mitä tapahtuu seuraavaksi?

tuplaomaishoitaja

Äidilläni todettiin alzheimer pari päivää sitten. Lääkäri totesi, että hän lähettää reseptin, B- ja C-lausunnon kotiin. En tajunnut kysyä, mitä seuraavaksi tapahtuu. Onko uusi lääkärinaika, jossa kerrotaan taudista, hoidosta ja seurannasta enemmän vai ollaanko omin nokkinemme ja selvitetään itse asiat. Oisko kellään kokemusta?

7

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ristiina ja tytär

      Kannattaa otta yhteyttä vaikka oman paikkakunnan muistihoitajaan,Muistiliittokin auttaa.Mekin jäimme omin nokkinemme kun oli diagnoosi saatu,itse piti kaikki selvittää,mutta muistihoitajasta oli suuri apu.
      Paljon kyllä puhuttu että olisi seurantaa ja sun muita hienouksia,ehkä jossain on.

      • tuplaomaishoitaja

        Kiitti! Taidampa pirautella paikalliselle muistihoitajalle ja kysellä, että mitäs nyt tehdään.


    • meillä pelaa

      Riippuu varmaan siitä , missä päin Suomea sattuu asumaan. Puolisoni sairastaa otsalohkodementiaa ja kun diagnoosi tehtiin, heti kontrolliajat vuosittain. Jos tilanne muuttuu äkillisesti, voi ottaa yhteyttä muulloinkin.
      Lisäksi tarjotaan aktiivisesti ensitietopäivää ja sopeutumisvalmennuskursseja.

      Ollaan mielestäni aidosti kiinnostuneita potilaasta.
      Osaavia, ammattitaitoisia ja miellyttäviä lääkäreitä ja muistihoitajia.

      • meillä pelaa

        lisäys vielä edelliseen, eli paikka jossa aiat pelaa näin hyvin on KYS.


    • tyhteli

      Meillä kyllä jäätiin oman onnemme nojaan. Itse otettiin selville kaikkia asioita. Lääkäri ei enää hoida muuta kuin reseptien kirjoittamiset.

    • ristiina ja tytär

      Hassua kun puhutaan kauniisti jostain Käypä-hoidoista ja seurannasta sun muusta,missähän sitä saa?Meille kun oli annettu diagnoosi,tultiin kotiin itkemään,ja mulle tuli kiire järjestää asioita,en edes kaikkea kerennyt hoitamaaan ,sen verran tuo alzheimer vei miehen, kuin Pendoliino!

    • Omatoimisuus in

      Lääkärit hoitaa potilasta, ei niitä omaiset kiinnosta. Alzheimer on ja pysyy, valitettavasti, eikä läärillä ole tässä kohti lääkkeitä enempi tarjottavaa.

      Tietoa kannattaa hakea itse. Tuossa jo oli vinkkejä lähteistä. Muistiliitto ja Alzheimeryhdistykset on hyviä, tieto on asiallista ja saa myös käytännön vinkkejä. Sairaus etenee yleensä hitaasti, joten akuutisti ei tarvi ryhtyä mihinkään. Sopeutuminen ottaa aikansa ja sille pitää antaa aikaa.

      Oulussa diagnoosi kerrottiin puhelimitse, löytyi, kun oli muun asian vuoksi tehty potilaalle pään MRI. Siinä kaikki, kiitos ja kuulemiin. Oli siinä nielemistä.

      Nyt tämä potilas on jo saatettu haudan lepoon. Kymmenen vuotta siinä meni ja koko ajan piti itse olla aktiivinen, hakea palveluita ja olla vailla milloin mitäkin. Meillä oli tuuri, että hoitajat ja hoitopaikat oli kaikki hyviä. Toisaalta oli myös realistiset toiveet ja selkeä käsitys sairauden laadusta, kun asiaan perehdyttiin antaumuksella.

      Semmoinen oli urakka, että olen omille lapsilleni luvannut toimittaa itseni pois päiviltä, jos sattuu Alz omalle kohdalle - ja hyvissä ajoin ennen kuin olen syyntakeettomassa tilassa. En itseni vuoksi vaan säästääkseni heitä.

      Voimia matkallenne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6059
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2130
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1962
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1133
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      68
      1127
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1007
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      912
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe