Lasten kasvattaminen

Noo, sitäpä sitä kaikki ihmeteleepi nykyaikana.


http://www.kaleva.fi/naapurit/2012-08-28:


Klikkailemalla. lisää kiintoisaa sarjista Holozekilta.



=DW=
12129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Onneksi linkki katosi.
60 ihmisille kun aihekin on kaukainen.
Kannattaisi ehkä kirjoittaa jollekin "paralle".
Saattaisi osua siellä paremmin kohdalleen.
H.

Äänestä
  • Onkohan hänkszistä tullut lapsi

    Äänestä

O.h. ja tarkista linkki. Jää muuten hyvä juttu näkemättä.
Linkki ei toimi!

Äänestä

En aukaissut linkkejä..mutta tuli vaan kiusaus kirjoittaa oma mielipide kasvatuksesta......Lapset kasvattavat myös meitä vanhempia...vanhempi ei olisi sitä mitä on ..ilman lapsia... En suinkaan tarkoita että kaikilla pitäisi olla näitä "kasvattajia..

Äänestä
  • Niinpä niin.

    Joku kaivoi vuoden vanhan aloituksen, eikä edes vaivautunut katsomaan linkkiä.

    Mutta kommentoimaan piti päästä.

    Kaleva nimennyt uusiksi sivuja.

    Tässä nykyinen, toimiva linkki:

    http://www.kaleva.fi/naapurit/2012-08-28#a

    =DW=

    Äänestä

Jopas menin minäkin ns. halpaan.... en huomannut että kaivettu taas arkistoista...

Kasvatus asiat on vaikeita...kolmekymppisiä ei tarvi enää ojentaa niin paljoa...he alkavat ojentaa meitä... "muna on viisaampi kuin kana"

Äänestä
  • Mitäpä pahaa, ainakin tähän asti on syntynyt uusia kasvatettavia.
    Aihe, jonka käsittely tuskin koskaan lakkaa.

    Vaikkei omana puuhanani olekaan arkiston penkominen.

    Äänestä

aivan mitä sattuu,
kukaan ei lopulta tiedä k e t ä onkaan kotonaan kasvattanu,
eikä ne muista vanhempiaan muutoin kuin riesana,

sitte ne on perintöä vailla,

sitäki ne kitisee etteikö enempää jääny,

mihin ne vanhemmat oikein ovat kuluttaneet,???? HAH HAH HAAA näni se vaan on,





kuka nykyään osaa kasvattaa lapsia, EI KUKAAN,
ne kasvaa aivan ittestään,

kaikki on väärin mitä ennen neuvottiin,

Äänestä
  • Se minusta on traagista, että monet äidit ovat synnyttäneet, imettäneet ja kasvattaneet oman murhaajansa.

    Äänestä

  • itkun paikka kirjoitti:

    Se minusta on traagista, että monet äidit ovat synnyttäneet, imettäneet ja kasvattaneet oman murhaajansa.

    "itkun paikka"

    Laissa pitäisi velvoittaa kaikkia naisia itkemään enemmän, niin teininä, kuin häissään.
    Niin paljon pahaa he synnyttävät, tahtoen tai tahtomattaan.
    Mutta, kun jälkeläinen kaatuu, kaadetaan, tai kaataa, niin aina joutuvat syyttömätkin itkemään.
    Suru, ilo tai ylpeys on aina aiheena. Mikä niistä milloinkin ja missä.

    Syvä iskumme on, kun astumme teitä isien,
    kuunnella honkain huminaa kummussa mihin,
    maamomme meidät peittäneet on.

    Pojat, kansan urhokkaan, esi-isänne katsovat teitä,
    ette katoa lailla lastujen, verenvirta ei teitä peitä,
    Kaulat katkotut, väärin tai oikein, isät katsovat poikiaan.

    H.

    Äänestä

Aikanaan kai aloitus tuli mieleeni nykykaroista ja niitten kasvatuksesta. Nehän kolmikymppisiä nuorimmillaan. Tosin, lisääntymisikä nousee jatkuvasti, harvalla mahdollisuuksia opiskelujen ja työuran takia edes miettiä koko asiaa ennen neljääkymppiä.

Kun seurailee ympärilleen ja lueskelee uutisia, mulla vakaa mielipide, koko ajan menee karmeammaksi. Suunnilleen viikottain tehdään opettajista rikosilmoituksia. Viimeisin oli kai eilen. kakara oli riehunut luokassa, kaks opettajaa pitämään puhuttelua. Kakara oli haistatellut ja lähtenyt menemään. Ope perään, oli yrittänytpysäyttää sen. Niinpäniin, sitten poliisit koululle tutkailemaan mahdollisesta rikoksesta epäiltyä opea.

Jokin dominoilmiö menossa. Joskus kuuskytluvulla nuoret keksi vapaan kasvatuksen, sitten sukupolvittain se ikäluokkien mukana muuttuu yhä vapaammaksi. Ajan trendi, mutta mitn lie pitemmällä aikavälillä. Jo nyt pelkää enenpi kakaroita ja niitten vanhempia kuin nistejä tai puleja. Vaan miten jatkossa, mitähän noista kakaroista sitten tullenee.Oletan, nistejä ja puleja suuresta osasta.

Ja palsta huomioon ottaen, mummeleitten ryösteleminen on tullut muoti-ilmiöksi. Edelleen lehdestä. Vale poliisi oli soittanut jollekin yli 80 vuotiaalle, että alueella murtoja ja mummelia epäillään seuraavaksi uhriksi. Poliisi tulee hakemaan talteen arvotavarat. Onnekseen mummeli ei ollut ihan dementoitunut ja soittanut oikealle poliisille.

Mä erittäin mielelläni auon päätä loispummieläkeläisille. En arvosta ikävuosia, arvostan ihmisiä. Mutta oma kasvatus aikanaan kuitenkin oli, että kotona teititeltiin vanhempia, ei aikuisille haistateltu. Radikkali muutos muutamissa kymmenissä vuosissa. Kehitys jatkuu, jatkuvasti ja ihan samaan suuntaan.

=DW=

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Noo, sitäpä sitä kaikki ihmeteleepi nykyaikana.


http://www.kaleva.fi/naapurit/2012-08-28:


Klikkailemalla. lisää kiintoisaa sarjista Holozekilta.



=DW=

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu