Mitä merkitystä on tyyppikilven hormilämpötilamerkinnällä

Tulisijojen CE-merkinnässä ilmoitetaan savukaasujen lämpötila.

Ongelma on, että CE-merkinnässä ilmoitettu savukaasujen lämpötila vastaa nimellistehotestissä (tai vastaavassa) olevaa keskimääräistä savukaasujen lämpötilaa.

Todellisuudessa, kun tulisijaa lämmitetään tehokkaasti, savukaasujen lämpötilat voivat olla selkeästi korkeampia kuin mitä on ilmoitettu CE-merkinnässä.

Tulisijastandardeja tulee korjata siten, että tulisijojen CE-merkinnässä ilmoitetaan savupiippuihin menevien savukaasujen mitoituslämpötila, joka vastaa savupiippujen lämpötilaluokitusta.
______________________________________________________________

VTT Savupiippujen ja tulisijojen mitoitus (s.10)

 Saunan kiukaaseen yhdistettävän piipun lämpötilaluokan on
aina oltava T600
_______________________________________________________________

Voiko edellisen ymmärtää siten, että ongelma on tiedostettu (aina T600) mutta tyyppikilpiin liitetään kuitenkin vain nimellistehotestin laskennallinen keskiarvo?

Mitä yleensä tehdään tyyppikilven hormilämpötilamerkinnällä koska kiukaita ei saa liittää tuloksista riippumatta kuin T600 luokituksen hormiin?
46546
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 46

Vanhimmat

Ei mene "lämpö harakoille" kun kerrotaan keskiarvoja pienellä vedolla ja kiukaan tehot automaattisesti tuplaantuu. Haitekkikiukaiden erinomaisuutta on helpompi mainostaa keskiarvoilla jne. kuin huipuilla. Jos kerrottaisiin huiput, teoriaa "ei lämpöä harakoille" olisi hiukan vaikea perustella?
Kilvillä ja niiden tuloksilla kaupataan kohta niin prkeleesti kiukaita (vaikka niiden tuloksilla ei ole käytännön tasolla oikeastaan mitään tekemistä). Eko tms. kiukaat on se juttu millä kiukaita kohta markkinoidaan ja siihen nuo kilvet on kuin mittatilaustuote valmistajille.

Sama pska eri..samassa paketissa joka tapauksessa. Kuulostaa joka tapauksessa vuoden turhake palkinnolta koko kiuastesti.

Äänestä

Niinkuin S-kiukaan keksimällä menetelmällä mitattaisiin
uudet kiukaat . Valitettavasti osaamista on toisillakin.
Niinhän on ettei VTT ole erikoistunut hyötysuhdemittauksiin.
Eiköhän ne opi. Ei tarvii matkia mitä S-kiuas on " sanellut "
aikoinaan.( esim savukaasujen keskilämpö ) .
Voidaan heittää romukoppaan, sillä ei ole kiukaan
käytönkanssa mitääntemistä.

Kun mitataan kiukaanteho , samassa yhteydessä
Päästöt ja savukaasujen lämmöt.
Saadaan tietää hyötysuhde.

TTY ei pidä antaa periksi VTT :lle . kyllä osaamista löytyy .
Raha ei saa kaikkea ratkasta ( moralille täytyy löytyä sijaa )

Äänestä

hohhoijaa 25.8.2012 12:15

Jos ostan kiukaan jonka hormilämmöt ovat riippuvaisia käyttötavasta :

-Rakennanko samalle kiukaalle kaksi hormia (hormiliitokseen jakohaara molemmille hormeille sulkupelteineen)?

-Toiselle hormille luokitus T450 ja toiselle T800.

-Kiuasta käytettäessä nimellisteholla hormin T450:n pelti auki ja T800:n kiinni?

-Ylösnostovaiheessa missä hormilämmöt ovat kaksinkertaiset verrattuna nimellistehon vastaaviin, T450:n pelti kiinni ja T800:n pellit auki?

Koska tyyppikilvessä on vain nimellistehon laskennallinen keskiarvo, kuinka osaan hankkia suuremman paloluokituksen hormin koska lämpötilamerkintöjä sen suhteen ei tyyppikilvessä? Riittääkö silloin korkein mahdollinen olemassa olevan hormin paloluokituksen hormi?

Vai ostanko vain korkeamman paloluokituksen hormin koska eikö savukaasut voisi johtaa yhteen ja samaan hormiin oli kiukaan käyttöaste kumpi tahansa (nimellisteho/teholämmitys)?

Vai voinko ostaa halvemman paloluokituksen hormin jos lupaan etten käytä kiuasta kuin nimellisteholla jolloin lämmöt ovat alhaisemmat jolloin osto-oikeus alhaisemman paloluokituksen hormille olisi mahdollista?

Kuinka päästöjen suhteen menetellään jos lopulta päädynkin nopeampaan vaihtoehtoon eli korkeimpaan mahdolliseen hormiluokitukseen koska teholämmityksessä myös päästöarvot ylittyy hormilämpötilaluokituksien lisäksi? Maksetaanko silloin päästöveroa tms?

Nimimerkki epätoivoinen

Äänestä

"Tulisijojen CE-merkinnässä ilmoitetaan savukaasujen lämpötila.

Ongelma on, että CE-merkinnässä ilmoitettu savukaasujen lämpötila vastaa nimellistehotestissä (tai vastaavassa) olevaa keskimääräistä savukaasujen lämpötilaa.

