Apua, japanin jättitatar valtaa mun pihan. Olen koko kesän niittänyt, käyttänyt Round-upia, mutta kasvi pukkaa uutta tainta. Mitä tehdä?
japanin jättitatar-ongelma
9
2201
Vastaukset
- Juurissa vielä ytyä
Jatkaa vaan sinnikkäästi niittämistä,heti kun uutta kasvua näkyy.Tai ostaa tehokkaampaa myrkkyä,tiivistettä,puutarhamyymälässä neuvovat.Tai peittää alue valoa läpäisemättömällä materiaalilla koko ensi kesäksi,muovi,pahvi,sanomalehti hiekka tms.painoksi.
- mallalp
Kiitos neuvosta, taistelu jatkukoot :)
- onko ongelmakasvi
Meille on ilmestynyt hernepensasaidan juureen tuota tatarta. En tiedä mistä se on tullut. Antaako kasvaa vai tulisiko hävittää pois. Jossain leimattiin "ongelma" kasviksiksi.
- kasvattaja
Mistä tiedät että se on juuri tuota tatarta, niitä on paljon erilaisia muitakin tatarkasveja ?!
Muuta se muualle ja katso mitä tulee, istuta vaikkapa pohjattomaan ämpäriin ja se maahan, ei pääse leviämään.- ei toivottavia
Kaikkea löytyy tästä sivustolta.
http://www.ely-keskus.fi/fi/tiedotepalvelu/2010/Sivut/VieraslajitUudellamaalla.aspx
Lisäisin tuohon vielä elämänlangan eli Isokierto joka leviää metsissä ym ympäristössä.
- Voittaja
Tehokkaimmin pääsee eroon kuin suihkuttaa Nurmikon voikukkahävite-nimistä myrkkyä. Jo muutaman tunnin päästä se on käpertynyt kippuraan. Anna sen kuolla rauhassa että juuret ehtivät kuoleentua.
Minä tein sen tempun kolme votta sitten. Nyt riittää, kun suihkuttaa ne pienet alut, jotka nurmikossa kauempana. Sitkeyttä se vaatii, mutta kannattaa: tänä vuonna on enää hyv in harvakseltaan ilmaantunut uusia yrittäjiä.
Sama myrkky tehoaa myös esim. nokkoseen ja tietysti voikukkaan. - Pasi 700
Japanintatarin hävittämisestä löytyy huonosti tietoa suomenkielellä. Tietoa ja sitkeyttä kasvin hävittäminen todella vaatii, kyseessä on glysofaatillakin vuosien työ. Onnea ja menestystä, aloittakaa hävittäminen välittömästi. Älkää levittäkö kasvia tai sen osia ympäristöön, se leviää tehokkaasti pienestäkin vihreästä kasvin osasta tai juuren palasta. Tutustukaa alla oleviin linkkeihin. Ongelma on isompi kuin uskottekaan. Hävittäkää kaikki tatarlajikkeet!
Muutamia linkkejä, jotka auttavat kasvin hävitämisessä:
http://www.kingcounty.gov/environment/animalsAndPlants/noxious-weeds/weed-identification/invasive-knotweeds/knotweed-control-video.aspx
http://apps.rhs.org.uk/advicesearch/Profile.aspx?PID=218
http://www.dpiw.tas.gov.au/internnsf/WebPages/PWOD-8AP68K?open
http://www.puutarhakarkulaiset.fi
http://www.ymparisto.fi/default.asp?contentid=430405&lan=FI
http://www.vieraslajit.fi/- Pasi 700
Kokeilkaa linkissä käytettyä menetelmää, jossa glysofaatti injektoidaan runkoon sisälle.
Pienten lehtien alkujen käsittely ei ole tehokasta, pinta-alaa myrkylle pitää olla.
Myrkyn vahvuuden tulee olla oikea, ei liian vahva, eikä laimea, jotta myrkky kulkee juureen ja tappaa sen. Jos myrkky on liian vahvaa, se tappaa lehden, eikä imeydy juureen. Vain juuret tappamalla kasvi kuolee.
Olen käsittänyt, että 2% seos noin 40% glysofaattia on ruiskutukseen oikea seos. Injektointiin vahvempi seos.
Kasvusto vaatii usean myrkytyksen useana vuotena. Injektointi on tehokkain torjuntatapa.
Yrittäkää löytää ja jakaa oikeaa tietoa, se on yllättävän hankalaa. Toimimalla oikealla tiedolla, vähentää työaikaa ja määrää paljon. Toimii vasta kun tietää miten torjunta kannattaa tehdä (niittäminen alas ei edistä, vain hidastaa kasvua ja myrkky ei pääse juuristoon) - Pasi 700
Pasi 700 kirjoitti:
Kokeilkaa linkissä käytettyä menetelmää, jossa glysofaatti injektoidaan runkoon sisälle.
Pienten lehtien alkujen käsittely ei ole tehokasta, pinta-alaa myrkylle pitää olla.
Myrkyn vahvuuden tulee olla oikea, ei liian vahva, eikä laimea, jotta myrkky kulkee juureen ja tappaa sen. Jos myrkky on liian vahvaa, se tappaa lehden, eikä imeydy juureen. Vain juuret tappamalla kasvi kuolee.
Olen käsittänyt, että 2% seos noin 40% glysofaattia on ruiskutukseen oikea seos. Injektointiin vahvempi seos.
Kasvusto vaatii usean myrkytyksen useana vuotena. Injektointi on tehokkain torjuntatapa.
Yrittäkää löytää ja jakaa oikeaa tietoa, se on yllättävän hankalaa. Toimimalla oikealla tiedolla, vähentää työaikaa ja määrää paljon. Toimii vasta kun tietää miten torjunta kannattaa tehdä (niittäminen alas ei edistä, vain hidastaa kasvua ja myrkky ei pääse juuristoon)Injektointiin 3 ml "raakaa" (360 g/l) glysofaattia. Pistos 2 "solmun" alapuolelle 3 cm verran, jotta aine mahtuu "putkeen"
Ruiskutukseen 2% glysofaattia (360 g/l). Eli 20 ml glysofaattia litraan vettä.
Kasvissa oltava tarpeeksi iso varsi injektointiin. Kasvissa oltava tarpeeksi lehtiä ruiskutukseen. Paras ajankohta loppukesä, kun kasvi tarpeeksi iso, yli metrin korkea.
Antakaa kasvin olla rauhassa ainakin kuukausi käsittelyn jälkeen, torjunta-aineen imeytymiseksi juuriin. Tarkkailkaa aluetta laajalta alueelta. Jatkakaa torjuntaa ja tarkkailua useita vuosia.
Älkää levittäkö kasvin osia ympäristöön, leviää vihreistä kasvin osista. Ei saa jättää maahan, säkitettävä, poltettava.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943839Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512712Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741290Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151230Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101149- 46934
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019920- 40835
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt211800Kyllä oli tuas maukkaan näköinen herkkupöytä
Mehta Manin uudenvuoden vastaanottajaisissa: kaöjoo ja nakkia ainakin. Savukallookin tais olla ja sinkkua54668