Onko minulla astma?

Tyttö1990

Olen 22-vuotias 160 cm pitkä nuori nainen. Minulla on atooppinen ihottuma ja siitepölyallergia (useat puut, pujo, homesienet jne.). Tapasin eilen erään kaukaisen sukulaiseni, joka on ammatiltaan terveydenhoitaja. Isälläni on astma ja isäni äidillä on atooppinen ihottuma. Kyseinen terveydenhoitaja sanoi, että olen luultavasti jo sairastunut astmaan ja että kuolen siihen. Hän toi eilen minulle sellaisen vanhahkon puhalluslaitteen (mini-Wright) ja olen nyt puhallellut siihen. Allergialääkitystä minulla ei enää ole, joten olen nyt hieman yskäinen. Puhalsin vähimmilläni 450 (ekalla kahdella kerralla, ehken osannut edes puhaltaa silloin kunnolla) ja parhaimmillani 470-480. Onko tulos huono? Jotenkin olen aivan lamaantunut, kun terveydenhoitaja piti astman kehittymistä välttämättömä ja sanoi, että kuolen siihen ja elän sitäkin ennen kurjaa/sairasta elämää. Samaisen ihmisen takia luovuin jo unelma-ammatistani, ja nyt kouluttaudun amkissa toiseen ammattiin. Hän kun sanoi, etten saa mennä alalle, jos pölisee, tämän sukurasitukseni takia. Hyväksyin sen, mutta nyt taas tuntuu, että koko tulevaisuuteni on viety. Millaista elämäni tulee olemaan? Kannattaisiko minun mennä lääkärille? Onko minulla astma?

2

259

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Henna

      Sukulaisterveydenhoitajasi on nyt liioitellut asiaa rankasti.
      Allergiat ja lähisukulaisesi astma ja atooppinen iho toki lisäävät riskiä sairastua jossain vaiheessa elämää astmaan. On erityisen tärkeää,että hoidat siitepölyallergian tehokkaasti ja erityisesti nenäoireisiin kannattaa käyttää kortisoninenäsuihketta,joka hoitaa nenän limakalvoja, koska nenä ja keuhkot ovat yhtä suurta hengitystietä.

      Tästä linkistä löydät Pef-arvojen viitearvon http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=ima01559 . Puhaltamasi arvot eivät todellakaan ole huonoja.

      Nykyaikana astmasta johtuvat kuolemat ovat erittäin harvinaisia, joten ei syytä huoleen, koska sinullahan ei edes ole todettu olevan astmaa.

      Voin kertoa omasta kokemuksestani,että olen sairastanut astmaa todennäköisesti lapsesta saakka ja lääkityksen sain siihen vasta n. 35 vuotiaana.Mielestäni en ole elänyt mitenkään kurjaa ja sairasta elämää,vaan olen harrastanut liikuntaa ja tehnyt asioita, joista nautin.Lääkityksen saatuani olen vain jaksanut tehdä asioita paremmin.

      Olet nuori ihminen ja tämä on sinun elämäsi eikä sukulaisesi,joten kannustan sinua tekemään itsellesi mieluisia valintoja elämässäsi.

      Allergia-ja astmaliitolla on hyvät nettisivut,josta saa asianmukaista tietoa mm. astmasta http://www.allergia.fi/allergia-ja-astma/astma/ ja tällaisella sivulla http://www.allergiaterveys.fi/fi/etusivu.html voi esittää ilmaiseksi lääkärille kysymyksiä ja vastauksen saa alle viikossa.

      Jos epäilet,että sinulla on astma,varaa ihmeessä lääkärille aika.Hän määrää tarvittaessa keuhkopuhallustestit,joilla asia varmistetaan.

    • Keuhkotautikeuhko

      Huhhuh, onneksi astma ei sentään ole enää nykypäivänä kuolemantuomio. Jos on pientäkään epäilystä että voisi olla astma niin lääkäriin heti! Mitä nopeammin saadaan lääkitys mahdolliseen astmaan niin sitä vähemmän astma ehtii tehdä tuhoja.

      Koska sinulla on atopia ja allergioita, niin sinun kannattaisi aivan ehdottomasti yrittää hakea itsellesi siedätyshoitoa. Sekin vähentäisi riskiäsi sairastua astmaan.

      Ja hoida ihmeessa allergialääkkeet kuntoon, jos on oireita niin ne pitää hoitaa. Onneksi useimmat allergialääkkeet on halpoja, toisin kuin vaikkapa astmalääkkeet, puhumattakaan niistä lääkkeistä joista ei saa kelan korvausta ollenkaan.

      Ja mitä tuohon kaukaiseen sukulaiseen tulee, niin yritä pysyä hänestä kaukana. Aika erikoista antaa ihmiselle kuolemantuomio sen perusteella, että on ehkä mahdollisesti saattanut sairastua astmaan. Taisele unelmiesi eteen! Ja tsemppiä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      96
      941
    2. 59
      868
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      68
      683
    4. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      635
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      61
      632
    6. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      552
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      33
      538
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      24
      512
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      478
    10. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      45
      476
    Aihe