Onko taksikuskin työ palveluammatti - vaaditaanko millaista koulutusta?
Mikkelin taksi
Itsepalvelu
131561
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
google.fi -> taksi mikkeli -> www.taksimikkeli.fi -> koulutus. Oliko vaikeaa? Ja jos tuo ensimmäinen kysymys on vakavissaan esitetty, niin unohda koko homma.
Eipä todellakaan, näyttää olevan helpoista helpoin ja halpa!
Viikossa ammatti muutamalla satasella ja ajokortti riittää.
Kuka tahansa voi olla taksikuski ei ole vaikeaa.
No ei nyt ihan kuka vaan... Kyllä taksikuskilta ajotaidon lisäksi myös asiakaspalveluhenkisyyttä vaaditaan - sitä ei taatusti löydy kaikilta. Lisäksi jokainen voi mennä kokeilemaan taksikuskina oloa viikonloppuisin. ;-)
Niinpä! Ei taatusti löydy kaikilta palveluhenkisyyttä (Mikkelin takseilta) - vaikka ilmeisesti ovat tehneet taksissa vuosikymmeniä ja näin ollen pitäisi olla jo koettu muutama viikonloppu. Soveltuvuus alalle?
Surkeaa pavelua! Tilasin taksin menäkseni Sairaalaan, kuljettaja nuorimies ei vaivautunut edes ovea avaamaan kirjotteli puhelimella omia juttujaan. Sama tilanne ensiapuun saapuessa ei avattu ovea eikä autettu vaikka oli kovat kivut! Ei Mikkelissä ole palvelevaa Taksia.
Niin taksit sitä varten että vievät paikasta toiseen Palveluista pitää maksaa lisää. Missä muualla saa palvelua ilmaiseksi?
Itsepalvelu pelaa!
Taksi ei ole ambulanssi.
Käsittääkseni kohteliaisuus kuuluu asiakaspalveluammattiin, mitä taksin kuljettajana toimiminen on suuressa määrin. Kuten bussikuskikin.
Soveltuvuus alalle - miten seulotaan epäsopivat...
kaikissa muissa ammateissa on pitkä koulutus, miksi taksikuski on jätetty muutamiin päiviin koulutuksen osalta
Ainakin Siwan kassalle pääsee ilman mitään koulutusta...Ja sen kyllä huomaa. Ei tarvii olla ees merkonomi tai muuta.
Kaikista taksikuskeista ei ole sivan kassalle.