väkisin isäksi

tahdoton

Kävi vahinko vaikka ehkäisyä käytettiin,,olemme nuoria, koulut kesken, onko pojan pakko vaan alistua jos tyttö ei halua aborttia?

7

528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --

      Sitä poika ei voi päättää, että pitääkö tyttö lapsen vai ei.
      Pojan ei ole pakko osallistua lapsen elämään ja hoitoon, mutta pojan on pakko maksaa tietty summa elatusmaksuja jos/kun tyttö vaatii isyyden selvittämistä.

    • elämä on kurjaa

      Pakko ei ole osallistua, mutta jos tyttö haluaa sinun tunnustavan isyyden siihen on pakko suostua, tai ei pakko mutta oikeus voi siihen viimekädessä pakottaa ja silloin olet elatusvelvollinen niin kauan kun lapsi täyttää 18 vuotta. Eli sinun pitää maksaa elatusmaksua ja jos ei maksa tyttö saa ne kelasta ja ne peritään sinulta takaisin.

    • Kylä se

      antaminen ja saaminen on kallista 18 vuoden velkavankeus.

      • tahdoton

        Millähän ne maksan kun ei ole tuloja?


      • ----
        tahdoton kirjoitti:

        Millähän ne maksan kun ei ole tuloja?

        Voitte tehdä sopimuksen, että lapsen äiti saa kelasta elatustukea kunnes saat tuloja tai muun vastaavan sopimuksen.
        Saatte enemmän tietoa esim. neuvolasta.


    • hdtrjjtrjrtjkrdk

      Se ei ole väkisin isäksi tulemista eikä alistumista, ellei tyttö ole tullut raskaaksi sinut raiskaamalla.

      Jokainen tietää, että kun harrastaa seksiä, on mahdollisuus tulla isäksi/äidiksi. Ehkäisymenetelmät pettävät, myös e-pillerit.

      Et voi syyttää tyttöä, jos hän ei halua aborttia. Toisille abortti ei tarkoita vain raskauden keskeytystä, vaan viattoman pienen ihmisen tappamista ja se voi olla tytölle oikeasti tosi kova paikka.

    • Kelaan tehdään tuloselvitykset ja jos opiskelet, työtön tms. ei jää sinun maksettavaksi KUN HOIDAT VIRALLISET ASIAT ja kela haluaa nähdä tilisiirrot eli ei auta sanoa et on maksettu jo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      273
      2495
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      9
      1589
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      50
      1506
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1387
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe