Rotukoirien hinnat järjettömiä

Mutta viis siitä. Ei hamda mitään, kasvattajalla on oikeus myydä koiria kalliilla hinnoilla ja rahaa hänkin tarvitsee. Jos itse olisin koirien kasvattaja, saisin harvinaisen suuren tilausuuden tienata rahaa. En varmaan itsekään myisi koiria alle 1500 eurolla, jos kerran sillä hinnalla pennut kaupaksi saisin. Olen köyhä, joten ymmärrän millainen tarve kasvattajillakin on rahaan, jos he ovat köyhiä.

Nyt alan säästämään rahaa ja varaan pennun vaikkapa puolivuotta-vuotta etukäteen joltain kasvattajalta. Ei koiraa hankkiessa minun mielestäni saa olla kiire. Oma häpeäni, etten ole jo aiemmin alkanut sästämään koiraan tarpeeksi rahaa, vaikka koko elämäni on ollut siihen aikaa.
15190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ota oikein pitkälle jalostettu rotukoira, niistä saa paremman hinnan. Se jos koiralla on paljon erilaisia jalostuksen tuomia vikoja ja synnytyskin on epätavallisen tuskallinen (jos on narttu ja teetät sillä pentuja myytäväksi), mutta mitäpä sillä on väliä. Kyllä se raha lämmittää mieltä sen edestä.

Äänestä

Sijoitan 1500€ narttuun ja teetän sillä pentuja kennelliiton suositusten mukaan. Jos nyt välillä joku vahinko tapahtuu, niin aina löytyy ostajia paperittomille puhdasrotuisille. Tietysti pidän itse aina jokusen pennun, eihän sitä kenneliä yhdellä pyöritetä. Ja kun tilaa riittää niin ulkona kuin sisälläkin, niin sopiihan tänne niitä koiria. On iso piha missä juosta ja temmeltää vapaana kavereiden kanssa. Ja lämmin tila tuossa piharakennuksessa johon vapaasti voivat mennä jos ulkonaolo ei huvita. 140 neliötä lämmintä ja siistiä tilaa riittää kyllä hyvin useammallekin kääpiörotuiselle. Ja kun nyt on oikein kennelnimikin, niin täytyypä pitää huoli ettei niitä välipentueita pääse syntymään. Oho, nyt on kantavana tuo narttu taas...no, myyn ilman papereita. Hitsi sentään, minkähän uroksen mä viimeksi kerroin tuon nartun pentujen isäksi, onneksi on kirjanpito ajantasalla niin en vahingossa tule laittaneeksi samaa...
Ja siis meillähän asuu vain onnellisia ja hyvinvoivia rotukoiria! Saa koska tahansa tulla katsomaan, emä ja isä on molemmat nähtävillä. Koirilla on tilaa juoksennella vapaana ja nauttia oikeasta koiranelämästä.

Surullista, mutta totta joissakin paikoissa tänäkin päivänä. :(

Äänestä
  • Ja sisarusrakkaus koirilla kukoistaa. On ainakin varmuudella samaa rotua, ei tule sitten sekaroituisia... jos vaan koirasuvun edeltävät omistajat ovat olleet huolelisia.

    Äänestä

Voi rakas, kun koirien pitäminen on kallista puuhaa: laskepa huviksesi mitä sen emän kasvatus siihen pisteeseen, että sinä saat sen pentusi on tullut maksamaan.

Sitten lähtee ne varsinaiset jalostuskulut:
- meriittien hankkiminen
- terveystutkimukset (ota huomioon, että kaikki kasvattajan koirat eivät "läpäise" näitä ja jäävät vain lemmikeiksi. Niistä ei koskaan tule tuloja. Myydään D-lonkkainen koirakin on vähän hankalaa....)
- astutusmaksut ja matkat: se paras uros on yllättäen useimmiten varsin kaukana. Astutusmatkoja tehdään myös rajan yli tai tuotetaan spermaa, jotta saadaan mahd. hyviä yhdistelmiä.
- emän ultraäänitutkimukset ja röntgenit, kantavalle koiralle sopiva ruoka, jota isolla rodulla ainakin kuluu paljon (50,-:n säkki ei kauaa vanhene)
- emän ja pentujen vakuuttaminen. Vaihtoehtoisesti voi tietenkin ottaa riskin ja maksaa mahd. komplikaatiot omasta pussistaan.
- Emän ylimääräiset madotukset
- pentuhuoneen varaaminen pennuille jossa: eristetty ja laitasuojattu synnytyslaatikko, lisälämmitin kaiken varalta tietenkin portit ym.....sekä tarvittavat välineet synnytystä varten sisältäen myös valmiuden nopeaan toimintaan, mikäli tulee ongelmia....
- pentujen eläinlääkärintarkastus ja mahdollisten ongelmien hoito
- pentujen ruokinta, lelut ja puruluut
- pentujen madotus
- pentujen rokotus
- pentujen myyntikulut
- pentupaketit sis. yleensä: hihnat ja pannat, ruokaa pariksi viikoksi vielä eteenpäin sekä ruokakuppi, pentukansiot, jossa pentujen teidot ja hoito-ohjeet, lelu ja puruluita...yleensä kaikki millä pääsee alkuun...
- pentujen rekisteröinti
- uuden omistajan jäsenmaksu rotuyhdistykseen
- rotujärjestön opaskirja pennun omistajalle (nämäkään eivät siis tule taivaasta...)

Kun narttu synnyttää kasvattaja valvoo sen kanssa mahd. vuorokaudenkin putkeen. Hän huolehtii synnytyksen jälkeen emän ja pentujen hyvinvoinnista. Hän nukkuu pentujen kanssa pentuhuoneessa pari viikkoa ja valvoo että kaikki sujuu hyvin ja varsinkin ensikertalainen emä osaa huolehtia pennuista. Hän avustaa tarvittaessa pentujen hoidossa esim. pissattamalla pentuja.

Jokainen, jolla on ollut koiranpentu, tietää kuinka paljon työtä niistä on. Kun pennut kasvavat tämän työmäärän voi kertoa pentujen lukumäärällä. Aamut alkavat melkoisen ulostemäärän siivoamisella ja pentujen ruokkimisella ja viemisellä ulos. Jos ei ole kesä, pentuja ei voi pitää ulkona muutamaa minuuttia kauempaa. Ne viettävät aikaansa meillä ainakin pesuhuoneessa, kunnes pentuhuone on pesty. Sitten pennut tuodaan pentuhuoneeseen ja pestään pesuhuone....Pentuja opetetaan käsittelyyn, niille opetetaan hihnakäyttäytymisen alkeet, ne opetetaan olemaan pöydällä ja niille opetetaan, että varpaat eivät ole puruluu....

Keskikokoisen koiran pentueen suorat kulut ovat n. 3000,- . Tähän eivät sisälly siis emän hankinta ja kasvatuskulut, terveystulokset rekisteikuluineen eikä meriittien hankinta. Mikäli rotu ei ole muodissa, kaikki pennut eivät välttämättä mene kaupaksi 7-viikkoisina, vaan voivat olla kotona jopa puolivuotiaaksi asti tai siitä yli.

Se jalostusnarttukaan ei tee kovin montaa pentuetta. Ei ainakaan rekisteröityä. Se hoidetaan myös hyvin koko elämänsä ajan ihan vanhuuteen saakka.

Ei rekisteröityjen koirien kasvatuksella kyllä rikastumaan pääse. Suurella määrällä selvää työtä (josta iso osa ihan paskan siivousta) sillä ehkä jotkut saavat jonkinlaisen elannon. Nostan heille hattua.

Rekkaamattomien pentutehtailijoiden pennuilla ehkä elääkin. Ne ovat halpoja ja niitä ostavat ne, jotka valittavat rotukoirien korkeista hinnoista. Sinänsä on hullua, että juuri ne, jotka vaittavat kasvattajien ahneudesta elättävät juuri niitä, jotka pentutehtailulla tienaavat ja koiransa huonosti hoitavat.

Äänestä
  • Kylläpäs jaksoit liioitella kuluja.

    Äänestä

Saahan noita rotukoiria reippaasti alle ton 1500€, jopa chihuahuan. 700-800€ on normaali hinta tietyistä roduista esim. saksanpaimenkoira tai pk collie.
Mun mielestä yli 1200€ maksava koira on jo rahastusta, oli rotu mikä tahansa.

Äänestä
  • No rahastustahan se osittain onkin. Jos on mahdollisuus saada jonkin harrastuksensa yhteydessä rahaa, niin miksi pitäisi jättää tilaisuus hyödyntämättä???

    Äänestä

Hevosen saattaa saada jopa halvemmalla.

Äänestä
  • Niin, sellaisen jolla ei ole papereita.

    Äänestä

Mulla on savolaisen paperit.Ottaisko joku omaksensa?

Äänestä

Kuvitellaan että kasvattajalla on kolme pentuetta vuodessa ....jokaiseen pentueeseen syntyy 6 pentua joista hän saa 1000 e kpl . Näin ollen hän saisi noin 1500 e kuukaudessa ,sinä vuonna . Tuosta summasta vähennetään vielä kulut ja mahdolliset verot . Eli alkaisitko kasvattamaan rahantakia ? Mitä enemmän pidät koiria sitä suuremmat on kulut . Totta että monet kasvattajat tekevät vielä toistakin työtä mutta niin tekevät monet muutkin ! Kasvattaminen on harrastus ja kutsumus mutta myös työ siinä missä muutkin .

Äänestä

mutta vaikiaahan se on asiasta tietämättömien uskoa, että laatua et saa halvalla ;)

Äänestä
  • Ai jaa. Mitä se laatu mielestäsi koirien kohdalla on?

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    Ai jaa. Mitä se laatu mielestäsi koirien kohdalla on?

    terveydeltään tutkitut vanhemmat, suku tiedossa, asiallinen ostopaikka, asiantunteva kasvattaja
    näin esimerkiksi.

    mutta jos kymysysmerkki-rivistö ei tajuu, niin en voi mitään hänen tyhmyydelleen :)))

    Äänestä

  • 9+4 kirjoitti:

    terveydeltään tutkitut vanhemmat, suku tiedossa, asiallinen ostopaikka, asiantunteva kasvattaja
    näin esimerkiksi.

    mutta jos kymysysmerkki-rivistö ei tajuu, niin en voi mitään hänen tyhmyydelleen :)))

    Löytyyhän niitä tutkituista vanhemmista olevia Suomenajokoiria ja muita rotuja 400-600€ hintaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nyt säästämään kirjoitti:

Mutta viis siitä. Ei hamda mitään, kasvattajalla on oikeus myydä koiria kalliilla hinnoilla ja rahaa hänkin tarvitsee. Jos itse olisin koirien kasvattaja, saisin harvinaisen suuren tilausuuden tienata rahaa. En varmaan itsekään myisi koiria alle 1500 eurolla, jos kerran sillä hinnalla pennut kaupaksi saisin. Olen köyhä, joten ymmärrän millainen tarve kasvattajillakin on rahaan, jos he ovat köyhiä.

Nyt alan säästämään rahaa ja varaan pennun vaikkapa puolivuotta-vuotta etukäteen joltain kasvattajalta. Ei koiraa hankkiessa minun mielestäni saa olla kiire. Oma häpeäni, etten ole jo aiemmin alkanut sästämään koiraan tarpeeksi rahaa, vaikka koko elämäni on ollut siihen aikaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu