Mikähän olisi mielipide. Pitäisikö rotaxista tehdä liiton alainen sarja. Kuljettajia on paljon ja kuitenkin koko paletti on yhden mahantuojan leikki kenttä. Liiton sarjana saisi EHKÄ tasapuolisuutta järjestelyihin. Kuinkahan muuten tilanne on tällä hetkellä. Liiton lisenssi vaaditaan mutta ei mitään valvontaa liiton puolesta. Mitäs sitten kun jotain tapahtuu.............................
Rotax Akk:n alle
rotaksistakiinnostun
19449
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
lisenssi on akk:n ja vakuutusyhtiön sopima juttu: jos jotain tapahtuu ei akk:n alaisessa kisassa, niin asia ei oo akk:n ja lisenssin vakuutusyhtiön asia millään tavalla. en tiedä onko noista rotax-kisoista tehty ilmoitus sitte akk:lle, että olis joku harrastajakisa, kuten esim. aluekisoista ja vastaavista tehdään.
järjestäjät ehkä vaatii lisenssin siksi, että pysyis joku taso noissa kisoissa ja kuka tahansa viikko sitten auton ostanut ei tulis kisaamaan, vaan osallistujat tai huoltajat olisivat joillain tapaa perehtyneitä asiaan tai ainakin käyttäneet jonkinlaista harkintaa, kun ovat jonkun paperin ostaneet.
Eipäs höpistä perättömiä. Rotax-luokkien lisenssivaatimukset löytyy Autourheilun sääntökirjasta, joten AKK on määrittänyt Rotaxissa vaadittavat lisenssit. Lisenssit ovat voimassa Rotax-kisoissa ihan kuten muuallakin ja ilman ei voi ajaa.
Koska Rotax luokitetaan aikuisharrastajaluokaksi, lisenssien tasovaatimukset määrittää kilpailun järjestäjä AKK:n sääntöjen puitteissa.
Nousupisteitä yleistä lisenssiä varten saa Rotax Minimaxista ja juniorista.
Mutta koska RMC kisat ei ole akk:n alaisia kisoja onko vakuutukset voimassa. Kiinnostas vain koska harraste rallissa ja jokkis racen ja rokki rallin kisoissa lisenssi vakuutukset ei ole voimassa . ettei vaan tuu samaa tilannetta sitten kun oikeesti sattuu.Vakuutus yhtiöt meinaan hakee mielellään syytä miksi ei tarttis korvata. Liiton omat kisat missä on rotaxit on aivan eri asia. Siellä on tietenkin liiton säännöt ja vakuutukset voimassa.
Rotax ei ole kansallinen luokka, mutta toimii AKK:n sääntöjen puitteissa. Ei niitä kisoja saa edes järjestää ilman AKK:n siunausta kuten ei saa kerhokisojakaan.
Rotaxissa maahantuoja organisoi sarjan ja pyörittää ilmoittautumisjärjestelmää, mutta paikalliset karting/autourheiluseurat ne kisat käytännössä järjestävät ja saavat siitä tuloja ihan kuten kansallisestakin kisasta tai kerhokisasta.
Lisenssit on voimassa, vakuutukset on voimassa ihan kuten normaalissa kisassa.
Villeihin kisoihin ei AKK:n toimitsijalisenssiläiset sitä paitsi saisi edes osallistua. RMC kilpailunjohto on tuttua SM:istä.
Jokkis Racet hoitaa omat asiansa miten hoitaa ja se on ihan toinen juttu.
Maanahtuoja organisoi sarjan , pyörittää ilmottautumis järjestelmää , maksuja ja ostaa kisa palvelut ja toimitsijat paikallisilta seuroilta. Seurojen tulolähde on ko ostopalvelut ja mahdolliset kioskituotot. Mutta sellainen iso ero harrastekisoihin on ettei rmc kisoihin haeta akk;n lupaa. Ennakko tapausta ei toistaiseksi ole olemassa eikä toivottavasti tule mutta kyllähän tässä käytännössä on ns villi kisa . Asiaan ei vaan ole kukaan vielä puuttunut. Eikä toivottovasti puutu mutta kun elämme nykyisessä uus avuttomien yhteiskunnassa........................
Älä puhu pehmoisia. RMC- kilpailut haetaan AKK:lta aivan kuten kansallisetkin kisat. Lisenssivakuutukset ovat voimassa normaalisti, samoin tuomariston päätökset vaikuttavat lisenssiin kuten kansallisissakin kisoissa.
