seksiriippuvuus ?

kowska

missä menee raja seksiriippuvuuden ja normaalin seksuaalisuuden välillä? tai mistä itsessään voi tunnistaa seksiriippuvuuden? kertooko ikä jolloin neitsyyden on menettänyt ihmisestä jotain?

1

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vhvjhjvh

      Ikä jolloin neitsyytensä on menettänyt ei kerro mitään seksiriippuvuudesta, eli seksiaddiktiosta.

      Seksi on terveellä ihmisellä ominaisuus joka on "pakollista", eli ihminen ei voi kontrolloida halujaan tai esimerkiksi rakastumisiaan.

      Tarkennetaan: Ihminen ei voi kontrolloida tunteitaan.

      Addiktiossa kuitenkin käy niin että ihminen ei voi kontrolloida _tekojaan_.

      Tästä sitten voi päätellä sen että Seksiriippuvuus on ihmisellä silloin kun kohdat A ja B täyttyvät ja kohdat ovat A) Ihminen ei voi kontrolloida tekojaan B) edes silloin kun ne aiheuttavat hänelle tai jollekulle muulle haittaa. (vrt. esimerkiksi huumeriippuvuus.)

      Esimerkiksi jos ihminen masturboi ja hänen on "pakko" masturboida kun tekee niin mieli, on vielä ihan tervettä vaikka tunne olisikin pakottava. Sen sijaan jos esimerkiksi masturboinnin tarve on niin pakottava ettei ihminen mene esimerkiksi sovittuun työhaastatteluun, tai jättää esimerkiksi jotakin muuta tärkeää väliin, voidaan puhua addiktiosta.

      Lisäksi pitää vielä tarkentaa se että määrä ei koskaan määritä addiktiota.

      Usein kuuluu kysyttävän että onko se ja se määrä viikossa tervettä (eli peräisin riippuvuudesta) Vastaus on aina ja ainkaikkisesti: Ei ole.

      Esimerkiksi osa alkoholeista eivät ole, vastoin yleistä luuloa, räkäkännissä kekkuloivia juoppoja, vaan he voivat ottaa esimerkiksi työpäivän aikana pelkän lasillisen viinaa, koska se rentouttaa ja lievittää stressiä. Viina kuitenkin myös heikentää reaktioaikaa ja voi heikentää myös päätöksentekoa, jolloin siitä vähäisestäkin määrästä voi olla haittaa muille työntekijöille (koskee esimerkiksi lentäjiä tms.)

      Addiktion oireet ovat myös aika selkeitä. Esimerkiksi henkilö joka nauttii työpäivän aikana tuon lasillisen viinaa, voi ahdistua hyvinkin pahasti ellei saa päivittäistä viina-annostaan. Normaali terve mieli ei ahdistu sellaisesta.

      Netissä on addiktiokeskusteluissa viljelty linkkejä kyselyihin joissa pyritään määrittelemään onko ihminen esimerkiksi nettiaddikti, tai tässä tapauksessa seksiaddikti. Noihin kysymyksiin ei saa luottaa käytännössä lainkaan, koska suurin osa ihmisistä on niiden perusteella addikti ja tuollaiset kyselyt myös hämärtävät sitä mikä addiktio on.

      Addiktio voi olla kemiallista riippuvuutta, kuten huumeiden kanssa, mutta siinä voi olla mukana myös kontrollipakkoa, esimerkiksi ylläolevan esimerkin mukaan silloin jos määrä on hyvin vähäinen, mutta määrän puute aiheuttaa ahdistusta, juuri kontrollin menettämisen pelon kautta.

      Kun muistaa kysyä, eikä valehtele itselleen, että "Aiheuttaako (nnnn) haittaa elämään?" ja "Millaista haittaa (nnnn) aiheuttaa elämääni?" silloin saa selville onko kyse addiktiosta vai jostain muusta.

      Lisäksi pitää muistaa myös se että jokainen tapaus on yksilöllinen, ja siksi juuri sinun tilanteeseesi sopivaa vastausta ei voi sinua tuntematta antaa kukaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7835
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5931
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      67
      5426
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5323
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4642
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      108
      2359
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1261
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      5
      1203
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      38
      1056
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      47
      1042
    Aihe