Kävi vahinko vaikka ehkäisyä käytettiin,,olemme nuoria, koulut kesken, onko pojan pakko vaan alistua jos tyttö ei halua aborttia?
väkisin isäksi
7
496
Vastaukset
- --
Sitä poika ei voi päättää, että pitääkö tyttö lapsen vai ei.
Pojan ei ole pakko osallistua lapsen elämään ja hoitoon, mutta pojan on pakko maksaa tietty summa elatusmaksuja jos/kun tyttö vaatii isyyden selvittämistä. - elämä on kurjaa
Pakko ei ole osallistua, mutta jos tyttö haluaa sinun tunnustavan isyyden siihen on pakko suostua, tai ei pakko mutta oikeus voi siihen viimekädessä pakottaa ja silloin olet elatusvelvollinen niin kauan kun lapsi täyttää 18 vuotta. Eli sinun pitää maksaa elatusmaksua ja jos ei maksa tyttö saa ne kelasta ja ne peritään sinulta takaisin.
- Kylä se
antaminen ja saaminen on kallista 18 vuoden velkavankeus.
- tahdoton
Millähän ne maksan kun ei ole tuloja?
- ----
tahdoton kirjoitti:
Millähän ne maksan kun ei ole tuloja?
Voitte tehdä sopimuksen, että lapsen äiti saa kelasta elatustukea kunnes saat tuloja tai muun vastaavan sopimuksen.
Saatte enemmän tietoa esim. neuvolasta.
- hdtrjjtrjrtjkrdk
Se ei ole väkisin isäksi tulemista eikä alistumista, ellei tyttö ole tullut raskaaksi sinut raiskaamalla.
Jokainen tietää, että kun harrastaa seksiä, on mahdollisuus tulla isäksi/äidiksi. Ehkäisymenetelmät pettävät, myös e-pillerit.
Et voi syyttää tyttöä, jos hän ei halua aborttia. Toisille abortti ei tarkoita vain raskauden keskeytystä, vaan viattoman pienen ihmisen tappamista ja se voi olla tytölle oikeasti tosi kova paikka. Kelaan tehdään tuloselvitykset ja jos opiskelet, työtön tms. ei jää sinun maksettavaksi KUN HOIDAT VIRALLISET ASIAT ja kela haluaa nähdä tilisiirrot eli ei auta sanoa et on maksettu jo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2152846
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1272736En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.781783Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371342Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va641324- 471108
- 991011
- 109866
- 46833
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6833