pari kysymystä

moi,

olen ostamassa ensimmäistä kameraani, nikon coolpix 3200. voisiko joku ystävällisesti kertoa mikä 128/256mb-kortti pitäisi ostaa. siihenhän käy nämä SD-kortit, mutta hinnat vaihtelevat paljon vaikka koko on sama. eli mitä konkreetisia eroja korteissa on? mitä suosittelette?

entä mikä laturi olisi paras/halpa, käyttää EN-MH1 akkuja?

kiitos!
4615
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Konkreettinen ero on maahantuojan haluama kate kortin hinnasta. Kaikki kortit valmistetaan kaukoidässä massatuotantona samanlaisissa tehtaissa, usein Kiinassa. Usein Sandisk on kallein muttei mitenkään poikkea esim. Kingstonista joissa molemmissa on 5 vuoden takuu.
Muunkin merkkisiä kortteja on vaikka millä mitalla, noita on tullut ostettua kun noi on liikkeissä yleisemmin myynnissä.
Sandisk 256 MB näyttäisi olevan n. 60 €, 128 MB 39 €.

Äänestä

Osta se Coolpixisi Premium-pakkauksessa, jolloin mukana tulevat Nikonin akut ja laturi eikä tarvitse erikseen etsiskellä.

Sandisk-merkkiset SD-kortit ovat vähän huonossa maineessa. Aika monilla on ollut niiden kanssa ongelmia. Itse ostaisin kyllä vaikka Panasonic, Lexar tai Kingston-merkkisen kortin. Lexar on tosin hankkinut korttejaan välillä Sandiskiltä. Jos Lexarin ostaa, kannattaa varmistaa, että se on tehty Japanissa, jolloin sen on itse asiassa valmistanut Panasonic ja laatu on parempi.

Äänestä
  • joo etsiskelinkin premium-pakkausta, mutta nyt löysin erittäin halvalla semmoisen missä on akut mutta laturi on myyty eriksen tai jotain... eli uusi laturi pitää hankkia.
    mietin vaan noita kortteja kun esim. tietotasku myy 256mb sd-kortin hintaan 41e, muttei mainitse valmistajaa. eli uskaltaako tämmöiseen kuitenkin luottaa, vai voiko se olla "huonompi"

    kiitos vaan jo nyt saaduista vastauksista.

    Äänestä

  • sami kirjoitti:

    joo etsiskelinkin premium-pakkausta, mutta nyt löysin erittäin halvalla semmoisen missä on akut mutta laturi on myyty eriksen tai jotain... eli uusi laturi pitää hankkia.
    mietin vaan noita kortteja kun esim. tietotasku myy 256mb sd-kortin hintaan 41e, muttei mainitse valmistajaa. eli uskaltaako tämmöiseen kuitenkin luottaa, vai voiko se olla "huonompi"

    kiitos vaan jo nyt saaduista vastauksista.

    kävin just eilen sattumalta hakemanssa heiltä , siis tietotaskusta sen 256MB:n SD kortin ja hyvin pelaa.kysyin takuuta ja sanoivat et 1 vuosi. toimii hyvin toistaseksi, mut jos alkaa sohlaamaan, vien sen tietty takasin!

    takuuta luulisi annettavan muutenkin muistikortteihin kait yleensä se 5 vuotta, ainakin "merkkivehkeissä". mutta kuten tälläkin palstalla aiemmin kerrottu, valmistajat taitavat olla samoja niin bulkkikorteilla kuin merkkikorttienkin kohdalla, korjatkaa jos olen väärässä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sami kirjoitti:

moi,

olen ostamassa ensimmäistä kameraani, nikon coolpix 3200. voisiko joku ystävällisesti kertoa mikä 128/256mb-kortti pitäisi ostaa. siihenhän käy nämä SD-kortit, mutta hinnat vaihtelevat paljon vaikka koko on sama. eli mitä konkreetisia eroja korteissa on? mitä suosittelette?

entä mikä laturi olisi paras/halpa, käyttää EN-MH1 akkuja?

kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu