettaisiin suoniin ja ahdistuksta vastaan ei pystyisi taistella. Se on kuin sairaus ilman lääkettä.

Olen aloittanut terapian ja lukenut aiheesta paljon. Terapia ja alkoholin käytön lopettaminen ovat nyt ensiaskeleeni kohti parempaa minää. Humalassa muutuin ihan holtittomaksi ja en kyennyt hallitsemaan mustasukkaisuuttani ollenkaan. Juoda en aijo enää koskaan. En halua, että kukaan joutuu takiani enää kärsimään, kärsimään liiasta mustasukkaisuudestani.

Tiedän mistä oma mustasukkaisuuteni on peräisin, perhesyistä lapsuudessa. Ja tiedän ettei mustasukkaisuudessa ole mitään järkeä, ei toista ihmistä voi omistaa. Ja mitä sitten jos hän pettäisikin, kaatuuko maailma muka siihen? Pystyn järkeillä kaikki asiat päässäni, tunnekuohon iskiessä päälle se järki vain katoaa jonnekin.

En ole koskaan ollut mustasukkainen kenestäkään muusta kun suhdekumppanista. En kavereistani tai läheisistäni, en edes lapsena. En ole kateuteen taipuvainen myöskään. Pystyn elämään täysin normaalia ja tasapainoista elämää yksin, olen hyvä ystävä ja hyvä perheenjäsen. Suhteessa ne tunteet vain nousevat pintaan.

Haluaisinkin kipeästi tietää, että onko tästä mahdollista parantua? Onko kukaan päässyt yli näistä tunteista? Onko terapia auttanut?
Haluaisin perheen, lapsia ja onnellisen, tasapainoisen suhteen. En kuitenkaan sitä voi toteuttaa jos mustasukkaisuuteni jatkuu, en halua altistaa sille enää ikinä ketään. Sitten olen mielummin yksin, aina.

1

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin

      Yksi yksinkertainen ajatus on se: JOS hän pettää sinä et murehtimalla asiaan voi vaikuttaa mitenkään. Mietit niitä asioiita vaikka yötäpäivää, niin se ei sitä miksikään muuta, tuhlaat vain aikaasi sekä rasitat itseäsi ja sitä toista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      102
      2214
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      114
      2041
    3. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      302
      2000
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1791
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1647
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      37
      1455
    7. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      29
      1265
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1153
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      70
      1150
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      53
      1106
    Aihe