Ajattelimme mennä ensi keväänä pariksi viikoksi Espanjaan Torreviejaan. Kuulimme, että halvin/paras vaihtoehto olisi vuokrata joku asunto. Katsoin http://www.rantuu.fi/vuokrall.htm ja kieltämättä näyttää mielenkiintoiselta. Onko kellään kokemusta asunnon vuokrauksesta lyhyelle ajalle Torreviejaan/muualle Espanjaan? Mitä kannattaisi ottaa huomioon? Paljon eläminen Espanjassa maksaa? Olisin kiitollinen jos joku viitsisi vastata näihin kysymyksiin.
Asunto vuokralle Espanjasta?
8
3339
Vastaukset
- matkailija
Kannattaa käydä katsomassa myös www.interhome.fi sivuilta vuokrattavia asuntoja ja taloja..
- Señorita
Sanoisin etta kaikista halvin tapa vuokrata asunto on ihan paikan paalla. Mutta saattaa olla hankalaa kun olette vain noin lyhyen ajan. Itse otin vain lentoliput ja majoituin pariksi yoksi hosteliin. Ei kestanyt kauaa kun oma asunto jo loytyi.
- Señor
Oon pari kertaa vuokrannut Espanjasta kämpän Matti Lampun kautta.
Oy Feta Ab:n sivut: http://www.kolumbus.fi/samilamppu/
Lampulla ei taida olla kämppiä Torreviejassa, mutta alle 10 km päässä Benalmadena. Lamppu ei ole kaikista halvin, mutta ainakin luotettava ja valikoimaa löytyy kohtuullisesti. Fuengirolasta kämppiä löytyy enemmänkin ja monenlaisia. Sinne on noin 40 km Malagasta ja 30 kentältä.
Eläminen Espanjassa on halvempaa kuin Suomessa. Torrevieja, Benalmadena ja Fuengirola on paikallisjunaradan varrella ja Malagan lentokentältä pääsee niihin suoraan. Junakyyti kentältä Fuengirolaan maksaa muistaakseni 2-3 euroa. Auton vuokraaminenkin on halpaa, mutta liikenne on kuin jostain törmäilyradalta paitsi, että yritetään välttää törmäilyjä. Samalla tavalla mennään sieltä missä on pienikin väli. :-)- Gato
Torreviejastako matkaa Benalmadenaan alle 10 km? Et kai vaan tarkoita Torremolinosta....?
Torreviejan lähin kenttä on Alicante, Torremolinoksen puolestaan Malaga. - Jari & Minna
Moi. Olisi kiva tietää miksi sanot että tämä "Lamppu" on epäluotettava. En epäile että eikö näin voisi olla, mutta olisi mukava kuulla millä lailla hän on sinua huijannut etc... Näin kokemuksestasi olisi hyötyä meille muille huoneiston vuokraajille. Mikäli taas sinulla ei ole mitään esimerkkiä asiasta, niin ole varovainen, sillä kunnianloukkaus on silloin lähellä, jos et pysty kantaasi perustelemaan.
- viisastunut
Olen kerran vuokrannut Rantuun kautta eikä oikein mikään toiminut,tuli vaan ylimääräisiä puhelinkuluja. En käytä oheista välittäjää toista kertaa.
Enkä myöskään taatusti käytä Matti Lamppua vaikka joku kehui luotettavaksi, pyh sanon minä. - kokemusta on
Hei
MMCasan palvelut tosi hyviä . Kaikki pelaa , jopa vuorasopimus kirjoitetaan vasta kun asunnossa on käyty( ja asiakas hyväksynyt) Tietenkin varausmaksu maksetaan edeltäksin
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110954
- 525230
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452443- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892