Cee'd vaikuttaisi laadukkaammalta ja on paljon parempi ajaa. Auriksella on taas laaja huoltoverkosto.
Cee'd vai Auris?
Pähkäilijä.
15513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
"laaja huoltoverkosto"
Hämähäkinverkosto?
Cee'd on trendikäs tuote.
Hyundailla on Suomessa 65 valtuutettua huoltopistettä.
Montako niitä pitäisi olla?
Kia'lla on Suomessa n. 50 valtuutettua huoltopistettä.
Montako pitäisi olla?
molemmat ajaneena ottaisin Cee din
Suomi on täynnä huoltamoja ja tuollaisen Toyotan, Kian, yms. huoltaa kuka vain.
Takuun säilymisen edellytys ei ole huoltaminen merkkihuollossa, ei ole ollut enää moneen vuoteen. AD huoltamot, yms, kelpaa vallan hyvin.
Koeajoin itsekkin Auriksen, Ceed:n ja i30 ohella. Auris oli vain yksinkertaisesti tuntumaltaan vanhahtavan oloinen, korealaiset vievät voiton mennen tullen.
Auriksen voisin ostaa vain siinä tapauksessa, että se olisi selvästi halvempi vastaavaa korealaista. Jos saan haluamani ceed:n tai i30:n esim. 15 keuroon, olisin valmis makasmaan täysin vastaavasta auriksesta 12 keuroa.
Jos heti ostat niin ceed, mutta auriksesta on tulossa jo uusi malli, josta on vaikea sanoa onko parempi. Ainakin ceed on paremman näköinen, kuin tuo uusi auris.
On paljon paremman näköinen ja varmasti laadukkaampi kuin Auris.
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288497385143.html
Kovasti kehuja satelee Kialle.
Miksi pitäisikään ostaa rahalla joku co-rollaattori, eilisen helmi. Kun kerran omalla rahalla menee ostoksille. Ceed on minusta onnistunut paketti, eikä lymyile eilisessä.
Tuo on hyvä: Corollaattori!
Termi sopii hyvin siihen kun ajat maantienopeutta jossain "Lehmitsän" aukeilla. Eteen tulee äkkiä ja päättömästi sivutieltä viittäkymppiä Ylermi ja Sanna-Kaisa korollaattorillaan. Kiihdyttää kuuteenkymppiin. Minä jarrutan satasesta. Korollaattori alkaa sellua keskiviivan ja reunaviivan väliä ja kiihdyttelee jopa kahdeksaankymppiin, jos on sellainen paikka, että voisin vaikka päästä ohi. Lopulta geriatric-parkin asukit väistyvät viitakon puolelle takaisin. Ottavat kuitenkin kaartonsa laajana keskiviivan kautta ja sieltä sitten sivutielle. Tietenkin pudottavat tätä ennen vauhdin neljäänkymppiin, että jäävät minulle varmasti mieleen.
Kun lantapiikkarit edustavat viimeisintä muotia. Ja auto valittuna saman trendikkyyden mukaan.
Molemmat ovat hyvin samanlaisia ja järkiostoksia. Kannattaa siis valita ihan fiiliksen mukaan. Koeajolla kannattaa myös tutkia sellaiset yksityiskohdat mitkä itselle tärkeitä. Esim. kumpaan sopii omat harrastusvälineet, rattaat, istuimet jne. parhaiten. Tai kummassa saa paremman istuma-asennon.
Aurista harkitsevan kannattaa tietty odottaa uutta mallia jos vaan pystyy.
Uusi Ceed farmari on kyllä erittäin houkutteleva ja siistin näköinen auto.
Itse taidan päätyä Ceediin. Tuntee paremmin olevansa elossa.
Kiinnostuslistalla jetulla ykkössijalla Ceedin farkku ja sama vehje Hyundain paketoimana. Taitaa valinta ratketa varustelun perusteella. Kiassa ehkä "parempi meininki" tosiaan.