aavikkosafarit ym. sharmissa

kamelinkakka

Onko Siinain autiomaa niin lähellä, että sinne järjestetään retkiä sharmista. Onko kukaan ollut sellaisella. Onko esim. kamelisafareja joille voisi mennä pienen lapsen kanssa.

Entä minkälaisia ne lasipohjaveneretket on. Voiko niille mennä vaikka ei sukella. Näkeekö muksukin sieltä niitä kaloja?

Mitä moiset retket maksaa ja mistä kannattaisi varata?

4

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Me kävimme lasiveneretkellä. Rannalta varasimme sen jostain kojusta. Veneen pohja on lasia, eli lapsikin näkee hyvin. Ihan pieniäkin lapsia oli mukana. Vene pysähtyy jossain vaiheessa ja saa mennä snorklaamaan. Me ei menty eikä kovin moni muukaan. Rannalta kivempaa ja turvallisempaa. Paikallisten retki kannattaa ottaa, koska on paljon halvempi (ja ilmeisesti ihan samanlainen, koska matkatoimistojenkin retket ovat kansainvälisiä.) Hinta ei nyt muistu mieleen, mutta ei ollut kallis.

      Kävimme myös kameliratsastuksella. Se taisi olla 23 euroa kolmelta yhteensä(yksi oli lapsi). Hintaan kuului seuraavaa:
      Menimme taksilla autiomaahan. Ratsastimme kamelilla. Kiipesimme "vuorelle", katsoimme auringonlaskua ja kävimme sen jälkeen beduiinileirissä. Ihan kiva retki ja voi ottaa lapsenkin mukaan. Lapsi(enkä minä) ei kyllä erityisemmin tykännyt juuri siitä ratsastusosuudesta.

      Jännä juttu muuten, että siellä myytiin myös beduiini-illallisia eri hintaan. Ohjelma on ihan sama kuin kameliratsastuksessakin, mutta meille tarjottiin leirissä vaan teetä, muille ruokaa.

      Mönkijäsafarilaisia näkyi myös paljon. Se näytti aika pölyiseltä hommalta ja ajoivat aika hurjaa vauhtia. Porukassa pitää myös pysyä, ettei jää jälkeen. Hiljaisempi tahti lapsen kanssa ei siis ehkä tule kysymykseen.

      Matka näille safareille ei ole pitkä, ehkä 20 minuuttia taksissa.

    • snorkkeli

      Mikä on pienen lapsesi ikä? Suosittelen veteen tottuneelle lapselle kalojen katselua ihan vaan reilusti vedessä (pienin tapaamani snorklaaja on 4-v) kellukkeet käsiin jos ei osaa uida, menette yhdessä veteen ja snorklaamista voi ensin harjoitella vaikka altaassa. Sitä paitsi Punaisen meren suolapitoisuus on niin korkea että se kelluttaa pientä lasta aika hyvin vaikka ei osaisi uida

      • kamelinkakkis

        Lapsi on vajaa 2 vuotias tuolloin, joten ei vielä harjoitella snorklaamista hänen kanssaan. Mutta kalat on mieluisaa katseltavaa akvaarioissakin, joten lasipohjaveneelle varmaan menemme.

        Emme ole vielä valinneet hotellia. Jostain luin että joillakin rannoilla kalat tulee ihan rantaan. Missä meren nähtävyydet olisi lähimpänä rantaa? Pääsekö aikuiset Naaman rannalla näkemään koralleja ja kaloja snorklaamalla ollenkaan, siellä kun olisi helppo päästä väillä muuallekin kuin rannalle. Arveluttaa nimittäin tuo taksilla suhaaminenkin ilman turvaistuimia.

        Sitten noista kameliretkistä vielä sen verran että kestääkö se ratsastusosuus kauan? Jos meno on kovin retuuttamista, voi olla parivuotiaalle turhan rankkaa sekin.


      • snorkkeli
        kamelinkakkis kirjoitti:

        Lapsi on vajaa 2 vuotias tuolloin, joten ei vielä harjoitella snorklaamista hänen kanssaan. Mutta kalat on mieluisaa katseltavaa akvaarioissakin, joten lasipohjaveneelle varmaan menemme.

        Emme ole vielä valinneet hotellia. Jostain luin että joillakin rannoilla kalat tulee ihan rantaan. Missä meren nähtävyydet olisi lähimpänä rantaa? Pääsekö aikuiset Naaman rannalla näkemään koralleja ja kaloja snorklaamalla ollenkaan, siellä kun olisi helppo päästä väillä muuallekin kuin rannalle. Arveluttaa nimittäin tuo taksilla suhaaminenkin ilman turvaistuimia.

        Sitten noista kameliretkistä vielä sen verran että kestääkö se ratsastusosuus kauan? Jos meno on kovin retuuttamista, voi olla parivuotiaalle turhan rankkaa sekin.

        Ehkä joo 2 vuotias vielä odottelee snorklailua...
        Olen itse majaillut Matka Monten hotelli alueella Coral Bayssa ja siellä on isot pitkät laiturit koska ranta on täysin korallia, laitureilta näkee kaloja koska kalat tulee korallien päällekin ja siinä pinnassa on vettä n 50 cm...Otin suoraan laiturilta kaloista valokuviakin. Mutta hänen tapauksessaan lasipohjavene on myös ihan ok. Naaman rannat on kait enenpi hiekkarantaa. Jos epäröit taksimatkustelua ja valitset hotellin esim naamabaysta niin kyllä sieltä pääsee kaikkialta kalojen ja korallien äärelle, veneet vie merelle.
        Niistä kamelijutuista ei oo kokemusta mutta useimmat retket aavikolla on kyllä kuumia ja rankkoja, meillä oli hotellialueellakin kameli jolla sai lapsia kuljettaa että sellanen vaihtoehto varmaan kelpaa 2 vuotiaalle, mutta ei ehkä vanhemmille. Lapsetkin on niin erilaisia, jotkut jaksaa roikkuu vaik koko päivän jossain kantorepussa ja toiset ei, omani kanssa ei ois tulle mieleenkää lähtee egyptiin kun se oli 2.
        No onhan se aina elämä lapsen kanssa sellasta sovittelua ja tietyistä asioista luopumista, mutta kyllä sanoisin että egyptin lomakohteet on kaikki hyviä kohteita pienenkin lapsen kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      242
      3085
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      17
      1728
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      22
      1424
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      129
      1241
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1238
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1147
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1052
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      957
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      952
    Aihe