Samaan aikaan ruokakauppaan ilmestyi työkkärin ämmä. Asettui kassajonoon taakseni ja kyyläsi pitkään ostoksiani. Mitään ei sanonut, mutta tapitusta piisasi!
Työkkäri kyylää ruokaostoksiasi!
karenssiko tästä
13365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Minulla aina kaupan tädit kyylää ostoksiani. Kummasti kiinnostaa =) Mutta eipä kannata välittää.
Kyttää myös tyhjien pullojen/tölkkien keruuta
Olen minäkin nähnyt kaupassa että työkkärin virkailija mies/nainen kyttää työttömien ostoksia ja tyhjien pullojen/tölkkien liekkö kateellinen jos työtön saa makkaran pätkää vähän rahaa työmarkkinatuen lisäansiota. työvoimavirkailijat voivat ilmoittaa verottajalle Kelaa sosiaalitoimistoon lisäansioista josta voidaan työttömältä vähentään toimeentulotukea
Entä jos ne on ihan omia pulloja, omalla rahalla ostettuja...
Hui kauheaa. Palautin viisi pulloa eilen. En muistanut tarkistaa, missä takanani seissyt nainen työskenteli. Saa nähdä, meneekö nyt työttömyysavustus.
Harkitsen myyväni tori.fi:ssä vanhoja kirjojani, jotta voin ostaa ruokaa. Tarkistaakohan työkkäri kaikki listaukset siltä varalta, että myyjä on työnhakija?
Ja toissa viikolla löysin kadulta viisi senttiä. Pitäisiköhän minun listata se lisätuloihini?
ei kai viittä centtiä
Tyhjien/pullojen keruusta kertyy useita satoja euroja vuodessa se on iso summa työmarkkinatuen päälle ja työttömältä jää verot ilmoittamatta, vanhoista vaatteista ja kirjoista ei tarvitse ilmoittaa minnekään jos myy omia käytettyjä ja marjoja saa kerätä jos et jalosta niitä toreille myytäväksi. pesevät eräät työttömät mattoja vanhuksille saaden taskurahaa pimeästi i myyvät leipomotuotteita eivätkä ilmoita niistä kellekään. vaan pullojen keruu kyllä näkyy ja siitävoidaan ilmoittaa
Mikä on työkkäri?
työkkärihän on se kiva paikka josta taas tuli vuodeksi lisää omaa aikaa.
se vitun paikka
Työkkäri on vankeus tuomio, kuten on myös työkkärin järjestämät pilipai kurssit ja työharjoittelut.
Se on kuin rangaistus, jota sinun täytyy käydä suorittamassa ilmaiseksi.
Siksi sitä ei voi verrata oikeaan työhön.
Oikeasta työstä saa palkkaa, jolla voi tehdä erilaisia hankintoja, ilman, että tarvii säästää koko elämänsä ajan, eikä silloinkaan saa tarpeeksi säästöjä kasaan, vaikkapa uudehkoa autoa varten.
Työkkärin asiakkuudesta pääsee pois järjestämällä itselleen työpaikan. Ei siellä tarvitse olla, kuten vankilassa.
Ääliö hanki aivot
mitä ne sun ostoksistas välittää... mäkii ostan aina parasta filettä ja lähes kalleinta konjakkia, työkkärin johtaja on monesti ollut samaan aikaan niin stokkalla kuin alkossakin, moikattu on, eikä karenssista puhuttu sanaakaan.
Jotakin ihmisiä kiinnostaa toisten ruokaostokset. Kyttäävät ja puhuvat sitten kylillä mitä kukakin ostaa ja syö. Ne on niitä juoruämmiä, joilla ei elämässään ole mitään muuta mielenkiinnon aihetta tai harrastusta kuin muiden ihmisten asiat. Jopa heidän aamulenkkinsa sunnuntaisin kulkee kirkon ohi vain sen takia, että voivat kyylätä ketkä käy kirkossa. Hautajaisten jälkeen he käyvät lukemassa kukkalaitteiden tekstit ja sitten juoruavat minkä arvoisia kukkalaitteita kukin oli ostanut. He kuolisivat, jos heidät eristettäisiin korpeen yksinäisyyteen. Työkkärin ämmissäkin on tälläisia. Itseäni ei voisi vähempää kiinnostaa kuka mitäkin ostaa, kenen kanssa asuu. Omat mielenkiinnon aiheeni ovat muualla kuin toisten ihmisten elämässä.