Hei,
Aloitin opiskeluni juuri ammattikoulussa, bussi matkaan menee 1.5h ja tarkoitus olisi muuttaa opiskelu paikkakunnalleni sillä bussilla kulkeminen on aika raskasta sekä kyseisellä paikkakunnalla on kaikki ystävät, poikakaveri, kaupat ja kaikki lähekkäin sekä kaupunkiliikenteen bussit kulkevat hyvin..!
Laitoin kelalle menemään opintotuki hakemuksen ja sain tänään kuulla että se on hylätty syystä että olen 16vuotias. Kelan netti sivuilla olen laskurilla laskenut suuntaa antavan tuki määrän joka on lähes 300e
Muilla vastaavanlaista tilannetta nyt / ollut?
Mitä kautta nyt tukia kannattaisi lähteä hakemaan, vanhempani toki auttavat mutta molemmilla on paljon asuntolainaa omakotitalosta kaikesta muusta joten eivät hekään voi maksaa joka kuukausi noin 450e vuokra-asunnostani.
Tukiasiat ovat uusia minulle ja en ole ihan perillä kaikesta, haluaisiko joku joka tietää enemmän kertoa tähän tai keskustella ihan sähköpostitse asiasta?
Opintotuki 16vuotiaalle jonka olisi tarkoitus muuttaa
3
175
Vastaukset
- I know...
Ei 16-vuotias voi saada vielä opintotukea, sillä 16-vuotiaan vanhemmille maksetaan vielä lapsilisää. Odota siihen asti, että olet 17.
- -
Ilmeisesti laskuri on antanut sinulle tuen määräksi 300€, koska sinulla saattaisi olla oikeus opintolainaan sekä asumislisään. Jotain olet sitten kuitekin täyttänyt väärin, koska Kelalta on tullut hylsy. Alle 17-vuotias ei ole oikeutettu opintorahaan, mutta voi saada tietyin ehdoin muita opintotuen osia.
Noin nuorella tulee tukien kanssa ongelmaksi se, että mikäli vanhemmat ovat edes keskituloisia, tukien määrä tippuu heti. Kirjoitit, että molemmilla vanhemmillasi on paljon lainaa. Tarkoitatko, että he asuvat erillään ja itse asut toisen vanhemman luona? - andra
Asut siis kotona, jolloin tukia et saa, koska vanhempasi ilmeisesti ansaitsevat normaalisti, etkä maksa vuokraa. Ja koska tosiaan olet vielä 16v. Kelan lähettämästä kirjeestä ihan varmasti selviää, miksi et saa tukea - ja ihan sieltä Kelan sivuiltakin.
Sen sijaan hae heti matkatukea, sitä saa lukio / ammattikoululaiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512