Päivää
Kun en mikään asiantuntija ole, niin on tullut tässä mietittyä että mikä olisi sellainen kaikista helpoimmin palava puulaatu... onko kenties olemassa jotakin erikoisen tulearkaa materiaalia kuten korkkipuu tai jotakin vastaavaa.
Varmaan palamista auttaa, jos vaikka poraa reikiä puuhun, tai jos ikään kuin kiinnittäisi jotakin ulokkeita siihen?
Entä jos siihen puuhun lisäisi jotakin ainetta, esim pihkaa tai muuta luonnontuotetta tai kemikaalia, ei kuitenkaan ihan sytytysnestettä...
Siis ihan noin niin kuin koristetulia meinasin ulos väsäillä. Olisi hyvä saada jotakin kommenttia.
Herkästi palavaa puumateriaalia?
5
290
Vastaukset
- balsapuu materiiaali
http://www.helsinki.fi/metsatieteet/
http://www.goodies.nu/lapsille/puuukot.htm - Ruiskattara
Tervaroson vaivaama ja pihkaannuttama mänty palaa herkästi.
- puunkuivaaja
Jätkänkynttilät on perinteisesti mäntyä, ne kyllä palavat kohtuudella.. ja syttyvät tervaksilla. Kaikki kuiva puu palaa.
- terva palaa
"...ja syttyvät tervaksilla."
Inttiaikoina oltiin Santahaminassa ampumassa konekiväärillä ja kun niitä aseita oli vain muutama, oltiin suurin osa ajasta tauolla. Siinä tauolla joku kokeili huvin päiten sytyttää sytkärillä hiekan seassa olevaa kantoa ja hämmästyttiin aika lailla kun se todellakin syttyi siinä paikassa, ja paloi melkein kun olisi bensassa liotettu. Meinasi tulla hätä käteen kun pelättiin että kapiaiset huomaa, mutta saatiinpa havaintoesitys tervaskannosta.
- paskapaavo
Osittain lahonnut kuiva "hötöpuu".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1301916
- 1211385
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401160Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni601083Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v2831063- 491059
- 1381045
Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet94897Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58829Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?77826