Kristilliset on takiaispuolue

sanoo Timo Soini. Ovatko Hämeenlinnankin persut samaa mieltä koalitiokumppanistaan? Käyttävätkö täkäläisetkin persut samanlaisia halventavia nimityksiä liitolaispuolueestaan? Mitä sanovat kristilliset pääpersun julistuksesta?
27221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Kaksipiippunen juttu sano liikkuva poliisi.
Eli takiaispuolue hoitelee turvallisuus (turvattomuus) asioita ja tekee mitä
vaan vallan himossa.
Näin se menee koaliitioloikkareissa.

Äänestä

Kokoomus-demari-akselin vuosikymmeniä kestänyt valta on ajanut kaupungin talouden ja palvelurakenteen katastrofin partaalle. Suunnan on pakko muuttua NYT.

Pro Hämeenlinna sis. takiaispallot (kd)

Äänestä

Soon kansalaiset tulossa... jo perinteeksi muodostunut...jytky!
Kunnallisvaaleissa pyyhitään...vanhoilla puolueilla pöytää. HAH

Äänestä
  • Moon kyllä eri mieltä kun pro takiaanen

    Äänestä

Persutkin uutisten mukaan riitelee keskenään ja kaikkien muitten kanssa. Yrittävät jonkinlaista opppositiopolitiikkaa harjoittaa kunnissakin. Tarvitaanko kunnissa oppositiota? Eikö kaikilla puolueilla ole mandaatti hallituksessa? Eikö siellä ole mahdollisuus vaikuttaa?

Äänestä
  • Persut on Suomen riitaisin (ristiriitaisin?) puolue. Saas nähdä, kuinka kauan koalitio pystyy olemaan riitelemättä.

    Äänestä

  • Saas nähdä kirjoitti:

    Persut on Suomen riitaisin (ristiriitaisin?) puolue. Saas nähdä, kuinka kauan koalitio pystyy olemaan riitelemättä.

    Veikkaan, että Teija (KD) ja Kari (PS) ottaa vielä yhteen vaalien jälkeen.

    Äänestä

Miksi enemmistöpäätökset voittaa, vaikkaa ollaan demokratiassa?

Äänestä

Aloittaja hei...kauanko menee oman viestin plussaamiseen 24 kertaa?..pnneksi ääniä on vain yksi (1)

Äänestä

ai ..sillä on tuollainen ohjelma, joka lisää joka viestistä vähän..samanlainen huijari kuin Kok/DEM vaaliohjelmakin

Äänestä

Koalition rakoilu alkaa vaalien jälkeen, kun alkaa iso riita neljällä puolueella lautakuntapaikoista. Persuilla vasta 38 ehdokasta heh, ja taitaa joukko siihen jäädäkin. Kovin on uhottu etukäteen ehdokkaiden määrästä! Poliiseja ynnä sotilaita näytää olevan joukossa melko monta. Yrittäjiksi (?) itseään nimittäviä on ainakin seitsemän. Surkeaa sakkia kaiken kaikkiaan.

Äänestä
  • Helsingissä persujen rakoilu / sekoilu on jo alkanut. Odotetaan vaan rauhassa koska täällä alkaa kuhina ja tukkanuotta.

    Äänestä

Takiaispuolueella ei ole vielä yhtään ehdokasta. Ei ole ainakaan julkisuudessa mitään listaa näkynyt.

Äänestä

Koalio on vain muoti ilmiö aivan kuten pers vako stingrit. Oikeiden kyvykkäiden politiikkojen tekemisiin he eivät vaikuta. persut muistuttavat vain politiikan seinään töhriöitä, eivät mitään muuta. Onneksi vaali karjassakaan ei ole tarpeeksi tyhmää väkeä niin paljon, että heitä äänestäisivät muutamaa sossu pummia lukuun ottamatta.

Äänestä
  • Kokoomusnuorelle antaisin pisteen, jos olisi nyt edes kerran jättänyt mainitsematta sanan "sossupummi".

    Äänestä

Päivi Räsäsen räikeä poliittinen virkanimitys vei kristillisten kannatusta ja puolueen arvostusta alaspäin koko maassa, myös kuntavaaleissa ja myös täällä paikallisesti.

Äänestä

Kristilliset on Suomen tekopyhin puolue.
Ei me, mutta kaikki muut tekee poliittisia virkanimityksiä.

Äänestä

Kuinka joku voi edes kuvitella äänestävänsä KD-puoluetta Päivi Räsäsen selittelyjen jälkeen? Hämeenlinnassa olen kuullut tosi paljon mielipiteitä Räsäsestä ja hänen kaksinaismoralismistaan. Moni on uhannut jopa eroavansa kirkosta, kun uskontoa voi harjoittaa aivan hyvin ilman lut. kirkkoa, ja luvannut pysytellä kaukana puolueesta, jonka puheenjohtaja kirkkkain silmin sumuttaa sekä puolueen kannattajia että muita suomalaisia.

Räsänen valitsi läheisimmän alaisensa täysin poliittisin perusteluin eikä suinkaan kyvykkyyden perusteella. Sanokoon Räsänen mitä sanoo.

Äänestä

Muutama kommentti täällä esitettyihin arveluihin.

Ensinnäkin koalitio ei rakoile mitenkään, vaan toimii hyvässä yhteistyössä. Kunnioitamme toistemme vaalityötä, ehdokkaita ja vaaliteemoja. Jotain yhteisprojekteja meillä on, mutta pääasiassa jokainen puolue käy täysin oman vaalikampanjan.

Vaalien jälkeinen paikkajako tulee sujumaan ongelmitta, sillä pisteytämme luottamustehtävät ja jaamme ne kunkin koalitiopuolueen saaman prosenttiosuuden suhteessa. Samaa jakotapaa ehdotimme aikoinaan kaikille ryhmille.

Hämeenlinnan Kristillisdemokraateilla on joukko erinomaisia ehdokkaita, jotka julkistetaan ensi viikolla. Tervetuloa torstaina 13.9. klo 18 Cafe Laurelliin "Musikkia, huumoria ja poltiikkaa"-tilaisuuteen, jossa ehdokkaamme esittäytyvät ja kertovat omia vaaliteemojaan. Vielä täydentyvä ehdokaslista löytyy nettisivuiltamme.

Sisäministeriön kansiapäällikön nimityksen perusteista voi puolestaan lukea Päivi Räsäsen omilta sivuilta http://www.paivirasanen.fi/ajankohtaista/17-blogit . Nergin pätevyyden todistaa lopulta hänen tuleva työnsä ja toimintansa kansliapäällikkönä.

Äänestä
  • Erosin juuri kirkosta.

    Äänestä

  • ex sd äänestäjä kirjoitti:

    Erosin juuri kirkosta.

    Minä erosin juuri puolueesta. Olen nyt sitoutumaton - ihanaa!!!

    Äänestä

Minkään puolueen tai sen puheenjohtajan toiminnan takia on ihan turha erota kirkosta.

Äänestä
  • Sano se myös niille homo,ille jotka eros räsäsen ahdasmielen vuoksi. Ymmärrän kyllä Räsäsen nimityspolitiikkaa, sillä onhan siihen varmasti Raamatussa annettu lupa. Omia puolustetaan mutta egyptiläisiä voidaan surutta hukuttaa viattomine hevosineen. Ja onhan raamattu myös jonkinlainen maanomistusasiakirja Israelissa. Ja nyt siis väität että maalliset asiat pitää osata erottaa taivaallisista? Hallelujaa!

    Äänestä

  • Buddharules kirjoitti:

    Sano se myös niille homo,ille jotka eros räsäsen ahdasmielen vuoksi. Ymmärrän kyllä Räsäsen nimityspolitiikkaa, sillä onhan siihen varmasti Raamatussa annettu lupa. Omia puolustetaan mutta egyptiläisiä voidaan surutta hukuttaa viattomine hevosineen. Ja onhan raamattu myös jonkinlainen maanomistusasiakirja Israelissa. Ja nyt siis väität että maalliset asiat pitää osata erottaa taivaallisista? Hallelujaa!

    Raamattu oikeutta olemaan rasisti.

    Äänestä

  • Vainkrist.pakolaisia kirjoitti:

    Raamattu oikeutta olemaan rasisti.

    nämä lienevät viimeisten aikojen merkkejä, kun Teijankin uskoa näin koetellaan. Onneksi kohta pääsemme paratiisiin jossa leijonatkin syövät vain heinää. Sori heinä, elävä olento sinäkin. Jotain on syötävä että eläisimme sovussa ja puhuisimme samaa kieltä. Jumalan sekoilut Baabelin tornista lähtien alkavat palautua, miltei kaikki puhuvat nyt englantia. Tekee se viisaskin joskus virheitä.

    Äänestä

Oliskos Soinilla varaa puhua. Yläkerran ukko teemaa sekin jauhaa. Uskon kyllä että kristillisten tapahtumassa huumoria kyllä riittää.

Äänestä
  • Syitä on monia: suurin on edustamenne uskontokunnan suvaitsemattomuus
    kaikkea erilaisuutta kohtaan, varsinkin homoseksuaalit ja muut poikkeavuuset,
    joiksi KIRKKO mielessään ja monasti julkisuudessa moittii. Onneksi on kristinuskolla putoava kannatus 1900 -luvun pakkouskonnosta(ota tai kuole),
    on tähteellä vielä 73% ja putoaa tappavaa tahtia.

    Yhtä vaan olen ihmetellyt, että miten kirkolla on lukemattomia kurssi yms
    -keskuksia meren tai järvenrantatointeilla ja niin viimesen päälle paikkoja
    ovatkin.
    Kai joku niistä maksaa, vuokratuloja toki tulee yhdistyksilta yms, kirkollisverot
    tuskin paljon täppiä tuo.

    Summa Summarum: Kirkko on täynnä maallista mammonaa, jopa niin, että
    rahoja on sijoitettu veroparatiiseihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koalitio rakoilee kirjoitti:

sanoo Timo Soini. Ovatko Hämeenlinnankin persut samaa mieltä koalitiokumppanistaan? Käyttävätkö täkäläisetkin persut samanlaisia halventavia nimityksiä liitolaispuolueestaan? Mitä sanovat kristilliset pääpersun julistuksesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu