Huippunopea huippujohtaja

"Pörssilistatun teleoperaattorin Elisan toimitusjohtaja Veli-Matti Mattila (51) on saanut jättisakot hurjastelusta, kertoo Iltalehti torstaina. Lehden mukaan Mattila ?kiihdytti tuliterällä työsuhde-Audillaan poliisin tutkaan hurjat lukemat?. Sakkoihin johtanut ylinopeus tapahtui arki-iltana 23. toukokuuta Valtatie 25:llä Raaseporissa. Nopeudeksi poliisi mittasi 148 kilometriä tunnissa, kun tapahtumapaikalla on 100 km/h nopeusrajoitus."
Jos kaikki Audikuskien ylinopeudet uutisoitaisiin, niin eipä mediaan paljon muuta sitten mahtuisikaan.
9164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Voi elämä. Olipa taas järkevä ja asiallinen kirjoitus Audipalstalle. Minkään muun auton kuljettajathan eivät koskaan ole syyllistyneet ylinopeuteen.

No ainakin tässä uutisessa kumottiin yksi palstan idioottien perusväitteistä, "Audilla ajaa vain köyhät". Kiitos siitä.

Äänestä
  • Jos Sinulla on mahdollisuus, niin ajeleppa muutama kerta E18 tietä väliä H:ki - T:ku ja säädä "vitosesi" vakionopeudensäätimeen se lain sallima 120. Saatat yllättyä, kun huomaat Audien valloittaneen sen vasemman kaistan. Ja se, että "testisi" onnistuisi, lainaa vaikka "muunmerkkinen", nii provosoit taatusti "omiasi" ohituksiin nopeudella millä hyvänsä.
    Löytyy nimittäin muutama Full HD videonpätkä todisteeksi "väittämälleni".

    Äänestä

  • DeeÄnAa kirjoitti:

    Jos Sinulla on mahdollisuus, niin ajeleppa muutama kerta E18 tietä väliä H:ki - T:ku ja säädä "vitosesi" vakionopeudensäätimeen se lain sallima 120. Saatat yllättyä, kun huomaat Audien valloittaneen sen vasemman kaistan. Ja se, että "testisi" onnistuisi, lainaa vaikka "muunmerkkinen", nii provosoit taatusti "omiasi" ohituksiin nopeudella millä hyvänsä.
    Löytyy nimittäin muutama Full HD videonpätkä todisteeksi "väittämälleni".

    Minulla ei ole mitään "merkkiä". Ostan automallin jonka parhaaksi itselleni katson ja tällä hetkellä se on Audi A5 SB. Olen kyllä ajanut muillakin merkeillä, enkä milloinkaan ole huomannut, että mikään tietty automerkki nousisi kovin paljoa muiden edelle kaahaamisessa. En kylläkään pidä motarilla lievää ylinopeutta minään vakavana kaahaamisena. Kaahaamisella tarkoitan esimerkiksi taajamassa törkeän ylinopeuden ajamista. Eniten omasta mielestäni siihen syyllistyy vanhahkot autot, merkistä riippumatta.

    Olen aina ihmetellyt, miten esim BMW kuskeilla oli ennen kaahareiden maine, vaikka hekään eivät mielestäni ole kaahanneet sen enempää kuin muutkaan. Kun sitten eräs naispuolinen työkavereini valitti, että yksi MUSTALLA BEMARILLA ajava törkimys ohittaa usein hänet ja ajaa ylinoipeutta, niin ymmärsin mistä on kyse. Satuin meinaan tietämään tämän ohittelijan ja hän kylläkin ajoi mustalla Peugeotilla.

    Nyt ilmeisesti kaikki ylinopeutta ajavat ajaa Audilla... ;)

    Äänestä

Tämä "auto-ajaja-tapahtuma-selitys" -paketti taas vahvisti aikaisempaa fiilistäni... taitaa jäädä Audi hankkimatta seuraavassakin vaihdossa. Ei vain halua kuulua joukkoon...

Äänestä
  • Voi sitä köyhyyttä noinkin selitellä. Minäkään en osta Ferraria kun naapurit olisivat muuten liian kateellisia.

    Äänestä

  • 123421 kirjoitti:

    Voi sitä köyhyyttä noinkin selitellä. Minäkään en osta Ferraria kun naapurit olisivat muuten liian kateellisia.

    Ei ku se olis sulle sit 1250€ /kk tuon volkkarin 250/kk sijasta. EI PÄTÄKKÄ RIITÄ!

    Äänestä

Ei tuollainen ylinopeus motarilla ole mielestäni lainkaan törkeä.
Se minkä takia näillä premium autoilla näkee usein mentävän muita kovempaa on totta ja se johtuu siitä että niillä ajavat kiireiset ihmiset. Sanonta "aika on rahaa"on totta, kun yrittäjä liikkuu työn päällä hän ihan oikeasti saattaa menettää rahaa jos joutuu mateleen ruuhkassa. Motarin vasemman kaistan voisi ihan hyvin pyhittää vain työkseen ja työssään liikkuville. Lomailijat joutavat kyllä ajeleen rauhassa oikeaa laistaa.

Äänestä

TÖRKEÄÄ!!!
Kyllähän nyt ylimielisen sipsuttajan pitäisi saada Audilla ajaa miten itseään huvittaa. Niinhän ne audipuppelit aina kuvitteleekin.

Äänestä

Ihanintahan on hurjastella nuorten Miesten kanssa sängyssä ja muissa paikoissa söpösti...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


DeeÄnAa kirjoitti:

"Pörssilistatun teleoperaattorin Elisan toimitusjohtaja Veli-Matti Mattila (51) on saanut jättisakot hurjastelusta, kertoo Iltalehti torstaina. Lehden mukaan Mattila ?kiihdytti tuliterällä työsuhde-Audillaan poliisin tutkaan hurjat lukemat?. Sakkoihin johtanut ylinopeus tapahtui arki-iltana 23. toukokuuta Valtatie 25:llä Raaseporissa. Nopeudeksi poliisi mittasi 148 kilometriä tunnissa, kun tapahtumapaikalla on 100 km/h nopeusrajoitus."
Jos kaikki Audikuskien ylinopeudet uutisoitaisiin, niin eipä mediaan paljon muuta sitten mahtuisikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu