Olimme menossa kaverin kanssa sunnuntai-iltana käymään terassilla oluella ja Old Estonian sisäänheittäjä kertoi että heillä on happy hour ja 3 euroa kaikki juomat. Mentiin istumaan alas ja toinen tarjoilija tulee kysymään tilausta. Varmistimme vielä häneltä että onhan olut 3 euroa. Hän vahvisti hinnaksi 3 euroa ja kaverini tilaa vielä lisäksi salaatin, jonka hinta listassa on 9 euroa. Laskun tullessa kolmen euron olut on muuttunut neljäksi euroksi ja 9 euron salaatti ~13 euroksi. Salaatti oli menussa ilmeisesti ilman ALVia, mutta oluen hintaa emme hyväksyneet koska se oli useampaan kertaan varmistettu kolmeksi euroksi. Valitettuamme laskusta tarjoila esittää hölmöä ja sanoo että 4 euroa tuoppi. Kerroimme että tasan tarkkaan sanoit hinnan halvemmaksi, jonka jälkeen tarjoilija katoaa noin viideksi minuutiksi (yritti varmaan uuvuttaa meidät hyväsymään laskun). Lopulta hän tulee takaisin ja sanoo että maksakaa vain se 3 euroa. Maksoimme, mutta tällä kertaa jäi tippi antamatta. Ja ennen trollaajien saapumista kerrottakoon, että emme olleet humalassa ja tuossa ei ole se yhden euron ylihinta kipurajana, vaan kyse on puhtaasti periaatteesta.
Lisäyksenä vielä, että sisäänheittäjä sanoi saman happy hourin olevan menossa kahdessa muussakin samassa talossa olevassa ravintolassa, joilla on sama omistaja. Oletettavasti niissäkin käynnissä sama huijaus, mutta en katsonut niiden ravintoloiden nimiä niin jätetään arvailut tästä pois.
Lisäyksenä vielä, että sisäänheittäjä sanoi saman happy hourin olevan menossa kahdessa muussakin samassa talossa olevassa ravintolassa, joilla on sama omistaja. Oletettavasti niissäkin käynnissä sama huijaus, mutta en katsonut niiden ravintoloiden nimiä niin jätetään arvailut tästä pois.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Lisätään vielä se, että tuo ilman ALVia hinnoittelu olisi pitänyt kaverini huomata tarkistaa menusta. Pointtina tässä tuo sisäänheittäjän ja tarjoilijan yrittämä tupla-k*setus ja sen jälkeen päin naamaa vielä väittää moneen kertaan tarkistettua hintaa eriksi.
Kannattaa aina välttää niitä paikkoja - missä päin maailmaa tahansa - joissa on innokkaat sisäänheittäjät.
Jotain epäillyttävää on paikassa, joka ei saa asiakkaita ilman sisäänheittäjiä.
On ehkä ajateltu, että jaha, suomalaisia, eivät viitsi ruveta valittamaan, vaan maksavat mukisematta. Sitä paitsi näissä jutuissa ei ole aina ravintoloitsija syyllinen. Myös tarjoilija voi pyytää ylihintaa ja pistää sen omaan taskuunsa, ja oikea hinta menee kassaan.
Hyvä, kun ette maksaneet!
Oottepa löytänyt hinnakkaan mestan. Happy hour ja olut 3 euroa...
http://www.beerhouse.ee/fin/ruokalista/happy_hours
Troikka kuuluu samaan kategoriaan - enää ei tule käyntiä sinne.
RAVINTOLAT JOISSA ON SISÄÄNHEITTÄJIÄ OVAT YLEENSÄ HUIJAUSPAIKKOJA
YLEENSÄ no jaa ..voisko tuota nyt noinkaan yleistää..usein ehkä? Raatihuoneen-
torilla taitaa olla kesäisin kaikilla ravintoloilla sisäänheittäjät enemmän tai vähem-
män aktiivisena. Mutta muualla se "sääntö" pätee ehkä paremmin esim. ravintola
turgin vastapäätä olevassa oli usein sisäänheittäjä. Kerran kävin syömässä
jonkun "silppulihapihvin" ko. paikassa. Sisältä oli ihan kohtalainen paikka, eikä
ollut "havaittavasti" asiakkaita. Jälkeenpäin hoksasin, että teenustasu oli laskussa.
