Laskujoen väliaikaista "patoamista" jäidenlähdön jälkeen on ehdotettu.
Onko kenelläkään kokemuksia patoamisesta eli mistä vesi pääsee läpi mutta ei taimen.
Verkko?
Istutetun taimenen "vaistoihin" kuulemma kuuluu että järvestä pitää häipyä kun veden lämpötila nousee jäiden lähdetty keväällä?
Kiitos vastauksista!
Miten istutus taimenen saa pysymään järvessä?
6
353
Vastaukset
- ensteks
verkkokalastus järvestä kiellettävä
- peltiku
selvitäppäs miten se taimen pysyy järvessä paremmin,kun verkkokalastus kielletään.pelkääkö se sitä verkon laskusta tulevaa ääntä,vai mitä.pysyykö se sitteen hyvin järvessä lämpimän veden aikanakin,kun verkkokalastus on kielletty.
- ensteks
Tutkimus tietoa on riittävästi järvistä joissa on istutettu taimenia ja sallittu verkkokalastus. Tuollaisella asenteella ja suurella ahneudella kalastuksiin verkoilla on tuhottu monia kalaisia järviä arvokaloista, valitettavasti!
. - raatonen
ensteks kirjoitti:
Tutkimus tietoa on riittävästi järvistä joissa on istutettu taimenia ja sallittu verkkokalastus. Tuollaisella asenteella ja suurella ahneudella kalastuksiin verkoilla on tuhottu monia kalaisia järviä arvokaloista, valitettavasti!
.kateus vie kalankin järvestä.kyllä se taimen siellä säilyy,jos verkko ja urheilukalastus on säänneltyä,ja vesistö on taimenelle sopiva.
- ewkghowghkw
istutakaa järveen muikkua ni taimenet saa mässäillä niillä
- Taimen ei lampikala
Jos kala on istutettu vesistöön jonka lämpötila nousee liian korkeaksi tai jossa ei ole riittävästi ravintoa niin tottakai se lähtee pois. Korkean veden aikaan sitä on aika mahdoton estää mitenkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.913952Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973317Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1252617Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2111980Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201784Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m831715Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä961691- 1101539
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11301- 571202