Todellisuudessa, kun tulisijaa lämmitetään tehokkaasti, savukaasujen lämpötilat voivat olla selkeästi korkeampia kuin mitä on ilmoitettu CE-merkinnässä.

Tulisijastandardeja tulee korjata siten, että tulisijojen CE-merkinnässä ilmoitetaan savupiippuihin menevien savukaasujen mitoituslämpötila, joka vastaa savupiippujen lämpötilaluokitusta. "
________________________________________________________________

Kiukaan lämpöturvallisuustestin korkein mitattu savukaasun lämpötila saa olla enintään 600 astetta, joka voidaan liittää paloturvallisesti lämpötilaluokan T 600 hormiin tänä päivänä.
Jokaisen kiukaan tyyppikilpi tulisi varustaa tällä lämpöturvallisuustestin korkeimmalla hormilämpötilamerkinnällä, joka samalla määrää kiukaalle hormilämpötilaluokan.

Äänestä

mikä tuossa nyt oli epäselvää? Jos 600 menee rikki, kiuasta ei kauppaan ilmesty. Jos tulos on esim. 200c tai 599c, hormiluokka on t600.

Siis riippuen siitä, meneekö ne kiuasstandardien korjausvaateet läpi?

Äänestä

Ongelma lienee ollut siinä, määrääkö tulisijan hormiluokan, lämpöturvallisuustestissä saavutettu korkein h-lämpö, vai mahdollisesti joku lobattu arvio, jonka kaikki kiukaat läpäisevät?

Äänestä

Miten minusta tuntuu ettei turvallisuustestinkään hormiveto ole tasolla joka voi olla mahdollista kotisaunassa?


Pskatestit sen takia koska testejä ei ole kohdistettu testattaviin tuotteisiin vaan siihen, että testattavat tuotteet läpäisee testit.

Pskatestit sen takia että kiukaat testaa taho joka on julkaissut mm infoa jossa kerrotaan että hyötysuhteet, päästöt jne riippuu pääosin siitä, miten tulisijaa käyttää

Pskatestit sen takia että kiukaista tulee puunpoltto/päästökoneita

Pskatestit sen takia ettei kenelläkään ole mitään hajua lämmittääkö kivet kuumemmaksi lyhyemmässä ajassa testattu kiuas jonka hyötysuhde on 75% vai se, jonka hs on 57%

Pskatestit sen takia koska viimeistään ensi syksynä myydään valtaosin täyttä peetä eko-kiukaina koska testit antavat siihen mahdollisuuden

Pskatestit sen takia ettei tyyppikilvissä ilmoitetut tiedot ole vakioarvoja vaan arvoja joihin voi vain pyrkiä todellisuuden ollessa ihan toinen

Pskatestit koska aiheuttaa hyötysuhdesokeutta laajassa yleisössä

Pskatestit joiden AINOA hyvä puoli on siinä, että kaikki on testattu samalla tavalla.

Tai no, yksi "hormikiuas" poistuu kauppojen hyllyistä jos lisää hyviä puolia etsitään? Tai no, ei poistu vaan sen(kin) savukanavia jatketaan hiukan ja sama pannu nostetaan takaisin kaupan hyllylle ekologinen tms mainoslauseilla

Äänestä
  • "Virokiukaat29.12.2012 17:53 1 SULJE
    Miten minusta tuntuu ettei turvallisuustestinkään hormiveto ole tasolla joka voi olla mahdollista kotisaunassa?"

    -Nimellisteholla savukanavan staattisena paineena on pidettävä (12 2/0) Pa.
    -Lämpötilaturvallisuustestissä tulisija on testattava 3 pa suuremmalla vedolla kuin testattaessa nimellisteholla ja staattinen paine on pidettävä 2/0 Pa tarkkuudella määritellystä arvosta (ilma-aukot täysin auki).

    Aika kaukana lämpimästä tiilihormista ja sen vedosta kun ilmaa annetaan mielinmäärin palamiseen? Miksi koneellinen "jarru" hormivedolle?

    Äänestä

Peli pelattu jos 600 menee rikki, "hormikiuas" vaarassa pudota.

Äänestä
  • Vaikka ne vaateet menisi läpi missä vaaditaan ilmoittamaan korkein ei keskilämpötila, ei ne tule voimaan kuin vuosien päästä. Jatkoajalle menee siltä osin

    Äänestä

Tuotemerkki "hormikiukaat" vaarassa pudota.
Sopii kysyä, mikä teknologia jatkaa?
Yksi ehdotus, vastavirta "ÄSSÄ". Muita vaihtoehtoja?

Äänestä

Vaikeeksi menee.
Tulevaisuudessa ei riitä , että osaa lukea kiukaan lämmitys-
ohjeet ( ja viellä pitäisi ymmärtää )
Taloudessa pitäis olla ainakin 1 joka olisi käynyt kurssin.
Ennenvahaan piti olla opissa , sitten pääsi lämmittäjäksi.

Kannattaisko sittenkin tehdä " turvalliset kiukaat."
Kilvessä olisi ilmoitus : Minkäkokoinen sauna
Tottahan h-suhde olisi hyvä " myyntivaltti "

Äänestä
  • Välttämättä tyyppikilpeen ei tarvita muuta kun kiukaan lämpöturvallisuustestin korkein savukaasun lämpötila 0-600 C. Testin kikkailuilta viedään pohja ja valmistajat ovat samalla viivalla. Valvonnan voisi jättää ostajan huoleksi, sillä jokainen käyttäjä halutessaan osaa yksinkertaisilla välineillä mitata ja tarkastaa liitinhormin lämpötilan itse ja markkinat hoitaa loput hormikiukaat kaupan hyllyiltä.

    Kiuasstandardia varten ei siis välttämättä tarvitaisi kalliita VTT:n mittauksia, jos valmistaja laittaa tyyppikilpeen maininan, että kyseisen kiukaan korkein savukaasujen lämpötila on 0 - 600 astetta. Todennäköisesti samalla kiuasstandardin kaikki muutkin raja-arvot olisivat sallituissa rajoissa.

    Äänestä

  • HIILIJALANJÄLKI! kirjoitti:

    Välttämättä tyyppikilpeen ei tarvita muuta kun kiukaan lämpöturvallisuustestin korkein savukaasun lämpötila 0-600 C. Testin kikkailuilta viedään pohja ja valmistajat ovat samalla viivalla. Valvonnan voisi jättää ostajan huoleksi, sillä jokainen käyttäjä halutessaan osaa yksinkertaisilla välineillä mitata ja tarkastaa liitinhormin lämpötilan itse ja markkinat hoitaa loput hormikiukaat kaupan hyllyiltä.

    Kiuasstandardia varten ei siis välttämättä tarvitaisi kalliita VTT:n mittauksia, jos valmistaja laittaa tyyppikilpeen maininan, että kyseisen kiukaan korkein savukaasujen lämpötila on 0 - 600 astetta. Todennäköisesti samalla kiuasstandardin kaikki muutkin raja-arvot olisivat sallituissa rajoissa.

    Ja mitä helvettiä kukaan sillä tiedolla tekee(korkein h,lämpö)? Pääasia on vain siinä, ettei yli 600c;n kiukaille anneta myyntioikeutta koska on korkein hormiluokka. Siinä on ainoa asia mikä testissä pitäisi selvittää mutta kun ei, myynti voisi kärsiä joten kerrotaan satuja mitkä on myytäville tuotteille eduksi

    Kuka täysipäinen mittailee hormilämpötiloja saunassaan? Viitaten edelliseen
    Muutenkaan liitinhormin lämpötila ei ketään kiinnosta. Ei edes savukaasujen lämpötila liitinhormissa. Metrin päästä ne testeissäkin mitataan

    Ihan naurettava ehdotus että kiuasvalmistajat saisi itse määritellä mitä tyyppikilpiin laittaisivat. Tulokset ja niiden uskottavuus olisi silloin reiskatasolla. Silloin olisi sama jos jokainen kiuasvalmistaja saisi esittää päivämäärän jeesuksen uudelle tulemiselle tai maailmanlopulle

    Ostajien kannalta olisi paras vaihtoehto ettei tyyppikilvissä olisi muuta merkintää kuin että on läpäissyt testit. Mikä ei läpäise ei tietenkään päädy edes kauppoihin. Noilla hyötysuhteilla yms kusetetaan taviksia niin kympillä ensi vuoden aikana ja sen jälkeen että oksat pois. Hiilijalanjälki, ekologinen ja lässynlässyn. Kiuaskauppiaat sai loistavaa materiaalia mainoksiin testeillä joiden tuloksilla ei ole normioloissa mitään merkitystä

    Tieto mitä tavallinen kiukaan ostaja kaipaisi tyyppikilvessä on se, missä ajassa sauna on valmis. Perkeleen päästöille on raja-arvot mutta kivien lämpötilat ja lämmitysnopeus jää täydelliseksi mysteeriksi

    Äänestä

Loistavaa materiaalia. T600 alittajia ei monta, ehkä vain 1.

Äänestä

Siihen asti kun ilmoitetaan vain nimellistehon keskari IHAN JOKAINEN pannu menee läpi

Äänestä
  • Noinhan se menee jos keskarilijalla mennään ja huoltopakko sivutetaan näyttää siltä kuin nuohoaminen olisi mahdollista luukuilla? Ainoat ongelmat perinnelaatikoille

    Äänestä

Ei nyt ihan jokainen.

"HIILIJALANJÄLKI!
31.12.2012 11:39

Välttämättä tyyppikilpeen ei tarvita muuta kun kiukaan lämpöturvallisuustestin korkein savukaasun lämpötila 0-600 C. Testin kikkailuilta viedään pohja ja valmistajat ovat samalla viivalla. Valvonnan voisi jättää ostajan huoleksi, sillä jokainen käyttäjä halutessaan osaa yksinkertaisilla välineillä mitata ja tarkastaa liitinhormin lämpötilan itse ja markkinat hoitaa loput hormikiukaat kaupan hyllyiltä.

Kiuasstandardia varten ei siis välttämättä tarvitaisi kalliita VTT:n mittauksia, jos valmistaja laittaa tyyppikilpeen maininan, että kyseisen kiukaan korkein savukaasujen lämpötila on 0 - 600 astetta. Todennäköisesti samalla kiuasstandardin kaikki muutkin raja-arvot olisivat sallituissa rajoissa. "

Äänestä
  • Vuosia olet vaatinut muilta tuloksia joilla olet kiuastasi kaupannut ja nyt kun ne on tulossa ne on kallista kikkailua joten valvonnan voisi jättää ostajan huoleksi??
    _________________________________________________

    Palokaasut hallintaan hormi lyhistyy13.1.2007 20:44 Palokaasut palavat hyvin n. +730 C lämmössä.
    Mikä on Iki kiukaan tulipesän lämpötila? Ehtiikö sen palokaasut pallaa ja missä määrin? Mitkä ovat päästöt? Miksi kaminakiukaiden / säteilylämpökiukaiden valmistajat eivät kerro esim. VTT:n mittausten tuloksia? Onko tuotteissa ongelmia? Kuluttajille täytyisi kertoa päästömittausten tulokset, savukaasujen poistumislämpötilat ja täyttääkö ne tulevat EU:n pientulisijalle asetetut vaatimukset. Kuka maksaa kun hormi murenee ja halkeilee liian kuumien palokaasujen johdosta. Tiedustelkaa nuohoojalta miksi saunan hormi rapautuu ja viereinen takan hormi on ehjä. Onko vastuu valvonnasta paloviranomaisten, kuluttajaviranomaisten vai peräti EU:n asia. Nuohoojan mielestä syy on ylikuumat paloilmat.

    Kiukaan ominaisuudet esille sopu14.1.2007 09:18 Kyllä iki on sähkökiukaan osalta onnistunut, olen kuullut kehuja.
    Puukiukaan osalta voisi olla kehittelyn paikka.
    Oletko tosiaan sitä mieltä, että VTT:n tekemät tutkimukset ovat höpö höpjä. Miten muuten asiaa tuntematon kuluttaja voisi saada puolueetonta tietoa, silmämääräisesti samannäköisten tuotteiden käyttöominaisuuksista ja mahdollisista eroista. Loppukäyttäjillä ei ole mahdollista kokeilla kiuasta livenä. Kyllä kaikki kiuas valmistajat pitäisi velvoittaa ilmoittamaan kiukaista viralliset mittaustulokset. Tuoteselostus ja ominaisuudet näkyviin!, niin se on muidenkin tuotteiden kohdalla.

    vastaus sama15.1.2007 18:13 Pienet sinulla on tiedot, taikka heikko itsetuno myöntää tosiasiat kaminakiukaiden / säteilylämpökiukaiden, joita niin kuin sanoit valtaosa on, sillä niiden hyötysuhde todella on 20-25% paikkeilla ja on turhaa puhua Ikistä ja 60% hyötysuhteesta lämmön talteenottajana, sillä se ei ole mitenkään mahdollista kyseisellä ratkaisulla. Vähänkään alaa ymmärtävänä tajuaa, että Iki kiukaan hyötysuhde on noin 10 - 15 % luokkaa, ei missään nimessä enenpää. Jos toisin väitätte, niin tuokaa VTT:n mittaustulokset esiin, josta selviää hyötysuhde, savukaasujen poistumislämpötilat sekä päästöarvot. Muussa tapauksessa kaikki mitä mainitsit on täyttä valetta, omakehua ja vailla minkäänlaista uskottavuutta. Tosiasiat tiedoksi loppukäyttäjille. Että sauna pysyy terveenä se tarvitsee sykkivän sydämmen

    Äänestä

  • Joopas eipäs ?? kirjoitti:

    Vuosia olet vaatinut muilta tuloksia joilla olet kiuastasi kaupannut ja nyt kun ne on tulossa ne on kallista kikkailua joten valvonnan voisi jättää ostajan huoleksi??
    _________________________________________________

    Palokaasut hallintaan hormi lyhistyy13.1.2007 20:44 Palokaasut palavat hyvin n. +730 C lämmössä.
    Mikä on Iki kiukaan tulipesän lämpötila? Ehtiikö sen palokaasut pallaa ja missä määrin? Mitkä ovat päästöt? Miksi kaminakiukaiden / säteilylämpökiukaiden valmistajat eivät kerro esim. VTT:n mittausten tuloksia? Onko tuotteissa ongelmia? Kuluttajille täytyisi kertoa päästömittausten tulokset, savukaasujen poistumislämpötilat ja täyttääkö ne tulevat EU:n pientulisijalle asetetut vaatimukset. Kuka maksaa kun hormi murenee ja halkeilee liian kuumien palokaasujen johdosta. Tiedustelkaa nuohoojalta miksi saunan hormi rapautuu ja viereinen takan hormi on ehjä. Onko vastuu valvonnasta paloviranomaisten, kuluttajaviranomaisten vai peräti EU:n asia. Nuohoojan mielestä syy on ylikuumat paloilmat.

    Kiukaan ominaisuudet esille sopu14.1.2007 09:18 Kyllä iki on sähkökiukaan osalta onnistunut, olen kuullut kehuja.
    Puukiukaan osalta voisi olla kehittelyn paikka.
    Oletko tosiaan sitä mieltä, että VTT:n tekemät tutkimukset ovat höpö höpjä. Miten muuten asiaa tuntematon kuluttaja voisi saada puolueetonta tietoa, silmämääräisesti samannäköisten tuotteiden käyttöominaisuuksista ja mahdollisista eroista. Loppukäyttäjillä ei ole mahdollista kokeilla kiuasta livenä. Kyllä kaikki kiuas valmistajat pitäisi velvoittaa ilmoittamaan kiukaista viralliset mittaustulokset. Tuoteselostus ja ominaisuudet näkyviin!, niin se on muidenkin tuotteiden kohdalla.

