papu kuntoon

Katsellessa Lontoon kisoja kiinnittyi huomio jälleen kerran menestyjien vahvaan fysiikkaan. Voimapuoli on kunnossa kaikilla mitalisteilla.
Meillähän on käytetty nyrkkisääntöä : penkki ja rinnalleveto 1,5 kertaa omapaino, kyykky 2 kertaa omapaino. Eli 100-kiloisella penkki/rinnalleveto 150 kg, kyykky 200 kg.

Luonnistuuko tämä meidän kilpailijoilta? Luulen kyllä, että monet maailmanhuiput ylittävät ym. numerot.

Painipuolelta kuulin olympiamitalisti-mieheltä sellaisen viisauden, että ns. täydet painot, eli muutama kilo yli oman painoluokan rajan, pitäisi hankkia mahdollisimman nuorena. Tällöin voidaan parhaina kilpailuvuosina keskittyä laji-treeniin ja nopeuteen.
8381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kyllähän suomalaiset judokat on vahvoja! Lajivoima niiltä vain puuttuu ja se kovuus mitä ulkomaanleireiltä pitäis hakea. Uskoisin, että ainaskin raskaankaluston judokat täyttävät suurinpiirtein nämä "kriteerit"...

Äänestä
  • Öö, tota eihän Suomessa ole yhtään raskaan sarjan judokaa joka osallistuisi kv turnauksiin puhumattakaan arvokisoista. Että vähän vaikeee täyttää kv kriteerejä jos ei ole ketään kilpailijakaan :D

    Äänestä

Itse luin niin, että judotaidotonko viittaa raskaallakalustolla lähinnä kv-tason judokoihimme painoluokista huolimatta

Äänestä

Aloituksessa käsitellään ilmeisesti maajoukkuetason judokoita. Esimerkiksi ei juuri juniorisarjoista aikuiseen siirtyvältä pidä edellyttää maailman huippujen voimatasoja kuin muutaman (3-4) vuoden voimaharjoittelun jälkeen. Ja kannattaako junnuna edes punttieja nostella, ikuisuuskysymys ? Harvempi esim. -73 ja -81 sarjoissa kilpaileva saa vaikka penkkituloksensa tuohon oma paino x 1,5 vuoden punttitreenillä, vaikka ei tekisi mitään muuta kuin punttia tuon 12 kuukautta. Rinnallevedosta puhumattakaan, missä 1,5 x omapaino on todella kova tulos jo kauemminkin harjoitelleelle.

Judoliiton sivuilta löytyy judossa fyysisiä ominaisuuksia ja edellytyksiä käsitteleviä tutkimuksia ja vertailuja missä on ilmeisesti todellisia tietoja sekä Ruotsin, Brasilian ja Korean huippujen voima- ja kestävyysominaisuuksista. Judoliitto -materiaalit -valmennusmateriaalit - viitearvot jne.
Noiden maiden maajoukkuejudokoilla näyttää olevan likimain aloitusviestissä mainitut voimatasot, ehkä 0,1 yksikköä alle.


Liitossa on hyvin paneuduttu asiaan ja tuossa nostetaan myös muita judossa tärkeitä voimaominaisuuksia esiin. Itse nostan työntöliikkeitä ( penkkipunnerrus) tärkeämmäksi rinnallevedon, lisäpainoleuan, riipunta (judogista) sekä vauhdittoman pituuden. Lisäksi noissa testeissä on juoksu keilaradalla sekä 20m juoksu, mitkä kertovat hyvin judokan nopeudesta ja koordinaaatiokyvystä.

Lopputulema omasta mielestäni: punttitreeni näyttää olevan välttämätöntä, mutta mieluummin treenaan liikkuvuutta ja heittoja ;) Esim. jotain taannoin Suomessa vierailleen Lippmanin harjoitusten kaltaista.

Äänestä

Suomessa isot äijät on -81 ja yläspäin...

Äänestä

mee muualle puntties kaa! hikinen puntti räkis

Äänestä

Olisiko realistinen tavoite se, että n. 20-vuotiaana olisi lopullinen lihasmassa melko lailla paketissa. Lukio-iässähän voima tarttuu hyvin johtuen hormonaalisista tekijöistä.
Järki mukana ja selkää suojellen siis.

Äänestä
  • Jep, juuri näin. Hullun horinaa väittää ettei junnuna tarttis nostaa punttia vaan vasta aikuisena. Totuus on kuitenkin että judokan pitäisi olla fyysisesti valmis siirtyessään yleiseen sarjaan. Ei silloin voi aloittaa vasta voimaharjoittelua.

    Nykyvalmennuksessa levytankoharjoittelu aloitetaan jo hiukan yli 10 vuotiaana. Toki puhtaana tekniikkatreeninä mutta kuitenkin. Heti kun puberteetti alkaa niin alkaa oikea lihasmassaa ja voimaa kasvattava voimaharjoittelu. Se ei ole pitkä rupema, pojilla n. 14 - 20v eli n. 6 vuotta. Se on loppujen lopuksi lyhyt aika joten asiat on tehtävä todellakin oikein. Moniko tekee Suomessa? Niimpä.

    Mitä tulee aloitusviestiin niin ko. tulokset pitäis olla kevyttä kauraa huipuille. Otetaan esimerkiksi vaikkapa Heinävedellä kesällä vieraillut Sergei Aschwanden: 81 sarjan judoka ja rive ennätys 170kg = yli 2x omapaino.

    Judosta löytyy toki äärimmäisen erilaisia tyyppejä. Huipulle on noustu hyvinkin vaatimattomillakin voima-arvoilla(esim. monet japsit ja korealaiset) mutta nämä paikkaavatkin voimanpuutettaan häikäisevällä tekniikalla ja nopeudella. Mutta on täydellistä itsekusetusta verrata näitä suomalaisiin. Suomessa on täysin mahdotonta hankkia samaa lajipohjaa kuin japseilla tai korealaisilla. Meillä ei yksinkertaisesti ole puitteita siihen. Sen sijaan fysiikan kehittämiseen on sekä puitteet että osaaminen. Kyllä fakta on niin että pärjätäkseen suomalaisella judokalla pitää ainakin fysiikka(voima ja kestävyys) olla kunnossa, muuten annetaan liikaa eteen. Mutta se nyt vaatii ainakin sen että nää voimaharjoittelua vieroksuvat puusilmät saataisiin heivattua nykyvalmennuksesta paitsioon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Takapenkki-kuski kirjoitti:

Katsellessa Lontoon kisoja kiinnittyi huomio jälleen kerran menestyjien vahvaan fysiikkaan. Voimapuoli on kunnossa kaikilla mitalisteilla.
Meillähän on käytetty nyrkkisääntöä : penkki ja rinnalleveto 1,5 kertaa omapaino, kyykky 2 kertaa omapaino. Eli 100-kiloisella penkki/rinnalleveto 150 kg, kyykky 200 kg.

Luonnistuuko tämä meidän kilpailijoilta? Luulen kyllä, että monet maailmanhuiput ylittävät ym. numerot.

Painipuolelta kuulin olympiamitalisti-mieheltä sellaisen viisauden, että ns. täydet painot, eli muutama kilo yli oman painoluokan rajan, pitäisi hankkia mahdollisimman nuorena. Tällöin voidaan parhaina kilpailuvuosina keskittyä laji-treeniin ja nopeuteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu