.....kirjoitit tuossa taannoin, että Avensikseen ei saa pysäköintitutkaa kuin Premium-varustetasossa.
-perustat väitteesi ilmeisesti internet-sivustoon........Aveen saa kaikenlaisia lisävarustepakettia, joita ei nettisivuston mukaan saa.......Itse otin mm. Crome-paketin.... -kyselemäsi tutkan saa Protection-paketilla.
-perustat väitteesi ilmeisesti internet-sivustoon........Aveen saa kaikenlaisia lisävarustepakettia, joita ei nettisivuston mukaan saa.......Itse otin mm. Crome-paketin.... -kyselemäsi tutkan saa Protection-paketilla.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Saa ilman Protection-pakettiakin, ihan erikseen. Joko pysäköintitutkana (korinväriset sensorit edessä ja takana) tai peruutustutkana (vain takana). Itse otin Sol Plussaan.
Jep, näin tosiaan on mutta ne on Suomessa asennettuja tarvikelaitteita. Tutka ei näytä mikä on tilanne eri anturien kohdalla eikä piippausääni tule siitä kaiuttimesta minkä puolella este on. Tokihan sellainen tarviketutka olisi riittävä kun Sol-varusteisessa olisi kuitenkin kamera.
Joskus aikaa sitten tuli uusikoppainen Ave koeajettua ennen face-liftiä ja pidin paljon auton suuntavakaudesta (2L CVT). Nyt kun koeajoin 1.8L CVT sedanin niin kyllä oli pettymys. Ohjaus aivan liian kevyt, suorastaan hutero eikä auto kulkenut vakaasti kuten ennen face-lifitä koeajamani. Lisäksi penkki face.lift mallissa reilusti huonompi.
Tämä erittäin sääli koska uusi ave olisi suorastaan halpa automaatiksi. Aveen kun saa 10% alennusta verottomasta hinnasta eli 2-2500e. 1.8 cvt SOL on suorastaan halpa uudeksi automaatiksi mutta ... pettymys. Muilla merkeillä alennukset on 5% tuntumassa ja autot lähtökohtaisestikin kalliimpia.
Tämä selittää myös sen miksi Tojoliike voi antaa vaihdossa paremman hyvityksen kuin muut merkit. Tojon nettohinta on halpa. Esmes Ave on selvästi halvempi kuin Huyndai (jos bensa-automaattia etsii).
Elikkä itselle Ave voisi tulla kyseeseen hyvin vähän ajettuna käytettynä ennen face-lifitä olevana mallina mutta ei uutena.
Ehkä Tojotaan pitää palata kun seuraavan sukupolven Ave joskus 2014 lopulla esitellään. Toivottavasti silloin jättävät tuon 2-koppaisen aven korirakenteen hienosäätelyn faceliftailun mitä kolmoskoppakin on ja tekevät oikeasti uuden auton jossa olisi myös jonkinlainen ergonomia.
-onko sulla parempaa tietoa, vai MUTUA, että : "Suomessa asennettuja tarvikelaitteita"? -mitä olen esitteitä tutkinut, niin käsittääkseni tehdastilauksena asennetut hilut eivät poikkea Premium-tason varusteista.......
"Ohjaus aivan liian kevyt" -tällaista kommenttia en ole eläissäni kuullut! -"hampaat irvessä"-ohjastamisesta kyllä! -liekö ajamiesi autojen rengasvalinnat ollenkaan samat???
-toi vaihtohyvitysselityksesikin kuullostaa oudolta? -siis väitit että, jos uusi Tojota halpa, niin käytetty on sen takia kallis? -en ymmärrä......toki jos tarkoitat välirahaa, niin tuo selittää jotain, mutta ei sitä, että Avensis käytettynäkin on hintansa pitävä.....
No liikkeessä sanoivat että on jälkiasenteisia ja siksi ei tule näyttöä eikä piippaa sen kulman kaiuttimesta mikä hälyyttää.
No jos ostaa Aven uutena ilman vaihtoautoa, hinnat on suorastaan edulliset ja alennuksen määrä tosiaan 2-2500e.
Koska alennusta voivat antaa noin paljon, voivat käyttää muita merkkejä korkeampaa katetta kompensoimaan vaihtohyvitystä eli voivat hyvittää liki saman mitä tulevat ottamaan käytetystä vaihdossa.
Kyllä Ave hyvin hintansa pitää ja ostaja löytyy aina. Sellaisen uskaltaa ostaa eikä tarvi pelätä kalliita remppoja (vaihteistoja, nokkaketjuja tms.).
Koeajoin esittelyautoja joissa on tehtaan ensiasennusrenkaat.
Uudessa mallissa (1.8) ohjaus oli täysin tunnoton ja ylikevyt niin että ihan motarilla ajo oli tuskaa kun auto meinasi jatkuvasti karata naapurikaistalle tai kaiteeseen. Vaati siis jatkuvaa keskittymistä.
No nyt on uusi koppainen (ennen face-liftiä) etsinnässä jos löytyisi suoraan kulkeva ja vähän ajettu 2L CVT yksilö. Tarjontaa on suhteellisen vähän.
Pienillä käyttökuluilla kulkevia bensaautomaatteja ei juuri ole tuon Aven lisäksi.
Tojo on vähän sellainen viha-rakkaussuhde. Huono ergonomia ja onneton suorituskyky mutta kaikki vaan toimii ja kulutuskin on pieni.
Jos nyt osaisi tuollaisen 09-10 mallisen CVT Aven ja vaihtaisi sitten kun täysin uusi Ave tulee myyntiin olettaen että etutilat on mitoitukseltaan paremman kuin Fabiassa ja kiihtyvyys alle 9 tuntumassa. Parin vuoden päästähän se pitäisi olla saatavilla.
Joo, olet oikeassa,,, on huono ajettava.
Me köyhät ajamme avella.