    vastaus sama15.1.2007 18:13 Pienet sinulla on tiedot, taikka heikko itsetuno myöntää tosiasiat kaminakiukaiden / säteilylämpökiukaiden, joita niin kuin sanoit valtaosa on, sillä niiden hyötysuhde todella on 20-25% paikkeilla ja on turhaa puhua Ikistä ja 60% hyötysuhteesta lämmön talteenottajana, sillä se ei ole mitenkään mahdollista kyseisellä ratkaisulla. Vähänkään alaa ymmärtävänä tajuaa, että Iki kiukaan hyötysuhde on noin 10 - 15 % luokkaa, ei missään nimessä enenpää. Jos toisin väitätte, niin tuokaa VTT:n mittaustulokset esiin, josta selviää hyötysuhde, savukaasujen poistumislämpötilat sekä päästöarvot. Muussa tapauksessa kaikki mitä mainitsit on täyttä valetta, omakehua ja vailla minkäänlaista uskottavuutta. Tosiasiat tiedoksi loppukäyttäjille. Että sauna pysyy terveenä se tarvitsee sykkivän sydämmen

    Toisessa viestiketjussa olet vastaavasti ihan eri mieltä ja kerrot kuinka testitulokset on palkinto elämäntyöstä, mitä mieltä sinä nyt sitten oikein olet??
    _____________________________________________________

    " papukaijamerkki"30.12.2012 13:15-2 SULJE
    "Voi herra j&mala sitä päivää kun tyyppikilvet ilmestyy kiukaisiin. Teidän elämältä tippuu varmaan pohja kun elämäntyö (peen jauhaminen kilpailevista kiuasvalmistajista) loppuu tyyppikilpien myötä?"

    Tuossa sen sanot, perusteluilla oli pohjaa, ne kuultiin ja elämäntyö palkitaan 31.7.2013 tyyppikilpien myötä

    Äänestä

A) 14.1.2007 09:18
Oletko tosiaan sitä mieltä, että VTT:n tekemät tutkimukset ovat höpö höpjä. Miten muuten asiaa tuntematon kuluttaja voisi saada puolueetonta tietoa, silmämääräisesti samannäköisten tuotteiden käyttöominaisuuksista ja mahdollisista eroista. Kyllä kaikki kiuas valmistajat pitäisi velvoittaa ilmoittamaan kiukaista viralliset mittaustulokset. Tuoteselostus ja ominaisuudet näkyviin!, niin se on muidenkin tuotteiden kohdalla.

B) 2.1.2013 09:09
Välttämättä tyyppikilpeen ei tarvita muuta kun kiukaan lämpöturvallisuustestin korkein savukaasun lämpötila 0-600 C. Testin kikkailuilta viedään pohja ja valmistajat ovat samalla viivalla. Valvonnan voisi jättää ostajan huoleksi, sillä jokainen käyttäjä halutessaan osaa yksinkertaisilla välineillä mitata ja tarkastaa liitinhormin lämpötilan itse ja markkinat hoitaa loput hormikiukaat kaupan hyllyiltä.
Kiuasstandardia varten ei siis välttämättä tarvitaisi kalliita VTT:n mittauksia, jos valmistaja laittaa tyyppikilpeen maininan, että kyseisen kiukaan korkein savukaasujen lämpötila on 0 - 600 astetta. Todennäköisesti samalla kiuasstandardin kaikki muutkin raja-arvot olisivat sallituissa rajoissa.

C) 13.1.2007 20:44
Mikä on Iki kiukaan tulipesän lämpötila? Ehtiikö sen palokaasut pallaa ja missä määrin? Mitkä ovat päästöt? Miksi kaminakiukaiden / säteilylämpökiukaiden valmistajat eivät kerro esim. VTT:n mittausten tuloksia? Onko tuotteissa ongelmia? Kuluttajille täytyisi kertoa päästömittausten tulokset, savukaasujen poistumislämpötilat ja täyttääkö ne tulevat EU:n pientulisijalle asetetut vaatimukset.

Äänestä

Keskarirajalla ei ole merkitystä savupiippujen lämpötilaluokituksen kanssa.

Tulisijastandardeja tulee korjata siten, että tulisijojen CE-merkinnässä ilmoitetaan savupiippuihin menevien savukaasujen korkein lämpötila, joka vastaa savupiippujen lämpötilaluokitusta.

Lämpötilaturvallisuustestin korkein savukaasun lämpötila määrää hoirmiluokan.

T600 korkeampaa hormiluokkaa ei tarviata.
Kiuasalkiot antavat tilaa paloturvallisille kiukaille, kun tyyppikilvessä seisoo H-lämpö 0 - 600 C. astetta 1.7.2013 alkaen.

Äänestä

No nytkö sillä keskarillakaan ei ole merkitystä? Montako vuotta sinä olet mainostanut kiuastasi sillä keskarilla ja nyt sinä sanot ettei sitäkään tarvita? No milloin se nimellisteholämmityksen aikaisten hormilämpötilojen keskiarvo häipyy sydärin sivuilta?
__________________________________________________

Puutteet eurooppalaisissa standardeissa

Tulisijojen harmonisoidut tuotestandardit kattavat pitkälti markkinoilla olevat tulisijatyypit ja CE-merkintä on näille tuotteille mahdollinen. Viimeisimpänä on valmistunut puukiukaiden harmonisoitu tuotestandardi EN 15821. Kiukaiden CE-merkintä on mahdollinen 1.7.2011 lähtien.

Tulisijojen CE-merkinnässä ilmoitetaan savukaasujen lämpötila. Ongelma on, että CE-merkinnässä ilmoitettu savukaasujen lämpötila vastaa nimellistehotestissä (tai vastaavassa) olevaa keskimääräistä savukaasujen lämpötilaa. Todellisuudessa, kun tulisijaa lämmitetään tehokkaasti, savukaasujen lämpötilat voivat olla selkeästi korkeampia kuin mitä on ilmoitettu CE-merkinnässä. Tulisijastandardeja tulee korjata siten, että tulisijojen CE-merkinnässä ilmoitetaan savupiippuihin menevien savukaasujen mitoituslämpötila, joka vastaa savupiippujen lämpötilaluokitusta.

Pitkän päälle ei ole järkevää, että savukaasujen lämpötilat ovat näin korkeita. Tulisijoja tulee kehittää siten, ettei tulisijoista mene edes teholämmityksessä savupiippuihin savukaasuja, joiden lämpötilat ovat korkeita.

Pyrkimys on lähettää tänä keväänä eurooppalaisten standardien puutteita koskeva kirjelmä komissiolle. On tulisija- ja savupiippustandardeja valmistelevien CEN:n teknisten komiteoiden tehtävä korjata nämä standardit. Kun työ saadaan käyntiin, se tulee kestämään useamman vuoden.
__________________________________________________

Totta helvetissä keskarilla on merkitystä hormiluokituksien kanssa koska sillä saatanan keskarilla jokainen perinnelaatikko läpäisee T600 hormiluokituksen. Valitettavasti standardien "korjaaminen" kestää vuosia kuten edellä kerrotaan joten keskarilla mennään ainakin toistaiseksi. Valitettavasti

Testialkiot antavat tilaa paloturvallisille kiukaille, kun tyyppikilvessä seisoo H-lämpö keskari 1.7.2013 alkaen?

Äänestä

Mitä kitiset ja itket? Onko sulla (oletko vaarassa pudota) oma lehmä ojassa ?
>Jos T600 on korkein savukaasun lämpötila, niin sitä kuumempaa horrniin ei saa laskea. Tämä ei tarkoita keskaria, olipa kysymyksessä mikä perinnelaatikko tahansa.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"T600 korkeampaa hormiluokkaa ei tarviata.
Kiuasalkiot antavat tilaa paloturvallisille kiukaille, kun tyyppikilvessä seisoo H-lämpö 0 - 600 C. astetta 1.7.2013 alkaen. "

Äänestä

A,B vai C?2.1.2013 16:090 SULJE
No nytkö sillä keskarillakaan ei ole merkitystä? Montako vuotta sinä olet mainostanut kiuastasi sillä keskarilla ja nyt sinä sanot ettei sitäkään tarvita? No milloin se nimellisteholämmityksen aikaisten hormilämpötilojen keskiarvo häipyy sydärin sivuilta?
__________________________________________________

Puutteet eurooppalaisissa standardeissa

Tulisijojen harmonisoidut tuotestandardit kattavat pitkälti markkinoilla olevat tulisijatyypit ja CE-merkintä on näille tuotteille mahdollinen. Viimeisimpänä on valmistunut puukiukaiden harmonisoitu tuotestandardi EN 15821. Kiukaiden CE-merkintä on mahdollinen 1.7.2011 lähtien.

Tulisijojen CE-merkinnässä ilmoitetaan savukaasujen lämpötila. Ongelma on, että CE-merkinnässä ilmoitettu savukaasujen lämpötila vastaa nimellistehotestissä (tai vastaavassa) olevaa keskimääräistä savukaasujen lämpötilaa. Todellisuudessa, kun tulisijaa lämmitetään tehokkaasti, savukaasujen lämpötilat voivat olla selkeästi korkeampia kuin mitä on ilmoitettu CE-merkinnässä. Tulisijastandardeja tulee korjata siten, että tulisijojen CE-merkinnässä ilmoitetaan savupiippuihin menevien savukaasujen mitoituslämpötila, joka vastaa savupiippujen lämpötilaluokitusta.

Pitkän päälle ei ole järkevää, että savukaasujen lämpötilat ovat näin korkeita. Tulisijoja tulee kehittää siten, ettei tulisijoista mene edes teholämmityksessä savupiippuihin savukaasuja, joiden lämpötilat ovat korkeita.

Pyrkimys on lähettää tänä keväänä eurooppalaisten standardien puutteita koskeva kirjelmä komissiolle. On tulisija- ja savupiippustandardeja valmistelevien CEN:n teknisten komiteoiden tehtävä korjata nämä standardit. Kun työ saadaan käyntiin, se tulee kestämään useamman vuoden.
__________________________________________________

Totta helvetissä keskarilla on merkitystä hormiluokituksien kanssa koska sillä saatanan keskarilla jokainen perinnelaatikko läpäisee T600 hormiluokituksen. Valitettavasti standardien "korjaaminen" kestää vuosia kuten edellä kerrotaan joten keskarilla mennään ainakin toistaiseksi. Valitettavasti

Testialkiot antavat tilaa paloturvallisille kiukaille, kun tyyppikilvessä seisoo H-lämpö keskari 1.7.2013 alkaen?

Äänestä
  • Pyrkimys on lähettää tänä keväänä eurooppalaisten standardien puutteita koskeva kirjelmä komissiolle. On tulisija- ja savupiippustandardeja valmistelevien CEN:n teknisten komiteoiden tehtävä korjata nämä standardit. KUN TYÖ SAADAAN KÄYNTIIN, SE TULEE KESTÄMÄÄN USEAMMAN VUODEN.
    ____________________________________________

    Totta helvetissä keskarilla on merkitystä hormiluokituksien kanssa koska sillä saatanan keskarilla jokainen perinnelaatikko läpäisee T600 hormiluokituksen. Valitettavasti STANDARDIEN "KORJAAMINEN" KESTÄÄ VUOSIA kuten edellä kerrotaan JOTEN KESKARILLA MENNÄÄN AINAKIN TOISTAISEKSI. Valitettavasti

    TESTIALKIOT antavat tilaa paloturvallisille kiukaille, kun tyyppikilvessä seisoo H-lämpö keskari 1.7.2013 alkaen?

    Äänestä

>Jos T600 on korkein savukaasun lämpötila, niin sitä kuumempaa horrniin ei saa laskea. Tämä ei tarkoita keskaria, olipa kysymyksessä mikä perinnelaatikko tahansa.

Pääkaupunkiseudulla käytäntö, ennen liittämistä ilmoitettava kiukaasta korkein hormilämpötila.

Äänestä
  • TTY:n mittaukset osoitti, keskari ei riitä.

    Äänestä

  • Suomen vaatimukset toisenlaisesta mittaustavasta eivät ehdi muuttaa CE-merkintöjä, joten tekeillä ovat kansalliset soveltamisstandardit paikkaamaan tilannetta.

    Äänestä

Hormilämmöt ei ole ongelma jos kiukaita käytetään ohjeiden mukaisesti ja jos ei käytetä, riittää kun savukanavien pituutta kasvatetaan, missä ongelma?

Äänestä

Sama mitä tyyppikilvessä seisoo. T 600 on korkein hormin lämpötilaluokka, joka määrää savukaasun korkeimmaksi lämpötilaksi

Äänestä

23.7.2012 19:39
Ongelma on, että CE-merkinnässä ilmoitettu savukaasujen lämpötila vastaa nimellistehotestissä (tai vastaavassa) olevaa keskimääräistä savukaasujen lämpötilaa. Todellisuudessa, kun tulisijaa lämmitetään tehokkaasti, savukaasujen lämpötilat voivat olla selkeästi korkeampia kuin mitä on ilmoitettu CE-merkinnässä.

(Esim:Nimellisteho)
http://www.elda.fi/kuvakansio/tornado-lab.jpg

(Esim:"Todellisuudessa, kun tulisijaa lämmitetään tehokkaasti")
http://is11.snstatic.fi/kuvat/timokaukonen/img-1288550784694.jpeg

Äänestä
  • Ei ole?3.1.2013 11:150 SULJE
    "Virokiukaat29.12.2012 17:53 1 SULJE
    Miten minusta tuntuu ettei turvallisuustestinkään hormiveto ole tasolla joka voi olla mahdollista kotisaunassa?"

    -Nimellisteholla savukanavan staattisena paineena on pidettävä (12 2/0) Pa.
    -Lämpötilaturvallisuustestissä tulisija on testattava 3 pa suuremmalla vedolla kuin testattaessa nimellisteholla ja staattinen paine on pidettävä 2/0 Pa tarkkuudella määritellystä arvosta (ilma-aukot täysin auki).

    Aika kaukana lämpimästä tiilihormista ja sen vedosta kun ilmaa annetaan mielinmäärin palamiseen? Miksi koneellinen "jarru" hormivedolle?
    __________________________________________________

    Reiskalle kysymys
    Mikä oli vedon määrä (Pa) TTY:n testeissä? Käykö tuossa niin, ettei korkeimpia hormilämpötiloja tiedetä vaikka standardeihin tulisikin lämpötilaturvallisuustestin tulokset? Eihän "Suomalaisessa tavassa" lämmittää saunaa rajoiteta hormivetoa joka määrittelee miten paljon palamiseen johdetaan happea joka taas määrittelee hormilämpötilat? Eihän muutaman asteen lisäys tunnu missään?

    Äänestä

  • Reiskalle kysymys kirjoitti:

    Ei ole?3.1.2013 11:150 SULJE
    "Virokiukaat29.12.2012 17:53 1 SULJE
    Miten minusta tuntuu ettei turvallisuustestinkään hormiveto ole tasolla joka voi olla mahdollista kotisaunassa?"

    -Nimellisteholla savukanavan staattisena paineena on pidettävä (12 2/0) Pa.
    -Lämpötilaturvallisuustestissä tulisija on testattava 3 pa suuremmalla vedolla kuin testattaessa nimellisteholla ja staattinen paine on pidettävä 2/0 Pa tarkkuudella määritellystä arvosta (ilma-aukot täysin auki).

    Aika kaukana lämpimästä tiilihormista ja sen vedosta kun ilmaa annetaan mielinmäärin palamiseen? Miksi koneellinen "jarru" hormivedolle?
    __________________________________________________

    Reiskalle kysymys
    Mikä oli vedon määrä (Pa) TTY:n testeissä? Käykö tuossa niin, ettei korkeimpia hormilämpötiloja tiedetä vaikka standardeihin tulisikin lämpötilaturvallisuustestin tulokset? Eihän "Suomalaisessa tavassa" lämmittää saunaa rajoiteta hormivetoa joka määrittelee miten paljon palamiseen johdetaan happea joka taas määrittelee hormilämpötilat? Eihän muutaman asteen lisäys tunnu missään?

    Tätä kysymystä voisin jatkaa esittämällä lisäkysymyksen. Koska olet kiuasvalmistaja tiedät missä helvetissä ne tyyppikilvet viipyy? Mikä ihme siinä maksaa koska monen moni kiuas on jo testattu mutta tyyppikilpejä ei vaan näy?

    Äänestä

"Missä ongelma?
3.1.2013 10:15

Hormilämmöt ei ole ongelma jos kiukaita käytetään ohjeiden mukaisesti ja jos ei käytetä, riittää kun savukanavien pituutta kasvatetaan, missä ongelma?"

Sydärissä kaikki ennakoitu. S-kiukaassa paloprosessi etenee kolmiosaisessa tulipesässä. Palokaasuilla on runsaasti tilaa ja aikaa palaa puhtaammin kiukaan sisällä, eikä vasta hormissa ja suuret tulipinnat luovuttavat lämmön kiuaskiviin ja saunahuoneeseen vastavirtaperiaatteella, huuhtomalla tulipintoja, joka parantaa hyötysuhdetta ja laskee hormilämmöt turvalliselle tasolle.

Näyttää että ongelman ydin on ratkaistu S-kiukaassa vastaan muut?

Äänestä
  • Huoltaminen tuli pakolliseksi testien myötä, joko se on "sydärissä" korjattu vihdoin ja viimein?

    Äänestä

23.7.2012 19:39
Ongelma on, että CE-merkinnässä ilmoitettu savukaasujen lämpötila vastaa nimellistehotestissä (tai vastaavassa) olevaa keskimääräistä savukaasujen lämpötilaa. Todellisuudessa, kun tulisijaa lämmitetään tehokkaasti, savukaasujen lämpötilat voivat olla selkeästi korkeampia kuin mitä on ilmoitettu CE-merkinnässä.

(Esim:Nimellisteho)
http://www.elda.fi/kuvakansio/tornado-lab.jpg

(Esim:"Todellisuudessa, kun tulisijaa lämmitetään tehokkaasti")
http://is11.snstatic.fi/kuvat/timokaukonen/img-1288550784694.jpeg

Äänestä

Hyvä Suomi5.10.2012 17:15 1 SULJE
Kyllä tuo pistää jo kiuasvalmistajat noitumaan ja muuttamaan lopultakin kiukaitaan. Hitsarit on jo jatkamassa savukanavien pituutta?
Hyvä juttu jos vaateet menee läpi, muuten koko kiuasstandardeilla ei olisi ollut mitään merkitystä koska ne olisi läpäissyt jokainen kiuas. Nyt on pieni mahdollisuus olemassa että kiuasvalmistajien kiukaat menee uusiksi. Oli aikakin

Hyvä juttu.6.10.2012 11:36 2 SULJE
Jos kiukaan kyljessä olisi ollut merkintänä keskiarvo, moni olisi pamauttanut sen perusteella mökkisaunansa hormin halki. Ei paloturvallisuus parane jos hormilämpötiloja lasketaan laskusuorituksilla. Hyvä juttu

Äänestä

Kaikki aikanaan

Äänestä
  • "Näyttää että ongelman ydin on ratkaistu S-kiukaassa vastaan muut?"


    "KarsiiAkanatJyvistä29.12.2012 20:09
    Peli pelattu jos 600 menee rikki, "hormikiuas" vaarassa pudota."

    Äänestä

panettelijat pulassa.

Äänestä
  • Hormiverkkoja ei tarvita kun hormilämmöt laskevat turvalliselle tasolle. Huiput alle 600 ja Hormikiukaille tuli lähtö.

    Äänestä

Kiuasvalmistajille ongelman ratkaisu olisi ostaa S-kiukaan patentit kimpassa.
Ei tarvita kiukaita varten uutta h-luokkaa ja kaikki voittaa.

Äänestä

S-kiuas olisi mennyt " kaupaks" jos
siinä olisi ollut " veto"

Äänestä

"S-kiuas olisi mennyt " kaupaks" jos
siinä olisi ollut " veto"

On selvää että kiuasvalmistajana S-kiuas on sinulle ongelma, koska "veto" ym provojen sijaan, et näytä keksineen todellisia vikoja S-kiukaan saunomis- tai käyttöominaisuuksista.

Suorat kommentit käyttäjiltä puhuvat omaa kieltä:
http://www.sydankiuas.fi/index.php/kayttajien-kommentteja-sydan-kiukaasta/

Ostajan turvaksi, S-kiuas taitaa olla ainoa kiuas maailmassa jolle valmistaja voi myöntää 2 kk. laatutakuun palautus mahdollisuudella.
- "kaupaks" esteenä tuskinpa!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


koska : kirjoitti:

Tulisijojen CE-merkinnässä ilmoitetaan savukaasujen lämpötila.

Ongelma on, että CE-merkinnässä ilmoitettu savukaasujen lämpötila vastaa nimellistehotestissä (tai vastaavassa) olevaa keskimääräistä savukaasujen lämpötilaa.

Todellisuudessa, kun tulisijaa lämmitetään tehokkaasti, savukaasujen lämpötilat voivat olla selkeästi korkeampia kuin mitä on ilmoitettu CE-merkinnässä.

Tulisijastandardeja tulee korjata siten, että tulisijojen CE-merkinnässä ilmoitetaan savupiippuihin menevien savukaasujen mitoituslämpötila, joka vastaa savupiippujen lämpötilaluokitusta.
______________________________________________________________

VTT Savupiippujen ja tulisijojen mitoitus (s.10)

 Saunan kiukaaseen yhdistettävän piipun lämpötilaluokan on
aina oltava T600
_______________________________________________________________

Voiko edellisen ymmärtää siten, että ongelma on tiedostettu (aina T600) mutta tyyppikilpiin liitetään kuitenkin vain nimellistehotestin laskennallinen keskiarvo?

Mitä yleensä tehdään tyyppikilven hormilämpötilamerkinnällä koska kiukaita ei saa liittää tuloksista riippumatta kuin T600 luokituksen hormiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu