no mä tiedän että mua vaivaa paniikkihäiriö, ahdistuneisuus ja masennus, mutta isälle ja äidille en kertoisi ja oon nyt pari viikko sanoillu itelleni et nyt meen terkkarille... mut aina se on se sama.... ajattelee mut pelottaa puhua! MIKSI? :(
Olenko mä niin ujo etten uskalla puhua? Jos vaadin psykiatrikin hoitoa ni miten se auttaisi jos olisin hiljaa ja itkisin yksikseen? KUljen vaa elämän mukaa mutten ikinä tee mitään enkä puhu koulussa. En oo ees varma tuleekko musta enää ääntä!! :O
Olenko mä niin ujo etten uskalla puhua? Jos vaadin psykiatrikin hoitoa ni miten se auttaisi jos olisin hiljaa ja itkisin yksikseen? KUljen vaa elämän mukaa mutten ikinä tee mitään enkä puhu koulussa. En oo ees varma tuleekko musta enää ääntä!! :O
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä voit hyvin mennä terveydenhoitajalle, mutta kannattaa varautua siihen, että se ei välttämättä ymmärrä. Jos hyvin käy, voi lähettää lääkärin juttusille, ja lääkäriltä saat SSRI-lääkkeet, jotka vastaavat vaikutuksiltaan säännöllistä juoksulenkkiä (tosin juoksu kohottaa myös kuntoa).
Riittävää? Ei toki. Oikeudenmukaista? Maailma ei ole oikeudenmukainen. Se on asia, joka kannattaa pitää mielessä, mitä sitten teetkin.
Minkä ikäne oot ?
Mul on toi ihan sama juttu.. oon 12-vuotias. Mä tosin kerroin äitille, mut se vaa vihasesti sano etten saa puhuu tommosii ku mul ei oikeesti oo muka mikää yms.
Ja sit sen jälkeenki oon koittanu puhuu, mut se ei vaa usko mua.
En tiiä oikee mitä mun pitäs tehä, ku en uskalla mennä terveydenhoitajallekaa :(
Hei !
Hyvä, kun jo suunnittelet terkkarilla käyntiä.
Ihan varmasti osaat puhua.
Voit myös kirjoittaa asian paperille, ja antaa sen hänelle,
pääset alkuun.
Psykiatrin tehtävä on tukea sinua, kuunnella, ja itkeä saa.
Rohkeasti apua hakemaan, sinä pystyt siihen.
tuo lappu juttu kuulostaa ehkä siltä mihin kykenisin... kiitos vastauksista♥
mulla aivan sama! toukokuusta lähtien on ollu masennusta yms. ja oon koht 15
sama salkka, mutta vaan ollu 2011 kesästä masennusta ja oon puolen vuoden päästä 15 ... :O