Jos haluaisi esim. reunaan virkata joitakin helmiä niin miten sitä tietää, miten pitkä pätkä täytyy ottaa lankaa jos helmiä tulisi esim. 10 kpl. Kannattaako ollenkaan pujotella ne helmet etukäteen lankaan vai kantsiiko yksinkertaisesti ommella helmet siihen päälle jälkeenpäin?
Helmiä virkkaustyöhön?
4
86
Vastaukset
Kyllä helpommalla pääsee, kun pujottaa ne etukäteen lankaan.Jos niitä on liikaa, langan voi katkaista ja tiputtaa helmet pois.Jos taas uupuu, liitä uusi lanka helmineen työhön.
Vot tehdä kokeilun, esim.20cm, näet helmitarpeen.- -anne-
Nyt en varmaan ihan ymmärtänyt kysymystäsi :( Jos siis olet aloittamassa virkkuuta johon haluat helmiä, niin ennen kuin teet mitään muuta pujotat haluamasi (tai arvioimasi) määrän helmiä ihan siihen kerältä tulevaan lankaan. Kun sitten aloitat virkkauksen ihan normaalisti, niin helmet kulkevat kerältä työhön kulkevassa langassa mukana kunnes ne on aika ottaa mukaan työhön. Sitten vaan otat helmet käyttöön yksi kerrallaan ja kun ne joko loppuvat tai niitä on mielestäsi tarpeeksi jatkat virkkauksen loppuun ihan normaalisti. Jos ylimääräisiä helmiä oli, niin ne saat pois langalta sitten kun olet päättänyt työn ja katkaissut kerältä tulevan langan.
Pyydän jo valmiiksi anteeksi, mikäli olen ymmärtänyt kysymyksesi aivan väärin.- mitenkäs parhaiten
Juu kiitos minulla vain aivot ilmeisesti meni jotenkin solmuun kun rupesin miettimään langantarvetta, vaikka kuten sanot, siinähän ne helmet mukana soljuvat (toivottavasti).
Kyllä nyt tunnen oloni vähän höperöksi 8^P
Tämä sopisi vaikka Positiivarien aamiaisjutuksi!
- -anne-
Voi kuule, noita sattuu itse kullekin :) Hyvä jos osasin olla avuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4362420Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek122199Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501445Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821119Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel611038Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4131012- 153895
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41888- 56849
- 79835