Kysyisin kesämökin tontin myynnistä.

kuis on.

Omistan rantaviivaa lähes 100mtr. Itselläni on rannassani pieni huvila. Rannan yläpuolella on omistamaani maaaluetta saman leveydeltä ja rannasta ylöspäin noin 200mtr. Alueella on rantakaava. Itse rantaan ei saa rakennuslupaa. Alueella on huviloita , harvahkossa. Rantaan on tie. Voinko myydä omistamastani rantaalueesta pieniä tontteja . Yksittäisen tontin koko olisi noin 50mtr rannan suunnassa koko maaalueen leveydeltä ja noin 20-30 mtr toisin päin .Koska kohteelle ei saa rakennuslupaa ajattelin että ostaja lohkoisi itse kustannuksillaan palstan. Kohteelle hän voisi rakentaa ns, "Jalasmökin" Siis sellaisen joka ei ole perustuksilla ..ja joka voidaan tarvittaessa siirtää. Omasta maaalastani voisin noin lohkoa muutaman mökkipalstan. Miten olisi.

34

1109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Slummi

      Siinähän olisi jalasmökkejä tiheämmässä kuin siirtolapuutarha-alueella. Kuka tollaseen sumppuun haluaisi tulla?

    • tepe

      Saahan siitä myydä, sehän ei ole kiellettyä. Ostaja sitten itse arvostaa ostaako maata ilman rakennusoikeutta, voi olla ostajat tiukassa. Joku voi tietty tykätä pelkästään telttailusta tai vaunun kanssa retkeilystä niin sellaiseen miksi ei vaikka ahtaalta tuntuu.

    • kuis on.

      Maassamme on rannat jo kaavoitettu joten monen täytyy tyytyä vaatimattomampaan mökkiin. Usein kaavaalueella huviloita on harvakseen. Usein satojakin metrejä on huviloiden väliä. Tällaisella jalasmökki asumisella voitaisiin vaikkapa kaupunkilaisille tarjota edullinen mökkipaikka. Jotkut haluaa asua huvilassa josta naapuriin on satoja metrejä. Huvilapalstojen hinnat ovat erittäin kalliita. Vaatimattomammalla palstalla voisi tarjota useammalle mahdollisuuden nauttia kohtthintaan kesästä. Lisäksi omassa rannassani on vapaa rannan käyttöoikeus. Ranta on tilava . Itse asumme sen verran kaukana että emme tarvitseisi kyseistä maaalaa.

      • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

        Koska siellä on rantakaava, nii siinä sanotaan kuinka syvälle se uolottuu. Sen metsänpuolelle saaanee rakennusluvan poikkeamaluvalla.


    • mk

      Yleensä hajaasutusalueella ainakin enne rantatontin minimikoko oli 2000m2 ja ei kai vielkään saa pienimmille rakentaa ilman rantakaavaa. Rantakaavasta saa tiedot voiko alueelle nää rakentaa mitään ja poikkeusluvalla voi saada mutta ei kukaan osta tonttia jolle ei voi rakentaa mitään.

    • ???

      Myös jalasmökki vaatii rakennusluvan ja siten rakennusoikeuden, jos siinä on tulisija.

    • rannatonna

      Jos tontii on rannan suunnassa vaikka sen 40-50m ja kuivalle maalle niin kauas, kuin sinulla maata on, 200m, ei ymmärtääkseni rantarakentamisoikeutta tarvita, jos rakentaa sinne tontin takareunalle eli riittävän kauas rannasta. Jos tontin hinta on kohdillaan, niin miksei voisi ostajia ollakin, olisihan siinä kuitenkin oma ranta ja venepaikka.
      Asiasta en nyt ole kuitenkaan varma, korjatkoon joku, jos olen väärässä.

    • kuis on.

      Mitäs rakentamista siinä on jos paikalle tuodaan valmis mökki kuormurilla ja samaten vaikka ulkovarasto. Molemmat vain sementti pylväiden varassa. Ei kaikki lomalaiset ole Puuha Petejä joiden täytyy nikkaroida päivät pitkät. On sellaisiakin jotka haluavat vain luonnonrauhaa.

      • ???

        Hän on sitten ystävällinen ja kokeilee tällaista juttua ja katsoo miten käy...


    • ölkjölkj

      Tämähän on se perinteinen tarina. Mitähän joku hullu kaupunkilainen maksaisi postimerkin kokoisesta tontista, jos sen myisi? Etsiessäni mökkitonttia tällaisia tuli useampi vastaan. Pari hulluinta oli tehnyt paikan päällä vielä avohakkuun, että puut saatiin ensin muutettua rahaksi.

      Kun ilmoitin hakevani vähintään hehtaarin tonttia, niin keskustelunaiheet loppuivat lyhyeen.

      Kun tontin hankkii loppuelämäkseen, niin pitää sitä tilaa vähän olla.

      • ei määräalaa ikinä

        Juurikin näin monta "hyvää tonttia" pilattu rahan ahneuksissa ja lohkottu ja pätkitty puut miten saatu paras tuotto ja raiskattua metsäpalstaa yritetään ylihintaisena myydä hyvänä rantarakentamiskohteena kunhan mökin tekee 200-300m päähän rannasta ja pieni laavu rannalle voi vahingossa rakentaa.
        Parempi ostaa selvä kaavatontti eikä mitään myyjän ja välittäjän lupauksia monta pettymystä nähty näissä määräalakaupoissa piti olla yksi rantarakentamispaikka ja lopuksi yksi oli neljän keskimmäisillä tonteilla kun tekivät kaupan jälkeen rantakaavan josta ei ostajalle virkattu mitään.
        Eipä ostaja hihkunut riemusta vaikka Saimaa kyseessä.


    • pikku,pikkumökki

      Olettekos koskaan lukeneet että kun on noita siirtolapuutarhoja niin onko kukaan koskaan valittanut tonttinsa pienuudesta ta mökkinsä pienuudesta.
      Ei ole siitolapuutarhamökit menee kuin kuumille kiville. Riippumata tontin koosta.

      • ???

        Varsinaisestihan kyse olikin siitä, että viedä sinne, alueelle, jonne ei ole rantarakennusoikeutta, näitä jalasmökkejä. a) edes siirtolapuutarhamökit eivät ole jalasmökkejä b) rantalomasumisen ja siirtolapuutarhan ideat poikkeavat aivan radikaalisti toisistaan c) jalasmökkejäkään ei voi viedä alueelle ihan tuosta vaan ja rakennuslupa tarvitaan rakennukseen, jossa on tulisija.


    • jkk.

      Maassamme keskimääräisen kesämökki tontin neliömäärä on3500 neliötä. Siirtola puutarha tyyppisten mökkitonttien keskikoko on 250-500 neliötä.
      Elikkä yhden keskikokoisen kesämökkipalstan kokoiselle neliömäärälle mahtuu lähes 10 siirtola puutarha pyyppistä mökkiä .

    • d

      Rakennusluvan jalasmökeillekin tarvisi, ei se tulisija siinä ratkaise. Eli palstalla pitäisi olla rakennusoikeutta. Mutta kun ei ole niin ei niille saa rakentaa.

      Jos sinne pysäköi pitemmäksi aikaa majoittumiseen vaikkas asuntovaunun niin sitten tarvitsee toimenpideluvan, mra 62§: "3) asuntovaunun tai -laivan tai vastaavan pitäminen paikallaan sellaista käyttöä varten, joka ei liity tavanomaiseen retkeilyyn tai veneilyyn (liikuteltava laite);". Mutta siis toimenpidelupakin edellyttää rakennusoikeutta kaavassa tai sitten sen ulkopuolella poikkeamispäätöstä ELY -keskuksesta.

      Myydähän voi mitä vaan, mutta kun joudut sitä jalasmökkikanssa naapureina pitämään, niin kannattaa kertoa avoimesti ostajille, mitä ovat ostamassa, ettei pettymys tule liian suureksi.

      • Maalaisjärkeä tarvii

        Ranta-alueella myös uuden kiinteistön muodostaminen vaatii kunnalta luvan.


    • Kokemusta vuosia

      Jalasmökin saa pystyttää ilman rakennuslupaa.Olen myynyt useita jalasmökkejä,tulisijalla, tontteineen,eikä asiasta ole ilmennyt minkäänlaista ongelmaa.Toki alkuun jouduin näyttämään,miten homma toimii,kun jokin jolla on aikaa päivästä toiseen,oli käynyt tekemässä ilmoituksen luvattomista rakennuksista.Viimeisimmän toteutin saareen ja ostajat ovat olleet tyytyväisiä,ovat asuneet jo kaksi vuotta kesäisin tässä liikuteltavassa "vaunussa".Tosiaan,ne eivät näytä vaunuilta,vaan todella kotoisilta,pieniltä mökeiltä.

      Viimeisimmässä saunamökissä oli pyörät alla,jotka olivat peitetty kauniisti ja mökki näytti myös hyvältä.Kuka täällä tuollaista väittää,ettei onnistu,ei osaa asiaansa tai on vain kade,joka johtaa sitten näihin asiattomiin keskusteluihin.Itse jatkan tätä harrastustani samalla tavalla,kuin enenkin.Näin täällä etelärannikolla homma on sujunut,vaikka palstan "tietäjät" muuta väittävätkin.

      Kultaa tällä ei vuole,mutta pientä vaivanpalkkaa saa,muiden toimien lisäksi.

      • selvä kuin vesi

        Myy mulle heti avaimet käteen periaatteella jalasmökki jos se saa olla paikoillaan! Laitappa yhteystiedot näkyville niin tehdään kaupat.


      • SxS

        Mitenkähän mahtaa olla palovakuutusten laita Ja väitän edelleen, että kyllä ainakin suurimassa osassa kuntia sanomista tulee, eihän edes asuntovaunuakaan saa pitää niillä sijoillaan jatkuvasti. Sekä sellaiset pikkuseikat saunan suhteen, että kuinkas ne jätevedet, niistäkin lainsäädäntö jotain sanoo.


      • 6443333

        Voitko tarkentaa, että missä kunnassa nämä myymäsi jalasmökit sijaitsevat?

        Tokihan noin voi tehdä, ei siinä mitään. Jos joku myy ja toinen maksaa, niin mikäs siinä. Jos homma osoittautuu laittomaksi, niin sitten sinä maksat.

        Ainoa pikkujuttu tuossa on se, että homma on laitonta. En tiedä yleisestä käytännöstä, mutta nopeasti katsottuna monessa kunnassa vaaditaan toimenpidelupa liikuteltavan rakennuksen tai asuntovaunun sijoittamiseksi muuhun kuin normaaliin retkeilyyn liittyvissä tapauksissa. Katso esimerkiksi Asikkalan rakennusjärjestys, sivu 3 http://www.asikkala.fi/images/pdf/rakennusjarjestys.pdf


      • yöjalka

        Kertoisitko vielä veronkierto-ohjeita, niin olisi varaa tilata se jalasmökki.


      • omavakuutus
        SxS kirjoitti:

        Mitenkähän mahtaa olla palovakuutusten laita Ja väitän edelleen, että kyllä ainakin suurimassa osassa kuntia sanomista tulee, eihän edes asuntovaunuakaan saa pitää niillä sijoillaan jatkuvasti. Sekä sellaiset pikkuseikat saunan suhteen, että kuinkas ne jätevedet, niistäkin lainsäädäntö jotain sanoo.

        Ylsityisen hlön ei ole pakko vakuuttaa mitää ei edes palovakuttaa.
        Ei tule riitaa vakyhtiön kanssa ikinä.


    • No way

      Saahan sitä kaikkea laitonta tehdä kunnes jää kiinni. Itse kyllä alueen laillisena mökkiläisenä tekisin kaikkeni että häiritsevä kiertolaisleiri häädettäisiin alta aikayksikön.

    • 646333

      Et voi. Kuten tuossa jo aikaisemmin todettiin, niin kunnan rakennusjärjestys estää tuon. Ostajan ja myyjän on syytä tutustua tuohon dokumenttiin ennen kauppojen tekemistä. Samoin soitto kunnan rakennusvalvontaan selventää tilannetta. Ei kannata ruveta sotkemaan asioitaan hevosmiesten tietotoimiston uutisilla.

    • kuis on.

      Ketjun aloittaja.
      Juuri tuollaista ns. Jalasmökki asiaa halusinkin keskusteluun´. Mutta kyllä se kesti.
      Nyt kun on jotain konkreettista niin kysyisin. Kuinka tiheässä niitä , vaikka ostettuja Jalasmökkejä voisi sitten olla. Sellaisenhan valmistaa kätevä itsekkin.
      Jalasmökki muistuttaa paljon kaupungeissa olevia puutarhamökkejä.
      Maaseudulla ajatellaan todellakin että naapuri täytyy olla vahintäänkin kivenheiton
      päässä. Vanhahan aikaasta.

      • niin, niinpä..

        Vanhanaikaista. Joo, niin on. Mökit voi laittaa kuten omakotitaloalueillakin, noin 8 metriä toisistaan. Väliin kätevät polut sammalikkoon. Autoille voi laittaa alueen reunaan yhteisen parkkipaikan, niin ei luonnonrauha kärsi liikenteestä. Parinkin hehtaarin alueelle saadaan näin hyvin monta onnellista ja etuoikeutettua lomailijaa. Myöskään vaaralliset luonnoneläimet eivät uskalla alueelle. :p:p


      • Mökki-inssi
        niin, niinpä.. kirjoitti:

        Vanhanaikaista. Joo, niin on. Mökit voi laittaa kuten omakotitaloalueillakin, noin 8 metriä toisistaan. Väliin kätevät polut sammalikkoon. Autoille voi laittaa alueen reunaan yhteisen parkkipaikan, niin ei luonnonrauha kärsi liikenteestä. Parinkin hehtaarin alueelle saadaan näin hyvin monta onnellista ja etuoikeutettua lomailijaa. Myöskään vaaralliset luonnoneläimet eivät uskalla alueelle. :p:p

        Mitä höpiset 8:sta metristä? Tämä ketju koskee laittomia, luvattomia jalasmökkejä.

        Mökit metrin välein, väleihin klapipinot. Takkojen piiput sinkitystä iv-putkesta. Sähköistys tehdään itse Motonetin autosähköjohdoilla (ohut johto on helpompi kätkeä).


      • niin, niinpä
        Mökki-inssi kirjoitti:

        Mitä höpiset 8:sta metristä? Tämä ketju koskee laittomia, luvattomia jalasmökkejä.

        Mökit metrin välein, väleihin klapipinot. Takkojen piiput sinkitystä iv-putkesta. Sähköistys tehdään itse Motonetin autosähköjohdoilla (ohut johto on helpompi kätkeä).

        Tällä tavoin kyllä saataisiin tehokkuus maksimoitua. Turhan suuria piha-alueita kieltämättä suunnittelin, jos 8m olisi mökkien väliä. Joutuisi ehkä kuluttamaan kallisarvoisia lomapäiviä mökkiläinen pihatöissä.

        Tällä tavoin saadaan kyllä vielä huomattavsti enemmän onnellisia mökkeilijöitä alueelle.


    • oma ranta

      Määräaloja varmaan voit myydä. Hinta on sinun ja ostajan välinen asia.
      Voihan joku haluta omaa vene ja laituripaikkaa .
      Voi myös pitää autoa ja asuntovaunua tilapäisesti omalla maalla.
      Nykyisin määräalalle saa lainhuudon.

      • hevosmiehentieto

        Määräalalle ei saa lainhuutoa. Määräalasta muodostavalle tilalle kylläkin. Mutta nyt on kysessä ilmeisesti ranta-alueesta ja siellä uusia tioja ei ihan tuosta vaan lohota...kunnalla on päätäntävalta jos ko. maankäyttö ja rakennuslain 72§:n mukaisesta alueesta.


      • nzkfkggglglglgl
        hevosmiehentieto kirjoitti:

        Määräalalle ei saa lainhuutoa. Määräalasta muodostavalle tilalle kylläkin. Mutta nyt on kysessä ilmeisesti ranta-alueesta ja siellä uusia tioja ei ihan tuosta vaan lohota...kunnalla on päätäntävalta jos ko. maankäyttö ja rakennuslain 72§:n mukaisesta alueesta.

        Kyllä määräalalle saa nykyään laihuudon. Edellinen on väärässä.


    • Kuvittelet hulluja

      Se on kumma kun Pisa-Suomessa vieläkin kuvitellaan että ollaan niin pirusti ovelampia kuin rakennusvalvonta.

      Jotta rakennukseen ei tarvita lupaa jos se nostetaan paikalleen? Olkiluodon työmaan nosturin teho oli 1 000 000 kiloa. Sillä nostaisi vaikka "jalas-kerrostalon" paikalleen!

      • SxS

        Ja usein myös kuvitellaan, että v*ttuillakseen ne määräykset on ja tarkastaja ramppaa katsomassa rakennusta. Ei, kyllä se viime kädessä on rakentajan ja ympäristön parhaaksi.


    • Metri (m)

      Mikä on "mtr" ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4608
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2474
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      995
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      858
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      834
    7. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      58
      831
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      785
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      770
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      716
    Aihe