häiriösuojaus

Jos esim tietokoneen verkkojohdon ympärille kietoo käämilankaa 100 kierrosta ja laittaa päälle ferriitti renkaan, niin voisiko se vähentää verkkosähkön jännitepiikkejä tahi muita häiriöitä. Kannaataako tietokoneen sisuksista vetää maadoitusjohto töpselin maadoitusliuskaan?
Upsiin ei ole varaa.
7398
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei kyllä tuo nyt auennut minulle, vaikka ammattilainen olenkin. Mitä se käämilanka verkkojohdon päälle käämittynä tekee? Minun mielestä ei mitään!
Ferriittirenkaan ja ferriittiholkin johtoon pujotetettuna kyllä ymmärrän. Se vaimentaa yhteismuotoisia (Common Mode) suurtaajuushäiriöitä. Jännitepiikkeihin sillä ei ole sanottavaa vaikutusta.

Jännitepiikkejä vastaan voi esim. suojautua ostamalla jatkojohtoja, missä on sisäänrakennettu ylijännitesuoja.

Toisaalta ei kerrottu, onko kysymyksessä ethernet-verkon kaapeli ja sähköverkon kaapeli.
Mutta tuo vastaukseni pätee kumpaankiin kaapeliin.

Äänestä
  • Kun sen käämin lankojen päät kytkee oikosulkuun, vaihtovirran synnyttämät induktiopiikit vaimenevat tehokkaasti käämissä.

    Äänestä

jos sen käämii johdon ympärille ni eiks magneettikenttä periaatteessa muodostu vääränsuuntaisesti? pitäis käämii renkaan ympärille? korjatkaa jos väärin?

Entäs jos pöytäkoneesta puhutaan ni eikö koneen runko ole jo maadotettu niihin luiskiin kevi-kaapelilla?

Äänestä
  • Jos nyt oikeasti olet verkkojohdon ympärille jotain käämimässä niin johdossa kulkee sekä vaihe että nolla, virrat kumoavat toisensa eli sinun pitäisi erotella johdot toisistaan ja käämiä vain yhden johdon ympäri jos haluat käämiisi idusoituvan virtaa. Mutta sittenkään en näe tuossa mitään järkeä. Kyllä koneen runko on yhdistetty pistotulpan suojamaa liuskoihin.

    Äänestä

  • Kevittää kirjoitti:

    Jos nyt oikeasti olet verkkojohdon ympärille jotain käämimässä niin johdossa kulkee sekä vaihe että nolla, virrat kumoavat toisensa eli sinun pitäisi erotella johdot toisistaan ja käämiä vain yhden johdon ympäri jos haluat käämiisi idusoituvan virtaa. Mutta sittenkään en näe tuossa mitään järkeä. Kyllä koneen runko on yhdistetty pistotulpan suojamaa liuskoihin.

    Tarkennuksena vielä, että jos haluaa käämiin indusoituvan virtaa, niin käämilangan pitää olla samansuuntainen verkkojohdon kanssa, eikä poikittain. Lisäksi verkkojohdon meno-/ paluujohdin on erotettava toisistaan ja se käämikieppi on asetettava meno-paluujohtimen väliin, jotta sekä meno- sekä paluujohdon vaihe on "otollinen" käämiin nähden ja virtaa indusoituu.

    Tuolla härvelillä toisaalta ei ole mitään tekemistä häiriö-/ ylijännitesuojauksen kanssa.
    Mutta ainahan sitä voi leikkiä!

    Äänestä

verkkolaitteessa on jo kaikki ne ferriitit sun muut leikkaimet.

mutta maadoitettu pistorasia on toki suositeltavaa .

Äänestä

Juu, tosiaan tietysti johtimet on eroteltava ihan hyvä tarkennus. Mutta jos kelaa renkaan ympärille meno- ja paluujohtimen saman suuntaisesti ni sitte toimii :D

moottoripyörän käyttötuntimittarissa on tuollainen systeemi että johto on kelattu vain tulpan johdon ympärille. Yritin ottaa siitä mallia virtamuuntajaan mutta ei mitään indusoitunut kunnes joku keksi sanoa että magneettikenttä muodostuu vääränsuuntaisesti.

Eipä silloin oikein säteillyt että tossa käyttötuntimittarissa tuo toinen johdinpää oli kokonaan auki, eli kysymyksessä oli antenni, ei käämitys…

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pitkäikäinen tietoko kirjoitti:

Jos esim tietokoneen verkkojohdon ympärille kietoo käämilankaa 100 kierrosta ja laittaa päälle ferriitti renkaan, niin voisiko se vähentää verkkosähkön jännitepiikkejä tahi muita häiriöitä. Kannaataako tietokoneen sisuksista vetää maadoitusjohto töpselin maadoitusliuskaan?
Upsiin ei ole varaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu