Miksi teitä nuoria pelottaa sitten vasta kun olette raskaana.Ei silloin tullut mieleen siinä nautinnonhetkellä käyttää ehkäisyä.Minä keskustelin tyttöjeni kanssa nämä asiat selväksi heidän tullessa murrosikään.
Eläämää kokeena ja perheen
5
263
Vastaukset
- katkeratyttö
Ehkö syitä on monia.. Kaverittomuus mm. oma syyni miks halusin lapsen. Sillä elämä ei ole elämistä yksinäisenä. Silti olihan mulla rohkeutta ruveta seurustelemaan.. tosin sekin vain netin kautta. Ja edelleen oon tän lapsen isän kanssa yhdessä.
Elämä muuttuu ja niin on vanhempienkin ymmärrettävä lastensa muuttuminen. Mua ei koskaan ole syyllistetty mistään, mutta aina oon ollu kiusattu ja haukuttu. - kjrdktdykmdtumyktrtj
MIKSI NUORET EIVÄT KÄYTÄ EHKÄISYÄ?
- Nuorimmilla pareilla ei ole välttämättä tarpeeksi tietoa ehkäisystä ja sen tärkeydestä. Jotkut oikeasti luulevat ettei 12-vuotiaana raskaaksi tuleminen ole vielä mahdollista.
- Ehkäisyn hankkiminen alaikäisenä voi tuntua hävettävältä ja mahdottomalta tehtävältä.
- Jotkut luulevat seksin olevan parempaa ilman kondomia ja harvempi 13-vuotias uskaltautuu gynekologille e-pillerireseptiä hakemaan.
- Seksi voi tulla ns. puun takaa eli täysin ennalta suunnittelematta eikä siinä aleta ehkäisyä hakemaan kesken rakastavaisten onnen huuman.
MITEN NUORIA SAATAISIIN KÄYTTÄMÄÄN EHKÄISYÄ?
- Enemmän valistusta kouluissa ja kotona.
- Kauppoihin pitäisi saada enemmän lapsille/nuorille suunnattuja kirjoja, jotka kertovat kaiken oleellisen.
- Kondomiautomaatteja julkisille paikoille, huoltamoille ja kioskeille. Kolikko vain koneeseen eikä tarvitse punastella kenenkään myyjän edessä.- nuoriN85
JOS EI KEHTAA HAKEA KORTSUPAKETTIA KAUPASTA, ON LIIAN NUORI HARRASTAMAAN SEKSIÄ.
ja kyllä minä tiesin voivani tulla raskaaksi jos harrastan seksiä, siksi aloitinkin harrastamaan seksiä vasta 16-vuotiaana pitkäaikaisen poikaystäväni kanssa ja molemmat käyttivät silloin ehkäisyä, ettei käy "vahinko".
täytyy oikeasti olla helvetin tyhmä jos ei ymmärrä että suojaamatonta seksiä harrastaessaan voi tulla raskaaksi.
ja mulle ei seksi ole koskaan tullut ns."puun takaa"..aina olen osannut käyttää myös omaa järkeä ja arviointikykyä(sekä tilannetajua).
- yyyber
Ja onhan tässä vielä se kuningas alkoholi, jota yhä nuoremmat tuntuvat käyttävän. Silloin häviää estot ja ei ehkä ole oma itsensä täysin ja tekee typeryyksiä.
- qQKkli
Kyllä ehkäisystä on puhuttu asiallisesti ja valistettu ainakin 40 vuotta tuhaa on selittää mitään mutu juttuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m724314Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1003750Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363439- 513030
- 402528
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182449Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222222- 231866
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami141645Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?331622