VIROSSA ASIKASHINNAT TULEE ILMOITTAA ARVONLISÄVEROLLISINA
(KÄIBEMAKSUTEGA)
Ottakaa selville ravintolaan sisään astuessa mikä on ravintolan hinnoitteluperuste
1. Mikä on lounasaika, jolloin alennettu hinnoittelu lounaissa, muutoin joudutte maksamaan alacarte hinnat.
2. Älkää uskoko ravintolan ikkunoissa olevia hintalistoja,,,hinta voi olla toinen sisällä
3. tarkistakaa että viron alvi 20 % on hinnoissa mukana.....
4. varokaa lipeväkielisiä sisäänheittäjiä
NETISSÄ RAVINTOLA ILMOITTAA JUOMIEN HINNAT VAN KRUUNUINA ??
HUOM KRUUNUJA EI ENÄÄ KÄYTETÄ
Õlled
Saku Originaal ( 0,5 l )
70.- (N. 4.7 EUR)
Saku Originaal ( 0,33l )
50.- ( N. 3.4 EUR)
Huoli suomalaisista
02.08. 14:26 (13.08. 16:21)
Tallinnan apulaiskaupunginjohtaja Arvo Sarapuu julkisti heinäkuussa huolensa kaupungissa majoittautuneiden suomalaismatkailijoiden määrän laskusta.
Sarapuu epäilee alkuvuoden tilastotietojen johtuvan Vanhankaupungin korkeista oluen hinnoista. Mielikuva hintatasosta on syntynyt etenkin Raatihuoneentorin terasseilla, hieman sivummalla hinnat ovat monesti vain puolet keskusaukion hinnoista.
Suomalaisia on Virossa käyvistä turisteista eniten ja he käyttivät hotellien palveluja viiden ensimmäisen kuukauden aikana viisi prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Majoitustilasto on yksi matkailun tunnusluku. Viron keskuspankin mukaan suomalaiset tekevät Viroon vuodessa 2,2 miljoonaa matkaa ja viipyvät maassa 5,5 miljoonaa päivää. Päivämatkoja on tuossa luvussa miljoona. Lisäksi yhä suureneva määrä suomalaisia yöpyy tutuksi tulleessa Tallinnassa muualla kuin maksullisessa majoituksessa.
Apulaiskaupunginjohtajan huoli on perusteltu. Jos kerromme edellä mainitut suomalaisten päivät Tallinnan kaupungin tutkimuksesta löytyvällä ravintolaostojen päiväsummalla (tutkimuksen mukaan suomalaisturisti kuluttaa matkallaan ravintoloissa 33 euroa/päivä) saamme luvun, joka on peräti kaksi kolmasosaa koko maan ravintolamyynnistä (277 miljoonaa euroa. Statistikaamet 2010).
Luvut ovat suuria ja pienet muutokset suuntaan tai toiseen tuntuvat. On hyvä, että asia on nyt otettu esiin korkeammalla tasolla. Tästä on hyvä jatkaa. Samalla Tallinna voisi tarkistaa terasseista perittävän maksun tason, joka tällä hetkellä on pahimmillaan useita kertoja suurempi kuin Helsingissä. Silloin ravintoloitsijoillakin olisi mahdollisuus tarkistaa hintojaan.
Mikko Savikko, päätoimittaja BALTIC GUIDE
Old Estonia syksy 2011. Anoksen hintaan kuului vain pihvi, ranskikset oli tilattava erikseen ja hinta 4€. Kyytipojaksi 0,5 l Saku 5€. Kaiken lisäksi ruoka ei ollut edes kummoista. Ensinmäinen ja viimeinen kerta ko paikassa. Turistirysät Olde Hansa ja Pippurisäkki, ruoka erinomaista ja kokonaishinta jopa edullisempi kuin Old Estonia. Eli jos pakko ruokailla torin ympärillä niin sinne mieluummin.