väkisin isäksi

tahdoton

Kävi vahinko vaikka ehkäisyä käytettiin,,olemme nuoria, koulut kesken, onko pojan pakko vaan alistua jos tyttö ei halua aborttia?

7

534

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --

      Sitä poika ei voi päättää, että pitääkö tyttö lapsen vai ei.
      Pojan ei ole pakko osallistua lapsen elämään ja hoitoon, mutta pojan on pakko maksaa tietty summa elatusmaksuja jos/kun tyttö vaatii isyyden selvittämistä.

    • elämä on kurjaa

      Pakko ei ole osallistua, mutta jos tyttö haluaa sinun tunnustavan isyyden siihen on pakko suostua, tai ei pakko mutta oikeus voi siihen viimekädessä pakottaa ja silloin olet elatusvelvollinen niin kauan kun lapsi täyttää 18 vuotta. Eli sinun pitää maksaa elatusmaksua ja jos ei maksa tyttö saa ne kelasta ja ne peritään sinulta takaisin.

    • Kylä se

      antaminen ja saaminen on kallista 18 vuoden velkavankeus.

      • tahdoton

        Millähän ne maksan kun ei ole tuloja?


      • ----
        tahdoton kirjoitti:

        Millähän ne maksan kun ei ole tuloja?

        Voitte tehdä sopimuksen, että lapsen äiti saa kelasta elatustukea kunnes saat tuloja tai muun vastaavan sopimuksen.
        Saatte enemmän tietoa esim. neuvolasta.


    • hdtrjjtrjrtjkrdk

      Se ei ole väkisin isäksi tulemista eikä alistumista, ellei tyttö ole tullut raskaaksi sinut raiskaamalla.

      Jokainen tietää, että kun harrastaa seksiä, on mahdollisuus tulla isäksi/äidiksi. Ehkäisymenetelmät pettävät, myös e-pillerit.

      Et voi syyttää tyttöä, jos hän ei halua aborttia. Toisille abortti ei tarkoita vain raskauden keskeytystä, vaan viattoman pienen ihmisen tappamista ja se voi olla tytölle oikeasti tosi kova paikka.

    • Kelaan tehdään tuloselvitykset ja jos opiskelet, työtön tms. ei jää sinun maksettavaksi KUN HOIDAT VIRALLISET ASIAT ja kela haluaa nähdä tilisiirrot eli ei auta sanoa et on maksettu jo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      132
      1563
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      143
      836
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      219
      795
    4. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      34
      736
    5. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      72
      728
    6. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      717
    7. 49
      662
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      63
      588
    9. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      77
      570
    10. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      551
    Aihe