Jessus sentään, mitä pakkopullaa

Joo, no olen kohta 26 vuotias nainen, jolla takana ammattikoulu ja siihen työkokemusta. Mutta muutettuani pienemmälle paikkakunnalle, ei työtä ole ollut tarjolla omalta alalta pariin vuoteen. Siispä minusta on muodostunut lähestulkoon työvoimatoimiston silmätikku ja kyllä olen saanut kuulla niin tuhannesti kuinka ihmisen täytyy mennä jonnekkin, työmarkkinatuki ei ole ilmaista rahaa ja niin edes päin. Se tulee kyllä harvinaisen selväksi joka kerralla asioidessani työvoimatoimistossa, voisitte jo lopettaa ainaisen virren.

Kun ei oman alan töitä löydy, eikä kokopäivä työtä normipalkalla muiltakaan aloilta...Niin eiköhän nämä työkkärin tädit ole tarjoamassa nyt oikein urakalla typpiä, harjoittelua tai palkkatuelle yhdistyksiin. Olin noin vuosi sitten eräässä yhdistyksessä kuukauden, jossa kaikki oli päin persettä, erosin karenssin uhalla ja kirjoitin perustelun erooni. En saanut karenssia.

No nyt viime viikolla aktivointisuunnitelmassa piti valita 3 työharjoittelupaikkaa siltä istumalta pienen kaupungin valikoimista, ja niihin piti soittaa ja yrittää saada pesti tai muuten tulee karenssi. Menin mainitsemaan kaupan, kirpparin ja tarhan ohimennen, väkisin ne puserrettuani aivokopastani (tarjolla ei muuta pahemmin ollutkaan paikkakunnalla) No soitin niihin ja niissä ei ollut onneksi paikkoja avoinna ja lastentarhan jätin suosiolla väliin, koska minulla ei ole aikomustakaan olla tulevaisuudessa sillä alalla, heh no ei kyllä kirpputorillakaan, mutta pakko oli jotain sanoa siltä istumalta. Kysynkin, onko tuollainen käytäntö ihan laillista, että on pakko valita 3 harjoittelupaikkaa eri aloille, vaikka haen oman alan töitä, johon koulutus ja kokemusta? Puhuivat jotain että ei ole ammattisuoja enää voimassa, jolloin voivat tarjota mitä vaan ja minun täytyy ottaa ne vastaan karenssin uhalla...
No kun niistä ei tullut mitään, niin nyt minun pitäisi ottaa yhteyttä toiselle kirpparille palkkatukipaikkaan ( työaika korkeintaan 6 h, joka ei ole kannattavaa) tai sitten erääseen yhdistykseen kotihoitajaksi (samaten työaika samaa luokkaa 4-6h), jotka työkkärin täti ilmoitti minulle puhelimessa ja sanoi laittavansa niistä laput kotia..kiitti vaan, hypinkin täällä tasajalkaa. Olen aina halunnut edetä urallani, menemällä kirppikselle töihin tai siivoomaan kotihoitajaksi!
Kirpputori pestiin sisältyisi kassalla oloa, sanoin työkkärin tädille että eikö sen voisi kokonaan poistaa laskuista koska en halua olla kassalla tai asiakaspalvelussa. Ei kuulema voinut, minun pitäisi mennä kassalle halusin tai en. En ole mikään sosiaalinen ihminen, hiukan ujohko ja inhoaisin kassalla oloa yli kaiken, joten onko minun pakko suostua kassalle, niin kuin minulle väitettiin??

En haluaisi mennä siivoomaan ihmisten koteja tai auttamaan vanhuksia ja siitäkin sanoin. Mutta työkkäri sanoi että minun on sinne otettava myös yhteyttä, halusin tai en.

Ja lopuksi täti sanoi että soittaa minulle parin viikon päästä ja jos ei ole sopimuksia syntynyt, niin karenssi uhkaa. Tai olen omalla menettelylläni aiheuttanut sen, etten pääse kyseisiin paikkoihin, eli kirppis ja kotihoitaja. Suoraan sanottuna kumpikaan ei kiinnosta eikä kumpikaan ole kannattava, en haluaisi missään nimessä olla kassalla, se aiheuttaa jo nyt harmaita hiuksia päähäni, enkö ole kovinkaan innostunut kotihoitajan pestistäkään. Onko minun siis nyt pakko mennä jompaan kumpaan, en ainakaan saa työkkärin mukaan kieltäytyä..ja en saa myöskään omalla menettelyllä aiheuttaa sitä, ettei minua otettaisi, en varmaan voi sanoa puhelimessa kirppiksen paikkaan sitäkään etten halua olla kassalla? Koska näin työkkäri antoi ymmärtää...? AARHGH! Raivostuttavaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa pakkopullaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!
10277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

on joo mentävä ellet löydä parempaa paikkaa. Itse sain duunin yhestä huonekalu liikkeestä kerran. Työkkärin ämmä oli soittanut sinne liikkeeseen ja sanonut omistajalle että en tulekkaan sinne töihin. No sit menin sinne liikkeeseen ja olin kuin puulla päähän lyöty kun mulle sanottiin et ei olekkaan duunia et olin kieltäytynyt. Sanoin et en ole kieltäytynyt ja sit ne sanose työkkärin ämmä olin näin sanonyt. no sain sitten karenssinkin vielä.

Menin lujaa työkkäriin sen ämmän puheille ja vaadin selitystä. Se oli ihan paniikissa kun uhkasin hakata sen siihen paikkaan. Siinä oli jotain kirjoja hyllyllä niin otin niitä ja heitin sitä ämmää varmaan 10 kirjalla. Poliisit tuli sitten ja veivät mut putkaan. Sain syytteen pahoinpitelystä ja se ämmäkin sai syytteen. Sain sit korvausta puolen vuoden palkan korot. Sain aika paljon korvausta ja itse sain sakkoja kans pahoinpitelystä. Mut näin ne työkkärin ämmät valehtelee ja tekee kiusaa

Äänestä

""No nyt viime viikolla aktivointisuunnitelmassa piti valita 3 työharjoittelupaikkaa siltä istumalta pienen kaupungin valikoimista,""""

Onko aloittaja siis allekirjoittanut paperin jossa suostuu työharjoitteluun?
(ilmaisiin töihin, vaikka ei niissä paikoissa kyllä tarvitse tehdä töitä)

Äänestä
  • Sitä minäkin aloin miettimään, koska työnhakusuunnitelmaan olen laittanut että vastustan näitä työelämävalmennuksia, palkkatuki yms.orjatöitä. Mutta aktivointi suunnitelmassa virkailija sanoi kierrellen ja puhuen paskaa että siihen oikeastaan pitäisi laittaa nuo jutut, kysyessäni onko se pakollista. En ole siis vapaaehtoisesti koskaan mennyt niin sanomaan vaan aina olen joka työkkäri käynnillä sanonut että haen kokopäivätyötä ja normaalipalkalla. Tyhmänä menin allekirjoittamaan sen aktivointisuunnitelman jossa oli nämä jutut, koska minun annettiin ymmärtää että se olisi pakollista. Kääk!

    Äänestä

  • aloittaja.AArgh kirjoitti:

    Sitä minäkin aloin miettimään, koska työnhakusuunnitelmaan olen laittanut että vastustan näitä työelämävalmennuksia, palkkatuki yms.orjatöitä. Mutta aktivointi suunnitelmassa virkailija sanoi kierrellen ja puhuen paskaa että siihen oikeastaan pitäisi laittaa nuo jutut, kysyessäni onko se pakollista. En ole siis vapaaehtoisesti koskaan mennyt niin sanomaan vaan aina olen joka työkkäri käynnillä sanonut että haen kokopäivätyötä ja normaalipalkalla. Tyhmänä menin allekirjoittamaan sen aktivointisuunnitelman jossa oli nämä jutut, koska minun annettiin ymmärtää että se olisi pakollista. Kääk!

    aktivointisuunnitelmassa hyväksyä ne orjatytöt ja allekirjoittaa se. Muuten on karenssi tiedossa. Sehän on siinä Tavja Halosen allekirjoittamassa laissa v.2001 määrätty.

    Se orjatyöhän on just rangaistus työttömälle siitä, ettei ole 2v:n aikana löytänyt itselleen palkallista työtä.

    Äänestä

lähe opiskelemaan eteenpäin omaa alaa tai esim. amk:n.

Äänestä

""aktivointisuunnitelmassa hyväksyä ne orjatytöt ja allekirjoittaa se. Muuten on karenssi tiedossa. Sehän on siinä Tavja Halosen allekirjoittamassa laissa v.2001 määrätty.

Se orjatyöhän on just rangaistus työttömälle siitä, ettei ole 2v:n aikana löytänyt itselleen palkallista työtä. """


MISSÄ LAISSA? (LAKI JA PYKÄLÄ)


"" virkailija sanoi kierrellen ja puhuen ****** että siihen oikeastaan pitäisi laittaa nuo jutut,"""

Joo tossa on noi konditionaalit.
Olisit kysynyt suoraan, että minkä lain nojalla on pakko vai eikö ole pakko.

On siihen laki, että pitää sisällyttää.....antaa sen akan sisällyttää (kannattaa ottaa monta kopioa, niin voi sanoa sisällyttäneensä monta kertaa) ja sitten voittekin tehdä uuden paperin jonka työtön suostuu allkirjoittamaan.

Äänestä
  • Se on varmaan laki työttömyysturvasta, jossa nuo säädökset ovat!

    Finlex - etsi sieltä ja lue itse. Mä en viitti jokaiselle ruveta kaikkea kaivamaan!

    Äänestä


No, jos ei omia töitä ole tarjolla, niin mikä sua vaivaa. Haluat pitää tuet, ja jotain harjoittelupaikkoja on tarjottu, ihan valinnanvaran kanssa, toki, valinnan tekee harjoittelupaikan tarjoaja (olettaisin), siis se et ole kuitenkaan sinä joka tekee lopullisen valinnan!
Onko kovin hankalaa olla edes tekevinään siellä harjoittelupaikassa jotain, onhan siellä kuitenkin muita ihmisiä tavattavissa (joo, sulla on omat kaverit - et tarvitse näitä harjoittelupaikan tyyppejä), saat siitä harjoittelupaikasta ilmeisesti sitten sen verottoman ylläpitokorvauksen, eikä ole kinaa sen työkkärin tätin kanssa. Etkö voisi ottaa sitä harjoittelupaikkaa ihan vaan rennosti, yhtenä kokemuksena elämäsi kokemusten joukossa.

Tai sitten rupea tekemään muuttoa paremmille työllisyysseuduille joissa kenties saat sen oman alasi paikan. Olet nuori, sulle toi sossu varmaan myöntäisi muuttoavustusta, kun ensin varmistat työpaikan ja olet jo etukäteen katsellut sitä asuntoakin! Ja jos ei muuten, niin kysypä sosiaalista lainaa, että sitten kun tulee palkkaa käteen niin maksat avustuksen takaisin - joo.

Ai niin, ja ammattisuoja tosiaan häipyy muutaman kuukauden kuluttua te-toimistoon työttömäksi kirjautumisen jälkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AaRGH! kirjoitti:

Joo, no olen kohta 26 vuotias nainen, jolla takana ammattikoulu ja siihen työkokemusta. Mutta muutettuani pienemmälle paikkakunnalle, ei työtä ole ollut tarjolla omalta alalta pariin vuoteen. Siispä minusta on muodostunut lähestulkoon työvoimatoimiston silmätikku ja kyllä olen saanut kuulla niin tuhannesti kuinka ihmisen täytyy mennä jonnekkin, työmarkkinatuki ei ole ilmaista rahaa ja niin edes päin. Se tulee kyllä harvinaisen selväksi joka kerralla asioidessani työvoimatoimistossa, voisitte jo lopettaa ainaisen virren.

