Karhun haaskapyynti sallittu

Nuuskakairan mies

Ruotsissa, ainakin Länsi-pohjassa sallittu haaskan käyttö, kun vain soittaa ilmotuksen, en muista minne. Kaatokiintiö 90 karhua, jolloin radiotoimittajan haastattelun mukaan, kaatuu läänin, joka kymmenes karhu. Eli 900 kpl Piitime-Arjeplog linjan pohjospuolella. Rohkipaljo! Viimevuosina läänin ainut kunta, missä ei ole kellahtanu on Haaparanta. Saataskhan sama Suohmeen?

Radio-ohjelma löytyy netistä, Meänraatio ja ohjelma on Päiväntiima. Olisko ollu viime viikon ti-to.

6

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Venäjälle

      Täällä Rajavartiolaitos käyttää veronmaksajien rahoja karhun pyytäjien valvontaan ja ravintohoukuttimen käyttö ehdottomasti kielletty. Mitenkähän Venäjällä on?

    • jyrkein
    • ihahahaahahhahaha

      Tottakai helppoheikkien pitää helpolla karhu saada.

    • meillä hyvä

      Niin kyllä myös Venäjällä saa karhuja haaskoilta ampua, samaten Virossa, hyvä että ei meillä.
      Keväisen suksipyynnin kyllä soisin tulevan sallituksi, mutta se nyt on turha toive.

    • kettuhaaska

      Niin, lähes kaikkea muuta riistahan saa ruokkia ja ampua ruokintapaikalle/haaskalle. Ihmetellä täytyy, mikä siitä Karhusta tekee niin erikoisen, että sen kohdalla se on kiellettyä. Taitaa Suomi olla ainoita maita, missä kielto on voimassa.
      Mikäs sen jännenpää, kun istua haaskapassissa, kuunnella korva tarkkana risahduksia ja odotella kontion saapumista eineelle.

    • puukiipijä2

      Se on kaikista hulluinta et niitä saa kyllä valokuvata ja totuttaa ihmishajuihin mielin määrin. Nämä karhuthan sitten ihmisiin ja helpon ruokatarjoilun loputtua suuntaavat sitten ihmisten asumuksille/pihapiireihin. Puhumattakaan sienestäjistä, marjastajista yms. luonnossaliikkujista, joista ne myös varmasti kiinnostuvat entistä enemmän.

      Ei siinä, itse olen koirapyynnin kannalla, mutta tuo ed. mainittu seikka sotii mielestäni pahasti juuri tuota aloittajan kysymää vastaan. Ainakin minun järjenjuoksullani. Haaskapyynnissähän karhut myös tottuvat ihmisiin lähes yhtälailla, mutta ne myös varsin pian ammuttaisiin = ei vaaraa ihmisille niin herkästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3896
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      91
      2290
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1972
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1763
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1481
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1152
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1118
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      106
      1043
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1022
    Aihe