Santahamina

santahome

30.8. Helsingin sanomissa huolestunut varusmies kirjoittaa:" useiden tupien ilmassa on pistävä homeen haju, ja aamulla herätessä limainen yskä on tavallista.
Puolet tupalaisista vaikuttaa olevan jatkuvassa flunssassa, mutta viikonloppuvapailla oireet helpottavat huomattavasti. En halua saada kuuden kuukauden palvelun vuoksi astmaa tai muuta vaivaa, joka kestää mahdollisesti loppuelämän."
31.8. HS uutisessa vastaa asiasta haastateltu Kaartin jääkärirykmentin työsuojelupäällikkö Janne Haaksluoto :"...tunkkaisuuden tuntu, mitä ei kuitenkaan pidä tulkita homeongelmaksi. Homeen tunnistaminen edellyttää aina mittaustietoa."
Jotkut kommentit ovat niin pöyristyttäviä, että minä en enää osaa sanoa mitään.
Osaatteko te?

5

1728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Astmaatikko

      Voin kertoa, ettei tilanne ole korjaantunut mihinkään.
      Varusmiehet kärsivät samoista vaivoista vielä tänäkin päivänä.
      Rahaa riittää uusien hävittäjien hankintaan, mutta terveet nuoret miehet pakotetaan pilaamaan terveytensä homeisiin, aikoinaan venäläisten rakentamiin kasarmeihin.
      Jokainen astmaan ja homeallergiaan sairastunut varusmies maksaa veronmaksajille kymmeniä tuhansia euroja elinaikanaan.
      Varusmiehen omille kärsimyksille ei edes ole hintaa.
      Aivan järjetöntä pelleilyä ihmisten terveydellä.

    • mistäapuaentiedä

      Niinpä. Eduskunnan oikeusasiamiehelle (vai minne?) kirje, että mittaajat paikalle !

    • Persemagneetti

      Nössöt! Haju lähtee, kun peseydytte säännöllisesti ja vaihdatte petivaatteet enemmän kuin kerran palveluksen aikana. Tuulettaminenkin on oiva keino. Valitus alkaa, kun osaaminen loppuu. Eihän ne kasarmit uusia ole, mutta ihan normaalilla siisteydellä on suuri vaikutus. Älkääkä kuivattako niitä roippeitanne tuvassa.

      • voipersussentään

        Sinulla ei taida olla omakohtaista kokemusta homeoireilusta? Sinä onnekas.


    • mmmmsb

      Persemagneetti ei tosiaankaan tiedä mistä puhuu. Sääli, että nuoret miehet altistetaan. Itse lähtisin lätkimään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      164
      2974
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      33
      2816
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      37
      1831
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      21
      1784
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      183
      1680
    6. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1526
    7. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      325
      1473
    8. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      101
      1441
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1249
    10. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      71
      1225
    Aihe