Ota vähän selvää asioista esim. omalta seuraltasi ennenkuin kirjoitat perättömiä väitteitä. RMC on maailman ylivoimaisesti suurin (kilpailijamäärältään) autourheilusarja eikä mikään villi kisa.
Rotax on yksi AKK:n sääntökirjan määrittämistä aikuisharrastajien TAG luokista. RMC on aikuisharrastajakilpailu ja niiden järjestely- ja ilmoitusvaatimukset AKK määrittää sääntökirjan kohdassa 4.8.2.
AKKn lisenssivaatimukset Rotaxiin ovat kartingrajoitteinen peruslisenssi juniori- tai yleisellä luokituksella.
Rotaxin lisenssivaatimukset määritetään AKK:n Sääntökirjan kohdissa 2.4.1/ 2.4.2 ja 2.7.
Muuta villiä ei Rotax-sarjassa ole kuin nämä täällä pyörivät jutut.
RMC:tä ei voi järjestää sääntökirjan kohdan 4.8.2 mukaan . Kyseisessä kohdassa määritellään alaikärajaksi 16v. Kyseessä on aikuisharraste sääntö , Koittakaas keksiä uudestaan paree selitys
Miksei muka voi? AKKhan antaa luvan sen mukaan, mihin luokkiin lupa anotaan ja arvioi ne ennen luvan myöntämistä. RMC:ssä ajetaan junioriluokat 10-13 v, 13-16v ja aikuisluokat 16-. AKK on määrittänyt niiden lisenssivaatimukset sekä nousupisteet ja se siitä.
Jos noin paljon epäilyttää, älkää täällä huudelko vaan soitelkaa jo äkkiä AKKhon ja tehkää "ilmianto" siitä että RMC on villi kartingkilpailu, johon ei ole AKKn lupaa.
Kuunnelkaa AKK:n vastaus. Ei tarvitse sen jälkeen arvuutella.
ehdottomasti pitäisi saada akk:n alaisuuteen tai jotenkin muuten hoidettua. nykyisellä systeemillä rotax luokat kuolee muutaman vuoden sisään. pakko olisi saada homma muuttumaan koska säännöt ei ole kaikille samat. jos yksi mies myy renkaat. moottorit, järjestää katsastuksen, kilpailunjohdon ja pyörittää omaa tiimiä ei kaikille ole säännöt samat. muutosta kiitos.
Taitaa akk:oon luokat kuolla muutaman vuoden sisällä...
juu akklle, vaan laittavat seuraavana vuonna suoraveto luokaksi koko rotaxin
Rotaxin kanssa vaan neuvottelupöytään. Kyllä kai tuo sarja olisi ostettavissa.
Mitä se AKK tähän toisi lisää? Valmistajatehdas BRP Rotax organisoi maahantuojien kautta RMC:n ja päättää, kuka sen sarjan järjestää. AKK ei ole maahantuoja.
Voihan AKK toki järjestää kilpailevan Rotax-sarjan omana juttunaan ja katsoa, kumpi sarja vetää kuskeja, mutta RMC jää edellen olemaan ja maailmanfinaaliin pääsee vain sieltä.
Eipä nuo AKK: n sarjat näytä kovin houkuttelevilta nyt ja tämä viime vuosien KF6- pakkosyöttö ei lisää sitä yhtään. Maahantuoja saa ehkä jotain etua asemastaan, mutta AKKn touhut on esimerkkien valossa politiikkaa ja siten ihan silkkaa onnenkauppaa.
Vaan ent'p' jos AKK neuvottelisi ja järjestäisi RMC:n . Kartinkia koitetaan pelastaa isolla kädellä ja tässä vois olla yks mahdollisuus.
AKK:lla on jo Yamaha. Kytkin siihen.
Jampun kytkimen voit tunkea sinne minne aurinko ei paista. Suoraveto sen olla pitää.
Saat tunkea ihan itse jos noin kiihottaa.
Jos nyky akk alkaa jotain hoitaan niin huonosti käy,kuten rellut,kf6, ja nyt sorakartti. Ei siis akk:lle. Kyky lajipäällikkö on muutenkin niin pihalla et jos sen pitää vielä hoitaa rotaxit niin siitä ei tulos mitään.