antenniasiaa

ostin combi20 uhf/vhf antennin ja fm antennin, vanhojen tilalle, mistä löytyisi sopiva suodin mastoon, ruuvattava (uhf-vhf antennilla 1kpl lähtöjä alas suotimelle)...
toimisiko triaxin combi20 jos teen molemmista lähdöistä omat vedot suotimelle fm vhf uhf ???
9247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mitä sinä tuolla kombi 20 antennilla teet, eihän uhf- ja vhf -lähete tule kuitenkaan samasta mastosta/suunnasta?

Äänestä
  • täällä maalla katsos 2 maston ilmansuunta on melkein sama (alle 15astetta eroa).
    tuulikuormaa pitää pienentää, vanha on triaxin 100 elementtinen 'pyykinkuivausteline' ja tosiaan heiluu...

    Äänestä

  • Missä on niin huonot olosuhteet, että vahvistimen tarvitset?? Vai meinaatko, että sulla on niin pitkät johdot, että vaimennuksen takia pitää signaalitasoa nostaa??

    Kokeile nyt kumminkin ensin ilman vahvistinta ja tee johdotus TELLU 13 kaapelilla eikä niillä marketista saatavilla "rimpuloilla"!! Liittimien kanssa kannattaa olla huolellinen, ettei palmikon yksikään "karva" ota kiinni keskijohtoon.

    Äänestä

  • SatBoy12345 kirjoitti:

    Missä on niin huonot olosuhteet, että vahvistimen tarvitset?? Vai meinaatko, että sulla on niin pitkät johdot, että vaimennuksen takia pitää signaalitasoa nostaa??

    Kokeile nyt kumminkin ensin ilman vahvistinta ja tee johdotus TELLU 13 kaapelilla eikä niillä marketista saatavilla "rimpuloilla"!! Liittimien kanssa kannattaa olla huolellinen, ettei palmikon yksikään "karva" ota kiinni keskijohtoon.

    nyt mastoon tulee siis combi20 fm-zigma ja suodin hakusessa jossa uhf-vhf samaan sisään ja fm sisään 1kpl alastuloon. vintillä oottaa valmiina dkt:n pientalovahvistin ja kaikki narut on tellu13:sta.
    ps. eikös dna hd tarvi tuon vhf:n ?

    Äänestä

Kyllähän se vaatii, mutta silti ehdotan, että kokeilet hommaa ensin ilman vahvistinta. Signaalin vahvistaminen liiaksi aiheuttaa samanlaista riesaa kuin heikko signaali (sinulla ei nähtävästi ole tietoa signaalitasosta). ja onhan tuossa antennissa itsessään jo vahvistusta.
Nämä pientalovahvistimet saattavat vain huonontaa asiaa ja pitää muistaa, että jokainen liitos antennijohdossa on vaimentava eli mitä vähemmän niitä on sen parempi.

Äänestä

http://www.antennihamalainen.net/

Satelliittiantennien, tv-antennien, antenniverkkojen, asennus ja huoltoliike Antennihuolto H.Hämäläinen on perustettu vuonna 1997 Vantaan Pakkalaan, missä keskushuoltomme edelleen sijaitsee.
Suoritamme toimialaamme kuuluvia asennus ja huoltotöitä ammattitaitoisilla asentajilla ja hyvin varustetuilla huoltoautoilla. Urakoimamme kohteet käsittävät niin pieniä kuin suuria sekä uudisrakennus ja saneerauskohteita.
Henkilökuntamme pitkäaikainen antenni ja televisioalan kokemus mahdollistaa joustavan ja nopean huolto ja asennuspalvelun kaikissa alan töissä.

Äänestä
  • Noniin lammas menehän nukkumaan, pitäähän sinun jo herätä ennen kuutta töihin että voit maksaa sen asuntolainasi pois.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pasi kirjoitti:

ostin combi20 uhf/vhf antennin ja fm antennin, vanhojen tilalle, mistä löytyisi sopiva suodin mastoon, ruuvattava (uhf-vhf antennilla 1kpl lähtöjä alas suotimelle)...
toimisiko triaxin combi20 jos teen molemmista lähdöistä omat vedot suotimelle fm vhf uhf ???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu