Äitiyspakkaus

Mussukka

Halusin tehdä leikkimielistä gallupia, nyt kun uusi äitiyspakkaus on vaihtumassa ja Kela-Kerttukin tuolla ilmoitteli ihmisten panttaavan hakemuksiaan.

Eli, milloin hait pakkausta (mielellään päivämäärä tai ainakin suunnilleen) ja milloin se sinulle tuli. Laita mielellään myös kumman pakkauksen haluaisit mieluummin, ja kumman sait ja LA :)

Eli näin:
Hain pakkausta 27.8.
Sain (pvm ja kumpi pakkaus, mulle ei ole vielä tullut)
Haluaisin 2012-pakkauksen
LA 14.11.2012

Mukavaa vauvan (ja pakkauksen) odotusta teille :)

8

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rv30

      Hain pakkausta 24.7.2012
      En ole vielä saanut edes päätöstä
      Haluaisin 2011-pakkauksen
      LA 7.11.2012

      • rv30

        Päätös tuli 31.8. ja ensi viikon perjantaihin mennessä pitäisi pakkaus olla postissa. Saas nähdä onko. :)


      • Anonyymi

        Tuplamäärä kortsuja kun mamut suoltaa kakaroita kuin liukuhihnalta. Rajalla laitetaan häkkiin aivan kuin apinat eivät pääse karkuun. Tietääkö mamut miten kortsuja käytetään vai pitääkö tädin tulla neuvomaan. Ovat niin kovia panemaan ei mitään rajaa


    • Elsa301

      Hain heinäkuun lopussa, olisko ollut 26.7
      Sain vuoden 2011 pakkauksen 20.8
      Ei ollut kyllä väliä kumman saa, on tosi hienoa että tuollaisia paketteja jaetaan ylipäätään :)
      LA 7.11.12

    • Lehmus

      Hain pakkausta 29.8.
      Päätöstä ei luonnollisestikaan ole vielä tullut.
      Eikä mitään väliä, kumpi pakkaus saadaan. Hienoa, että ylipäätään jaetaan tavaraa ilmaiseksi :)
      LA 21.12.12

    • mammam

      Lukisin mielelläni muita esimerkkejä näistä käsitteelyajoista (: ?

      • sepäse...

        Me saatiin pakkaus jo keväällä (ei siis tota uutta). Pakko kommentoida, että käsittelyaika oli lyhyempi kuin kuvittelin! Kaksi viikkoa anomuksen jälkeen tuli päätös ja siitä viikko ja saatiin jo pakkaus. Tukien päätökset, joita hain samalla, tulivat tosi paljon myöhemmin.


      • ...............
        sepäse... kirjoitti:

        Me saatiin pakkaus jo keväällä (ei siis tota uutta). Pakko kommentoida, että käsittelyaika oli lyhyempi kuin kuvittelin! Kaksi viikkoa anomuksen jälkeen tuli päätös ja siitä viikko ja saatiin jo pakkaus. Tukien päätökset, joita hain samalla, tulivat tosi paljon myöhemmin.

        Mulla oli keväällä pakkaus kahden viikon kuluttua hakemisesta jo kotona muistaakseni. Yhtä nopeasti tuli päätökset äitiys- ja vanhempainrahoista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      46
      4984
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      62
      2807
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      240
      1162
    4. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1104
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1074
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1055
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      128
      1038
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      994
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      905
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      884
    Aihe