Kun ei oman alan töitä löydy, eikä kokopäivä työtä normipalkalla muiltakaan aloilta...Niin eiköhän nämä työkkärin tädit ole tarjoamassa nyt oikein urakalla typpiä, harjoittelua tai palkkatuelle yhdistyksiin. Olin noin vuosi sitten eräässä yhdistyksessä kuukauden, jossa kaikki oli päin persettä, erosin karenssin uhalla ja kirjoitin perustelun erooni. En saanut karenssia.

No nyt viime viikolla aktivointisuunnitelmassa piti valita 3 työharjoittelupaikkaa siltä istumalta pienen kaupungin valikoimista, ja niihin piti soittaa ja yrittää saada pesti tai muuten tulee karenssi. Menin mainitsemaan kaupan, kirpparin ja tarhan ohimennen, väkisin ne puserrettuani aivokopastani (tarjolla ei muuta pahemmin ollutkaan paikkakunnalla) No soitin niihin ja niissä ei ollut onneksi paikkoja avoinna ja lastentarhan jätin suosiolla väliin, koska minulla ei ole aikomustakaan olla tulevaisuudessa sillä alalla, heh no ei kyllä kirpputorillakaan, mutta pakko oli jotain sanoa siltä istumalta. Kysynkin, onko tuollainen käytäntö ihan laillista, että on pakko valita 3 harjoittelupaikkaa eri aloille, vaikka haen oman alan töitä, johon koulutus ja kokemusta? Puhuivat jotain että ei ole ammattisuoja enää voimassa, jolloin voivat tarjota mitä vaan ja minun täytyy ottaa ne vastaan karenssin uhalla...
No kun niistä ei tullut mitään, niin nyt minun pitäisi ottaa yhteyttä toiselle kirpparille palkkatukipaikkaan ( työaika korkeintaan 6 h, joka ei ole kannattavaa) tai sitten erääseen yhdistykseen kotihoitajaksi (samaten työaika samaa luokkaa 4-6h), jotka työkkärin täti ilmoitti minulle puhelimessa ja sanoi laittavansa niistä laput kotia..kiitti vaan, hypinkin täällä tasajalkaa. Olen aina halunnut edetä urallani, menemällä kirppikselle töihin tai siivoomaan kotihoitajaksi!
Kirpputori pestiin sisältyisi kassalla oloa, sanoin työkkärin tädille että eikö sen voisi kokonaan poistaa laskuista koska en halua olla kassalla tai asiakaspalvelussa. Ei kuulema voinut, minun pitäisi mennä kassalle halusin tai en. En ole mikään sosiaalinen ihminen, hiukan ujohko ja inhoaisin kassalla oloa yli kaiken, joten onko minun pakko suostua kassalle, niin kuin minulle väitettiin??

En haluaisi mennä siivoomaan ihmisten koteja tai auttamaan vanhuksia ja siitäkin sanoin. Mutta työkkäri sanoi että minun on sinne otettava myös yhteyttä, halusin tai en.

Ja lopuksi täti sanoi että soittaa minulle parin viikon päästä ja jos ei ole sopimuksia syntynyt, niin karenssi uhkaa. Tai olen omalla menettelylläni aiheuttanut sen, etten pääse kyseisiin paikkoihin, eli kirppis ja kotihoitaja. Suoraan sanottuna kumpikaan ei kiinnosta eikä kumpikaan ole kannattava, en haluaisi missään nimessä olla kassalla, se aiheuttaa jo nyt harmaita hiuksia päähäni, enkö ole kovinkaan innostunut kotihoitajan pestistäkään. Onko minun siis nyt pakko mennä jompaan kumpaan, en ainakaan saa työkkärin mukaan kieltäytyä..ja en saa myöskään omalla menettelyllä aiheuttaa sitä, ettei minua otettaisi, en varmaan voi sanoa puhelimessa kirppiksen paikkaan sitäkään etten halua olla kassalla? Koska näin työkkäri antoi ymmärtää...? AARHGH! Raivostuttavaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa pakkopullaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu