Karhun haaskapyynti sallittu

Nuuskakairan mies

Ruotsissa, ainakin Länsi-pohjassa sallittu haaskan käyttö, kun vain soittaa ilmotuksen, en muista minne. Kaatokiintiö 90 karhua, jolloin radiotoimittajan haastattelun mukaan, kaatuu läänin, joka kymmenes karhu. Eli 900 kpl Piitime-Arjeplog linjan pohjospuolella. Rohkipaljo! Viimevuosina läänin ainut kunta, missä ei ole kellahtanu on Haaparanta. Saataskhan sama Suohmeen?

Radio-ohjelma löytyy netistä, Meänraatio ja ohjelma on Päiväntiima. Olisko ollu viime viikon ti-to.

6

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Venäjälle

      Täällä Rajavartiolaitos käyttää veronmaksajien rahoja karhun pyytäjien valvontaan ja ravintohoukuttimen käyttö ehdottomasti kielletty. Mitenkähän Venäjällä on?

    • jyrkein
    • ihahahaahahhahaha

      Tottakai helppoheikkien pitää helpolla karhu saada.

    • meillä hyvä

      Niin kyllä myös Venäjällä saa karhuja haaskoilta ampua, samaten Virossa, hyvä että ei meillä.
      Keväisen suksipyynnin kyllä soisin tulevan sallituksi, mutta se nyt on turha toive.

    • kettuhaaska

      Niin, lähes kaikkea muuta riistahan saa ruokkia ja ampua ruokintapaikalle/haaskalle. Ihmetellä täytyy, mikä siitä Karhusta tekee niin erikoisen, että sen kohdalla se on kiellettyä. Taitaa Suomi olla ainoita maita, missä kielto on voimassa.
      Mikäs sen jännenpää, kun istua haaskapassissa, kuunnella korva tarkkana risahduksia ja odotella kontion saapumista eineelle.

    • puukiipijä2

      Se on kaikista hulluinta et niitä saa kyllä valokuvata ja totuttaa ihmishajuihin mielin määrin. Nämä karhuthan sitten ihmisiin ja helpon ruokatarjoilun loputtua suuntaavat sitten ihmisten asumuksille/pihapiireihin. Puhumattakaan sienestäjistä, marjastajista yms. luonnossaliikkujista, joista ne myös varmasti kiinnostuvat entistä enemmän.

      Ei siinä, itse olen koirapyynnin kannalla, mutta tuo ed. mainittu seikka sotii mielestäni pahasti juuri tuota aloittajan kysymää vastaan. Ainakin minun järjenjuoksullani. Haaskapyynnissähän karhut myös tottuvat ihmisiin lähes yhtälailla, mutta ne myös varsin pian ammuttaisiin = ei vaaraa ihmisille niin herkästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      124
      9134
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      316
      6964
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      100
      5990
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3890
    5. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      80
      3273
    6. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      30
      3271
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      180
      2596
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1846
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1498
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1286
    Aihe