väkisin isäksi

tahdoton

Kävi vahinko vaikka ehkäisyä käytettiin,,olemme nuoria, koulut kesken, onko pojan pakko vaan alistua jos tyttö ei halua aborttia?

7

496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --

      Sitä poika ei voi päättää, että pitääkö tyttö lapsen vai ei.
      Pojan ei ole pakko osallistua lapsen elämään ja hoitoon, mutta pojan on pakko maksaa tietty summa elatusmaksuja jos/kun tyttö vaatii isyyden selvittämistä.

    • elämä on kurjaa

      Pakko ei ole osallistua, mutta jos tyttö haluaa sinun tunnustavan isyyden siihen on pakko suostua, tai ei pakko mutta oikeus voi siihen viimekädessä pakottaa ja silloin olet elatusvelvollinen niin kauan kun lapsi täyttää 18 vuotta. Eli sinun pitää maksaa elatusmaksua ja jos ei maksa tyttö saa ne kelasta ja ne peritään sinulta takaisin.

    • Kylä se

      antaminen ja saaminen on kallista 18 vuoden velkavankeus.

      • tahdoton

        Millähän ne maksan kun ei ole tuloja?


      • ----
        tahdoton kirjoitti:

        Millähän ne maksan kun ei ole tuloja?

        Voitte tehdä sopimuksen, että lapsen äiti saa kelasta elatustukea kunnes saat tuloja tai muun vastaavan sopimuksen.
        Saatte enemmän tietoa esim. neuvolasta.


    • hdtrjjtrjrtjkrdk

      Se ei ole väkisin isäksi tulemista eikä alistumista, ellei tyttö ole tullut raskaaksi sinut raiskaamalla.

      Jokainen tietää, että kun harrastaa seksiä, on mahdollisuus tulla isäksi/äidiksi. Ehkäisymenetelmät pettävät, myös e-pillerit.

      Et voi syyttää tyttöä, jos hän ei halua aborttia. Toisille abortti ei tarkoita vain raskauden keskeytystä, vaan viattoman pienen ihmisen tappamista ja se voi olla tytölle oikeasti tosi kova paikka.

    • Kelaan tehdään tuloselvitykset ja jos opiskelet, työtön tms. ei jää sinun maksettavaksi KUN HOIDAT VIRALLISET ASIAT ja kela haluaa nähdä tilisiirrot eli ei auta sanoa et on maksettu jo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2846
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      127
      2736
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      78
      1783
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1342
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      64
      1324
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      866
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      833
    Aihe