Gallup? Vapaa sana teiniäiskille ja teiniYH:lle?
Miten elätät lapsen?
DonJ
324165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Ensimmäisen vuoden ajan äitiyspäiväraha/vanhempainraha miehen palkka, sen jälkeen 3 vuotta opintotuki miehen palkka, minkä jälkeen oma palkka miehen palkka. Tosin välissä oli parin kuukauden jaksoja, jolloin olimme miehen kanssa molemmat opiskelijoita, jolloin elimme kahdella opintotuella.
Ei pitäisi hra Uolevi-DonJ:llä olla asiassa moralisoimista minun tapauksessani. ;)
Kuten muutkin äidit eli työnteolla. Kyllä luit aivan oikein, oikealla työnteolla. Olen tehnyt jo pidemmän aikaa töitä, joten säästöjä on jo ihan muakvasti, ja kyllä tuleva teiniäiti minäkin. Kuulin muuten juuri, että eräästä kaveristanikin tulee teiniäiti, vahingon seurauksena tosin, toisin kuin minä. Ja DonJ:ltä en tarvitse mitään moraalitonta saarnaa myöskään.
Tämä nyt ei varsinaisesti tähän ketjuun kuulu, mut teiniäiteihin kyllä...
Minulla heräsi mielenkiinto, kun huomasin, että käyt töissä, opiskelet ja odotat vielä vaavelia??Miten ihmeessä jaksat?? Onko opintosi loppusuoralla? Taisit tehdä työtä puhelinmyyjänä, jos oikein muistan...voitko tehdä työtäsi kotona? Tarkoitan vain sitä, että kykenetkö periaatteessa tekemään töitä osittain myös vauvan syntymän jälkeen? Jos näin on, sulla on kyllä aika kiva tilanne=) *menee vihreäksi kateudesta*
Mulla on hurja vauvakuume, mutta opinnot on vielä niin pahasti kesken, että täytyy jaksaa vielä odottaa:( Paitsi jos pitää välivuoden...hmmm...(DonJ ei tainnut tästä ideasta kovin pitää;))
Juuh teen puhelinmyyjän työtä. Pakko se on jaksaa, että saa tarpeeksi rahaa kasaan. Olen itsekin miettinyt, että jos tekisin työtä kotona lapsen synnyttyä. Hankalaahan se voi olla, mutta ehkä sitäkin voisi kokeilla, jos tulee tarvetta. Uskon kyllä että me pärjäämme näillä säästöillä mitä tällä hetkellä on kasassa, mutta jos tuntuu että säästöt alkavat loppumaan, niin sitten alan tekemään töitä kotoa käsin. Toimistoon en mene takaisin ainakaan hetkeensä, koska haluan olla lapsen kanssa kotona.
Itse en suosittelisi välivuoden pitämistä lapsen vuoksi, ellei ole pakko, koska tunnen eräitä välivuoden pitäjiä, ja on toisille vaikeaa palata takaisin koulun penkille, ja sitten pitäisi lapsikin laittaa hoitoon ym. Ja kokeisiin ym. lukeminen voisi ollavaikeaa lapsen kasvaessa. Tämäkin tietysti on hyvin yksilöllistä ja sopii toisille, toisille ei. Mutta onnea valitsemallesi tielle, valitsit sitten miten vaan. :)
Joo..ehdottomasti täytyy olla lapsen kanssa kotona: ne ensimmäiset vuodet on varmaan niitä parhaimpia aikoja, vaikka kaikki vuodethan ne ovat ihania oman lapsen kanssa=) Onnea muuten sinulle lapsestasi, jos en aikaisemmin muistanut onnitella!
Kiitos vaan sulle neuvoista! Uskon, että mulle ei tuo koulun penkille palaaminen olis ollenkaan vaikeaa ihan senkin vuoksi, että mulla on aivan ihana mies tukena ja turvana=) Ja oman itsensä kehittämistarve on niin suuri, ettei senkään vuoksi! Mutta ymmärrän kuitenkin, että se voi joillekin olla: on helpompi jäädä kotiin vauvan kanssa, kun on siihen elämään tottunut!
Mulla on taas kaveripiirissä ihan vastakohtaisia tapauksia...kaveri sai ekan lapsen 17-vuotiaana, toisen 20-vuotiaana. Nyt kuopus on n.10kk. Kaveri sai koulupaikan, jota hän siirtää vuodella eteenpäin ihan kuopuksen vuoksi. Hän odottaa todella innolla kouluun pääsyä=)
Vaikka vauvakuume on päätä huimaava, järki taitaa voittaa..valitettavasti! Mutta eihän sitä elämästä ikinä tiedä=)
Onnea tosiaan sulle jatkoon=)
Mutta ensimmäisinä vuosina lapsi oppii kaikkea mahdollista, toki ihmiset oppii koko elämänsä ajan jotain, mutta lapsena eniten.
Itse teet päätöksen, itse tiedät varmasti parhaiten jaksatko sitten palata koulun penkille. Ja välivuotena ennen lapsen syntymää kannattaa koittaa tosiaan saada töitä edes vähäksi aikaa, niin saa hiukan säästöjä kasaan, jotta sitten pärjäisi paremmin. Meillä on tällä hetkellä ihan mukavasti säästöjä, mutta aina tulee kuitenkin kalliita yllättäviä kuluja, joten täytyy nyt katsoa kuinka pitkälle jaksan töitä tehdä.
En edes viitsi vastata noin tyhmään kysymykseen!
Itse olen ex-teiniäiti jolla on 3 lasta,eikä
lapseni ole koskaan nälkää nähneet ja uusissa
vaatteissa ovat kulkeneet jne...
Taidat itse olla keskenkasvuinen viisastelija.
mun teiniäiti -kaverilla on puoltoistavuotias poikalapsi... Kaverini on lapsen isän kanssa, ja he asuvat äidin kotona YHDESSÄ..
Tukea he saavat kasvatuksessa lapsen mummulta ja papalta.. TUKIA HE EIVÄT SAA! ...tosin lapsilisää, mutta sitähän saavat kaikki lapset.
Mikäli kaverini haluaisi saada tukia ja elää Teidän mielestänne niin rikasta elämää, niin ainakin oman kaverini kohdalla homma hoituu ilman tukia. Kummatkin käyvät töissä, vuoron perään
Tuttavapiirissäni on yksi ihastuttava nuoripari, joka sai vajaa vuosi sitten tyttövauvan.. Lapsen isä kävi juuri armeijan, he asuvat yhdessä.
Armeijan aikana lapsen äiti asui periaatteessa yksin lapsensa kanssa (isä kun ei aina päässyt lomille)... Hyvin on mennyt, ja on ihana nähdä kun äiti lykkii rattaita iloisen näköisenä :)
Tukia he varmasti saavat, mutta lapsen isä on melko varakkaasta perheestä ja näin ollen pojalla on melkoiset säästöt tilillään...
Kummatkin olivat juuri kirjoittanee lukiosta, kun lapsi syntyi... isä käy nyt töissä ja äiti hoitaa lastaan kotona.
Mikä ihme salailu on aiheen ympärillä, että kuka ja missä on teiniYH:n/äiskän lapsen isä? Eikö teini tosiaan muista, että kuka on lapsen isä tai ei edes välitä? vastauksia, kiitos.
Onko sulla oikeesti noin paha olo? Pitäiskö sun jutella jonkun ammattilaisen kanssa?
Ei ole! sulla taitaa olla? miksi vastauksia ei tule? tämä aihe taitaa olla aika vaiettu salaisuus??
ok.. me elätetään lapsi tällä hetkellä niillä tuilla.. heh! mies opiskelee ja minä olen kotona 6kk vanhan tyttömme kanssa. lapsilisä,vanhempainraha,asumistuki ja toimeentulotuki ovat tulomme. eli olemme juuri sellaisia mistä DonJ täällä palstalla pauhaa... i'm really sorry..:( mutta ei me koko elämäämme meinata näin elää. mieheni lähtee töihin kouljen loputtua ja minä lähden jatkamaan opintojani kunhan neiti on isompi:)
Täältäkin on kuullut kokemuksia miten teiniäiskä jämähtää kotiin.. lapsi tehdään lapsen perään ja opiskelu ja työkokemusen hakeminen jää pois. 30-vuoden iässä teiniäiskällä on n.5 lasta ja äiskä on ilman työkokemusta ja koulutusta. Siitähän on hyvä jatkaa sossun ja kelan kanta-asiakkaana. Kyllä vasuri sossu tantta ymmärtää teiniäiskän "ahdinkoa". Näin se menee.
Itselläni on 3lasta ja olen ex-teiniäiti joka
opiskelee itselleen ammattia tällä hetkellä
ja ikää on 24v.ja elämääni rahoitan opintotuella
ja isolla tukulla opintolainaa!!
3 lasta 24-vuotiaalla? Mahtaa olla mukavaa.
Mikäs sinun elämänkaaresi on Donj?
Sekö että päivästä ja tunnista toiseen irvailet näillä palstoilla???
päivääkään en vaihtaisi pois.
nyt tällä hetkellä mun vanhempainraha ja miehen palkka,ensi vuonna mun opintotuki ja miehen palkka,sitten molempien palkat.
Tulomme ovat yhteensä kuukaudessa 3500€ ja ensi kuussa tulomme kasvaa vielä noin 400€ ja kyllä sillä summalla pärjää, ennen seuraavaa tiliä jopa jääkin rahaa vielä aika paljon pesämunaksi ja säästöihinkin menee osa! Emme saa muuta tukea kuin lapsilisät ja vanhempainrahat, kumpikaan meistä ei ole rikkaasta perheestä, päinvastoin!!! Meillä on kaksi alle kaksivuotiasta lasta, jotka ovat meidän silmäterämme!!! Baarit ja muut eivät meitä kiinnosta vaan perheen yhteinen aika on meille paljon tärkeämpää, toki en soimaa sellaista joka näissä paikoissa käy, jokaisella on omat huvinsa! Emme kumpikaan tupakoi, vaikka ennen lapsia olimme himopolttajia(sekään ei kuulu minulle jos joku muu äiti polttaa, omat ovat asiansa!!). Mieheni on 23v ja minä 19(eli vielä teiniäidin rajoissa:))
Että revippäs DonJ siitä äläkä puutu toisten asioihin ,jotka eivät sinulle mitenkään kuulu!! Olen seuraillut tätä palstaa jonkun aikaa ja sinulle DonJ sanoisin, että sinun toimintasi ei ole aivan normaalia eikä kypsän ihmisen aikaansaannosta!!
uskallan suoraa sanoa että meillä pärjätää minun vanhempainrahal,lapsilisäl,asumistuel ja toimeentulotuel.enkä häpeä yhtää vaikka olen juuri sellainen koska työtä kerkee tekee koko loppuelämän.menen nyt syksyllä kouluu takas ja mieheni jää vähäks aikaa tytön kaa ennen ku menee inttii ja tyttö tarhaa.sitten myöhemmin molemmat menee töihin!
Meillä on miehen palkka vanhempaipäiväraha ja lapsilisä.Ja lapsen isä on kuvioissa varmasti vielä 5 vuoden päästä,koska olemme naimisissa!
Se avioliittoko on tänä päivänä niin pyhä, että lapsen isä on sen vuoksi kuvioissa vielä viidenkin vuoden päästä??? Olen kieltämättä hieman pessimisti (vai olisnkohan vain realisti, koska kyllä yli 50% todennäköisyys riittää realismiin), mitä avioliittojen kestävyyteen tulee.
avioerotilastot kuitenkin puhuvat puolestaan. Viime vuonna solmittiin 25 815 avioliittoa ja purettiin 13 475 avioliittoa.
"Suomen avioerotilastot ovat maailman kärjessä. Joka toinen avioliitto päättyy eroon. Kolmikymppiset jonottavat pariterapeuteille ja eroryhmiin. Naisten ja miesten odotukset parisuhteesta eivät ilmeisesti lainkaan kohtaa toisiaan." Kaari Utrio
"Sukuhormoneja vuosimiljoonien painolla erittävät ihmisurokset ja -naaraat eivät välttämättä muutu yksiavioisiksi papin aamenella, kuten osoittavat jo avioerotilastot."
Ilkka Remes
Eroaminen alkoi yleistyä Suomessa 1970-luvulta lähtien. Tällä hetkellä Suomen kokonaiseronneisuusluku on Euroopan korkeimpia Iso-Britannian, Ruotsin ja Tanskan kanssa, noin 50. Luvulla kuvataan sitä, kuinka monta prosenttia tiettynä vuonna solmituista avioliitoista päättyisi eroon, mikäli eronneisuus pysyisi tarkasteluvuoteen nähden muuttumattomana. Yleinen suuntaus on se, että mitä tuoreemmista avioliitoista on kyse, sitä nopeammin ne ovat päättyneet eroon.
nykyään uusperheetkin alkavat olla enemmän säntö, kuin poikkeus.
..No joka tapauksessa. Meillä isä käy töissä (hyväpalkkainen vakityö) ja minä hoidan pojan kotona. Poika syntyi toukokuussa ja vasta nyt syyskuussa isä sai varmistettua itselleen isyysvapaan.
Elätämme lapsen suurimmaksi osaksi lapsilisällä ja vanhempainrahalla, omat kulut menevät isän palkkarahoista tällä hetkellä. Jos jotain yllättävämpää tulee (lapsi/minä/mies sairastuu tmv), niin ne rahat sitten revitään jostain.. Anoppi ja appiukko ovat luvanneet maksaa joitain kuluja (lapsenlapsi on vasta toinen heille ja edellisestä on aikaa 9v). He maksoivat suureksi paisuneen sairaalalaskunikin (olin synnytyksen jälkeen 9 päivää sairaalassa)..
Eli lyhyt vastaus kysymykseesi: lapsi elää vanhempainrahalla ja lapsilisällä, me miehen palkalla.
En voi ymmärtää perustatko koko elämäsi sille, että elät miehesi palkalla? Eikö sinulla nolota olla miehesi, ja vieläpä appivanhempiesi elätettävänä? Itse en voisi kuvitellakaan pyytäväni mieheltä rahaa, saatikka hänen vanhemmiltaan..en yksinkertaisesti viitsisi enää näyttäytyä heille jos he edes epäilisivät, että otan rahaa heidän pojaltaan. Oma palkka, oma vapaus, ja voi kulkea selkä suorana ja pää pystyssä. Kyllä nykynaisten ja varsinkin teiniäitien moraali on löyhällä!
Ehkä pää pystyssä kulkeminen tarkoittaa heille hieman muuta. Ehkäpä rahan saaminen muualta kuin itse tienaamaalla on helpompaa rahaa.
Taloudellista vastuuta vältellään.
Minua ei nolota eikä hävetä tippaakaan olla äitiyslomalla eikä sen pahemmin nolota tässä tilanteessa elää miehen varoillakaan, kun omia palkkatuloja ei ä-loman vuoksi ole. Poikani täyttää vasta 3 kuukautta, joten aikaisintaan ensi keväänä/kesänä voin palata takaisin työelämään.
Lausauhdeksi "Oma palkka, oma vapaus" ei siis tähän tilanteeseen sovi yhtään.
Teiniäitien moraali lienee siis sinusta aika löyhällä, jos ei heti synnytyksen jälkeen hyppää takaisin kouluun/töihin?
Minulle pää pystyssä kulkeminen tarkoittaa juuri samaa kuin sinullekin. Ainakin uskoisin näin. En myöskään välttele taloudellista vastuuta. Äitiysloma on tietyn aikaa pakollista (ts. sen aikaa, kun vauva on täys-/osittaisimetyksessä).
Ei ole syytäkään hävetä olla äitiyslomalla, ei todellakaan! En halua edes ajatella mitä lapselle tapahtuisi, jos hänet puskettaisiin päiväkotiin jo 3-kuukautisena!!!Joidenkin kalloihin ei vain mene, että varhainen lapsuusaika on pohja koko lapsen myöhemmälle kehitykselle!
Ja joissakin tilanteissa miehen varoilla eläminen on välttämätöntä, ja tämä tilanne on yksi niistä!On jokaisen oma asia, miten elämäänsä elää..sitä on vaan joidenkin tosi vaikeaa ymmärtää!!
Eli älä heistä välitä, vaan elä elämääsi miten parhaaksi näet! Olet varmasti mahtava äiti! Onnea ja menestystä elämääsi jatkossakin=)
Niinku kaikki muutkin, tekemällä töitä! Paitsi itse opiskelen myös päivisin. Moniko "normaali" (LUE: vanhempi) äiti tai isä pystyisi siihen että opiskelisi päivät ja tekisi illat töitä??!! Moniko yli 30v vanhempi eläisi oikeasti opintotuella? mietinpä vaan...
kerroit että opiskelet päivät ja illat teet töitä
niin kuinka paljon kulutat aikaa lasten kanssa päivittäin jos oma ja lastesi nukkumaajat otetaan pois....??
itse olin 16v kun ensimmäinen lapseni syntyi,jäin silloin kotiin.äitiyspäivärahalla,lapslisällä ja kodinhoitotuella tultiin toimeen..
välillä hyvin mutta enimmäkseen oli tiukkaa mutta sossuun ei tarvinnu mennä.
tein lapseni ns.putkeen ja olin kotiäitinä yhteenkyytiin liki 9 vuotta.
kun aloitin työt niin lapset oli 8v ,6v ja 3v
menin tehdas työhön ja teen siellä tänä päivänä kolmivuoro hommia...
ilta viikko on ainoa kun vähemmän olen lasten kanssa mutta silloinkin saan olla aamulla ennen niiden kouluun lähtöä,ja olen vielä hetken kotona kun ne tulevat koulusta.sen jälkeen ne on tunnin puoltoista keskenään kun mies tulee töistä.
tänä päivänä olen itse 29 ja lapset 12,10,7 mies 33
Keätköhän mahdoit tarkoittaa kirjoituksellasi? Nimimerkki?